نایت گارد یا پوشش حفاظتی دندان یکی از تجهیزات دندان‌پزشکی است که به منظور جلوگیری از صدمات احتمالی دندان برای افراد با توجه به نوع مشکلشان و به تجویز پزشک استفاده از آن توصیه می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را هرچند به صورت مختصر اما مفید در خصوص این پوشش محافظ دندان و عوارض استفاده از آن در اختیار شما خوانندگان عزیز و محترم قرار دهیم؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.

نایت گارد یا محافظ دهان چیست؟

نایت گارد پوششی است که افراد به منظور محافظت از دندان در برابر سابیده شدن یا هرگونه آسیب احتمالی دیگر  آن را بربر روی دندان قرار داده تا از سایش دندان ها و شکستن آنها جلوگیری به عمل آورند. این پوشش مناسب برای استفاده در هنگام خواب در شب یا هر زمانی از روز است و بسته به مشکل فرد، دندانپزشک برای اون نایت گارد مناسب را تجویز خواهد کرد.

نایت گارد یا محافظ دهان چیست

به طور کلی کاربرد عمده و اصلی این وسیله منظور جلوگیری از آسیب های زیر به هنگام دندان قروچه و فعالیت های ورزشی پر خطر است :

  • جلوگیری از لپ پر شدن دندان ها
  • آسیب دیدن وسایل دندانپزشکی نظیر روکش، بریج و بریس
  • آسیب ریشه دندان
  • آسیب لب‌ها و گونه‌ها
  • آسیب زبان
  • شکستگی فک و دندان

مشخصات و ویژگی های نایت گارد

نایت گارد ها را معمولا پلاستیک هایی از جنس اکریلیک و یا استات یا وینیل هستند. همچنین در نوع دیگر آن با توجه به مشکل فرد از آمالگامی نظیر فلزات کبالت و کروم در ساخت این محصول استفاده شده است. افراد به واسطه استفاده از نایت گارد از فشار اضافه بر روی فک و دندان ها به هنگام سایش و دندان قورچه جلوگیری کرده و این فشار جذب محافظ پوششی دندان می شود.

مشخصات و ویژگی های نایت گارد

انواع محافظ دندان

محافظ دندان یا همان نایت گارد ها را می توان در 3 نوع زیر از فروشگاه های معتبر لوازم دندان پزشکی و پزشکی تهیه کرد :

همچنین بخوانید
هزینه شکستن براکت ارتودنسی

– محافظ های پیش ساخته : این نوع از نایت گارد ها معمولا نسبت به دو نوع دیگر ارزان تر بوده و چون از قبل آماده شده اند، میتوان آن ها از از فروشگاه های لوازم ورزشی و داروخانه های تهیه کرد. محافظ های دندان پیش ساخته به دلیل حجیم بودن باعث دشوار شدن تنفس و اختلالاتی هنگام صحبت کردن فرد خواهد شد و باید به منظور تناسب با دندان های شخص کارهایی بر روی انجام گیرد. همچنین به دلیل محافظت کم این محصول، معمولا دندان پزشکان خرید آن را توصیه نمی کنند.

– محافظ های بویل اند بایت : این نوع از محافظ ها به دلیل استفاده از مواد ترموپلاستیک در ساخت آن نسبت به نایت گاردهای آماده بهتر بوده و در انواع فروشگاه های کالای ورزشی معتبر یافت می شود. طریقه استفاده از آن نیز بدین صورت است که به منظور نرم شدن و حالت انعطاف پذیری، باید آن را درون آب گرم به مدت چند دقیقه قرار داده و سپس با فشار انگشت و زبان بر روی دندان های خود قرار داد تا فرم و شکل متناسب با دندان ها را به خود بگیرد.

– محافظ های سفارشی: این نوع از محافظ ها نیز بر اساس تجویز دندانپزشک و دستورالعمل های لازم او در آزمایشگاه های حرفه ای متناسب با فرم و اندازه دندان های فرد ساخته می شود. در واقع پزشک قالب دندان های شما را به آزمایشگاه فرستاده و در آنجا به وسیله یکسری مواد خاص محافظ متناسب با دندان شما طراحی و ایجاد می شود. با توجه به سفارشی بودن این محصول از لحاظ قیمتی کمی گران تر از دو مدل دیگر بوده؛ چراکه به دلیل راحتی فرد هنگام استفاده وقت و زمان بیشتری صرف ساخت آن می شود.

همچنین بخوانید
ارتودنسی دیمون

انواع محافظ دندان

مزایای استفاده از نایت گارد

به طور کلی در یک دسته بندی کلی اگر بخواهیم به بخشی از مزایا و کاربرد استفاده از محافظ های پوششی دندان اشاره کنیم؛ می توان موارد مطرح شده در قسمت زیر را نام برد :

– توقف درد ناشی از فشار وارد بر فک هنگام دندان قروچه

– محافظت از لثه و مینای دندان فرد

– کاهش خطر به هم خوردن تراز دندان ها

– خواب بهتر فرد در شب هنگام

– امکان ساخت سفارشی آن برای هر فرد و متناسب با دندان های او

– مهار دندان ها و محافظت در برابر حساسیت های دندانی ( گرم و سرد)

– و….

مزایای استفاده از نایت گارد

عوارض استفاده از محافظ دندان

اگرچه عوارض نایت گارد نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است اما بهتر است که قبل از هر اقدامی برای استفاده از این محصول حتما با معایب آن آشنا باشید تا استفاده صحیح تری از آن به عمل آید. همانطور که اشاره شد اگر از نایت گاردهای آماده برای محافظت از دندان های خود بخواهدی استفاده کنید از آنجا که قالب دندان شما با فرم و شکل آن تفاوت هایی دارد؛ ممکن است هنگام خوردن غذا، تنفس و صحبت مشکلاتی برای فرد ایجاد کرده که موجبات نارضایتی او را به دنبال خواهد داشت.  بنابراین یک نایت گارد خوب باید از ویژگی های زیر برخوردار بوده تا به هنگام استفاده به منظور انجام فعالیت های ورزشی خاص یا دندان قروچه های ناشی از استرسی برای فرد مشکل ایجاد نکند :

عوارض استفاده از محافظ دندان

– مقاوم و با دوام با ضخامت کافی

– راحت و عدم اختلال هنگام تنفس، گفتار و بلع غذا

– تمیز کردن آسان آن

– و…

آیا غذا خوردن با محافظ دندان امکان پذیر است ؟

اگرچه محافظ های دندانی که به سفارش فرد برای او در آزمایشگاه های حرفه ای ساخته اند به دلیل تناسب و فیکس شدن با دندان های او هیچ مشکلی را برای فرد هنگام صحبت کردن پیش نخواهد آورد اما توصیه می شود که با این وسیله تحت هیچ شرایطی غذا نخورند. علت این امر گیر کردن ذرات مواد غذایی بین محافظ و دندان های می باشد و بدین ترتیب امکان رشد باکتری ها در یک اکو سیستم عالی به هنگام خواب شبانه فراهم می شود بنابراین هر فرد باید قبل از غذا خوردن محافظ دندان خود را در آورده و به هنگام خواب یا استفاده مجدد در طول روز آن را تمیز شسته و خشک نگه دارد تا از ایجاد شرایطی برای پوسیدگی دندان ها ممانعت شود.

همچنین بخوانید
ارتودنسی سرامیکی

نکات مربوط به نگهداری و استفاده از محافظ دندان

محافظ های دندان کاربرد فراوانی داشته و معمولا ورزشکاران یا برخی از افراد به دلایل مختلف جهت محافظت از سایش دندان های خود از این وسیله کاربردی استفاده می کند. اما  یکی از نکات مهم به هنگام استفاده از نایت گاردها رعایت موارد بهداشتی و مراقبتی است که در قسمت زیر به چند مورد از این نکات اشاره شده است :

–  مسواک زدن و نخ دندان قبل از استفاده نایت گارد

– نجویدن غذا حتی الامکان هنگام استفاده از محافظ دندان

– شستن آن بعد از هر بار استفاده با آب سرد، صابون و یا خمیر دندان

– نگهداری و مراقبت از محافظ دندان در جعبه مخصوص خود

– خودداری از خم کردن آ ن

– عدم قرارگیری جعبه نایت گارد در زیر نور مستقیم آفتاب به منظور جلوگیری از تغییر رنگ آن

– تعویض به موقع آن به خصوص برای کودکان در حال رشد هر 12 تا 18 ماه یکبار

– و …

نگهداری و استفاده از محافظ دندان

آیا استفاده از محافظ دندان هنگام ارتودنسی امکان پذیر است؟

یکی از سوالات رایج کاربران در خصوص استفاده از نایت گارد، استفاده از آن در طی دوره درمان ارتودنسی است که در پاسخ به این سوال می توان گفت خیر. علت این امر در واقع سیم کشی های دندان که سبب اختلال در قرار گرفتن محافظ بر روی دندان ها می شود و همچنین این که به هنگام ارتودنسی دندان ها نیاز به جابجایی و حرکت دارند تا در مکان درست خود قرار گیرند. البته شرایطی وجود دارد که بنابر توصیه پزشک می توان به هنگام دندان قروچه های شدید که باعث اختلال در خواب فرد می شود، از گارد های شل و نرمی که باعث محدودیت در حرکت دندان ها نخواهد شد؛ می توان استفاده کرد همچنین قرار گرفتن سیم کشی دندان بر روی بخشی از فک ( یا دندان های بالا و یا دندان ها پایین) از جمله راه حل هایی است که می توان از نایت گارد در ردیف بدون سیم کشور با مشورت پزشک متخصص ارتودنسی به کار گرفت.

قیمت نایت گارد یا محافظ پوششی دندان

امروزه نایت گاردها در انواع مختلف با جنس های متفاوت از داروخانه ها، فروشگاه های لوازم ورزشی و یا پزشکی قابل تهیه است که با توجه به گزینه انتخابی فرد هر یک از قیمت متفاوتی برخوردار می باشند. به طور کل همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم اگر محافظ دندان را بخواهید به صورت سفارشی تهیه کنید، بدون شک بخاطر زمان که صرف پرداخت و قالب گیری آن می شود باید هزینه ای بیشتر نسبت به نایت گاردهای آماده پرداخت کنید. از همین رو بهتر است که برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص قیمت محافظ دندان به سایت فروشگاه های معتبر لوازم ورزشی و یا داروخانه های معتبر سراسر کشور مراجعه کرده و بعد از بررسی مشخصات و ویژگی های محصول مورد نظر خود برای خرید آن اقدام کنید.
همچنین بخوانید
براکت ارتودنسی
2.5/5 ( 2 نظر )

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button