ارتودنسی دندان خرگوشی

دندان ها فرم و شکل های مختلفی دارند و در اثر برخی از عوامل در زمان رشد تغییر شکل می دهند. یکی از حالت ها دندان خرگوشی نامیده می شود که به نوعی بدفرمی دندانی محسوب می شود. برای اصلاح این حالت و حالت های مختلف دندان و صاف شدن آنها از ارتودنسی استفاده می شود که در ادامه بیشتر در رابطه با این روش برای اصلاح فرم دندان خرگوشی صحبت خواهیم کرد.

دندان خرگوشی به چه فرم دندانی گفته می شود

دندان خرگوشی به حالتی از دندان جلو گفته می شود که فرم نامناسب و بیرون زده ای دارد و در ظاهر نیز دندان ها و حالت فک را از شکل نرمال خارج کرده است. در این فرم از دندان، دو دندان جلویی در فک بالا مانند دندان های خرگوش بیرون زده و بزرگ هستند و حالتی ناهمراستا با دندان های فک پایین ایجاد می کند که فرد را دچار مشکل می کند.
البته درجه دندان خرگوشی از نگاه پزشکی متفاوت است اما در نوع کم آن حتی برای برخی جذاب بوده و به دنبال اصلاح آن نمی روند. اما آن افرادی که ترجیح می دهند تا دندان های خود را اصلاح کنند و شکل و فرم مرتبی به دندان های خود بدهند، باید بدانند که نوع و نحوه درمان آنها به درجه دندان خرگوشی آنها بستگی دارد.

عوامل ایجاد دندان حرگوشی

عوامل ایجاد دندان خرگوشی

بوجود آمدن دندان خرگوشی در اثر عوامل مختلفی است که یکی از مهمترین و اصلی ترین ها را می توان عامل وراثت نام برد. باید بدانید که شکل و فرم کلی فک و حتی اندازه بزرگ و کوچکی آن مانند بسیاری از موارد دیگر ریشه در وراثت افراد دارد.

از عوامل دیگری که بعد ار تولد در خرگوشی شدن دندان کودکان موثر است می توان به مکیدن انگشت توسط کودکان و همچنین مصرف بیش از اندازه پستانک اشاره داشت. همچنین فشار آوردن به پشت دندان های بالایی به وسیله زبان نیز در زمان رشد دندان ها باعث خرگوشی شدن آنها می شود. البته در مواردی وجود کیست ها و تومورهای بوجود آمده در فک نیز باعث این حالت می شوند.

این اتفاق بدین گونه می افتد که کودک در زمان مکیدن انگشت خود پس از سن 4 سالگی فشار مضاعفی به پشت دندان های جلویی در فک بالا آورده و چون در این زمان دندان های دائمی هم در حال شکل گیری هستند، تغییر فرم دندانی ایجاد می شود و زاویه دندان ها حالتی غیر عادی به خود می گیرند.

مشکلات ناشی از دندان خرگوشی

مشکلات ناشی از دندان خرگوشی

وجود دندان خرگوشی، بخصوص اندازه حاد و شدید آن مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند مانند: مشکلاتی در گاز زدن و جویدن مواد غذایی، ناهمراستا بودن با دندان پایین، خارج از فرم شدن فک، مشکلات در بلع و گوارش و حتی در حالت شدید آن مشکلاتی که برای زبان و حتی سایر دندان ها ایجاد می کند. از دیگر مشکلات این افراد مشکلات کلامی است. البته ناگفته نماند که یکی از اصلی ترین مشکلات ناشی از وجود دندان خرگوشی ظاهر و زیبایی ظاهری افراد است که باعث می شود تا به دنبال راه درمان آن باشند. قزعا نامرتب بودن دندان ها در شکل ظاهری فک و زیبایی افراد بسیار تاثیرگذار است.

چند راهکار ساده برای برطرف کردن درد ارتودنسی

آیا ارتودنسی مشکل این فرم از دندان را برطرف می کند

یکی از رایج ترین روش ها برای درمان این نوع از ناهنجاری دندان و حتی گاها فک، استفاده از براکت ها و ریتینر ها می باشد. باید برای انجام این نوع از درمان بریس های مناسب برای درمان توسط متخصص در دهان کودک قرار داده شود. البته بسته به نوع و اندازه دندان خرگوشی، پزشک نوع ارتودنسی و زمان درمان آن را برای بیمار تعیین می کند.

در این روش بریس ها و سیم ها در طول زمان و با تغییر در اندازه و درجه آنها توسط متخصص در برگشت دندان ها به جای اصلی خود موثر هستند. البته گاهی پزشک نیاز به وسیع کردن فک بیمار دارد که از راه های مختص به خود برای درمان مانند کشیدن برخی دندان ها استفاده می کند.

باید بدانید که افراد با فرم دندان خرگوشی متفاوت نیاز به زمان متفاوت برای درمان دارند و پزشک نمی تواند یک زمان ثابت برای چند نفر را اعلام نماید. زیرا نوع دندان، اندازه فک، واکنش استخوان ها و دندان ها به درمان و درجه بدفرمی دندان ها در زمان لازم برای درمان بسیار موثر خواهد بود.

ارتودنسی بهترین و اصلی ترین راه درمان دندان های خرگوشی

ارتودنسی بهترین و اصلی ترین راه درمان دندان های خرگوشی

با کمک ارتودنسی، دندانپزشک سعی دارد که با کمک براکت هایی که بر روی دندان قرار می دهد، فرم صحیح را به دندان ها داده و شکل آنها را اصلاح نماید. در واقع ارتودنسی یکی از بهترین روش ها برای اصلاح فرم خرگوشی دندان ها است که متاسفانه برخی از افراد از این نوع از درمان امتناع می کنند.

در این روش با قرار دادن سیم ها و براکت های فلزی ثابت بر روی دندان ها و فشاری که به دندان ها وارد می شود، آنها را به عقب رانده و در فک و در جای مناسب خود قرار می دهند. البته گاهی پیش می آید که فک بیمار از حد معمول کمی کوچکتر است و دندان های بیمار هم از نوع بزرگ هستند، در این حالت تعداد دندان ها به طور کامل در فک جا نمی شود که پزشک مجبور می شود به صلاحدید خود یکی از دندان ها را بکشد تا سایر دندان ها در جای خود و به شکلی صحیح در کنار هم قرار بگیرند.

چند نوع ارتودنسی برای اصلاح دندان های خرگوشی وجود دارد

چند نوع ارتودنسی برای اصلاح دندان های خرگوشی وجود دارد

یکی از اصلی ترین راه ها برای اصلاح دندان های خرگوشی استفاده از همان ارتودنسی سنتی و گذاشتن سیم های ارتودنسی ثابت در دهان و بر روی دندان ها می باشد.

حلقه ارتودنسی

اما در صورتی که تمایل به انجام ارتودنسی ثابت و قرار دادن سیم های فلزی دائمی و ثابت در دهان خود ندارید، راه دیگری نیز برای انجام آن وجود دارد و آن انجام ارتودنسی متحرک می باشد.

با استفاده از سیم های قابل جابجایی، می توانید در هر زمان که خواستید آنها را از دندان خود جدا نمایید. البته باید تذکر بدهیم که در صورتی که به طور ثابت ارتودنسی را در دهان و بر روی دندان های خود داشته باشید سریعتر و در زمان کوتاهتری دندان های شما اصلاح شده و به فرم طبیعی خود باز می گردد به نسبت نوع متحرک آن که دائما آن را از دهان خارج نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *