ارتودنسی - ارتودنسی نوجوانان

چرا باید درمان ارتودنسی را انجام دهیم؟ رده‌ سنی برای انجام ارتودنسی چه سنی است؟ مزایای ارتودنسی نوجوانان کدامند؟ در این مطلب با من همراه باشید تا به صورت مختصر و مفید به ذکر موارد گفته شده بپردازیم و همچنین به سوالات شما پاسخ دهیم.

یکی از پر استفاده و رایج‌ترین درمان‌هایی که برای حل مشکلات ناهنجاری فک و دهان استفاده می‌شود ارتودنسی می‌باشد. به گفته‌ی متخصص ارتودنسی انجام این درمان در سنین مختلف متفاوت است و به علت وجود تفاوت‌هایی نیاز است تا از روش‌های مختلفی برای انجام این درمان استفاده کرد. یکی از رده‌های سنی که انجام ارتودنسی در آن پیشنهاد می‌شود ارتودنسی نوجوانان است، چرا که در این رد‌ه‌ی سنی دهان و فک فرد هنوز هم در حال رشد می‌باشد و به همین علت هر تغییری در ساختار فکی او به راحتی شکل می‌گیرد. همچنین قابل توجه است که بعضاً دندان‌ها به تازگی در سن نوجوانی بوجود می‌آیند و لذا برای اینکه با رشد غلط آن‌ها مقابله کنید لازمه‌ی نیروی کمتری خواهید بود.

ارتودنسی نوجوان

سن مناسب ارتودنسی نوجوانان

شاید از این مورد اطلاعی نداشته باشید، اما ارتودنسی دندان محدودیت سنی بخصوص ندارد و تا زمانی که سلامت دندان شما بدون مشکل باشد می‌توانید به انجام ارتودنسی بپردازید. اما یکی از بازه‌های سنی که انجام ارتودنسی در آن توصیه می‌شود، نوجوانی می‌باشد. بهترین سن ارتودنسی ثابت دو فک بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی می باشد. در این سنین ضمن تکمیل رویش دندانهای دائمی (بجز عقل ها) ریشه ها از تکامل و ارتفاع کافی جهت اعمال نیروهای ارتودنسی برخوردار هستند.
همچنین در این سنین همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی مطلوب بوده و و واکنش منفی نسبت به دیده شدن دستگاههای ارتودنسی نشان نمی دهد زیرا براکت های ارتودنسی را روی دندانهای بسیاری از هم سن و سالان خود می بیند. به دلیل متابولیسم بالای نوجوانان سرعت حرکت دندانها در این سنین بیشتر از بزرگسالی است از این رو تسهیل درمان ارتودنسی و طول کمتر درمان از دیگر مزایای ارتودنسی ثابت در این سنین می باشد.

براکت‌های مورد استفاده نوجوانان

همانطور که گفتیم، هر رده‌ی سنی نیازمند روش‌های درمانی مختلفی می‌باشد که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. نوجوانان نیز نیازمند وسایل و موارد بخصوصی هستند که در بخش زیر به براکت‌های مختلفی که در ارتودنسی نوجوانان بکار می‌رود اشاره می‌کنیم.

  • براکت‌های سرامیکی
  • براکت‌های نامرئی
  • براکت‌های زبانی
  • براکت‌های فلزی
درمان های جراحی و غیر جراحی کوچک بودن فک بالا

براکت‌های نامرئی

برخلاف این مورد که درصد بیشتری از نوجوانان با انجام ارتودنسی مشکلی ندارند و از این امر راضی هستند، درصد کمی وجود دارند که نمی‌توانند با مشکلات ظاهری آن کنار بیایند و در اصل این روش درمانی را یک لطمه به ظاهر خود می‌دانند. در این موقعیت یک راهکار پیش روی فرد بیمار وجود دارد که البته دارای عواقب بسیاری خواهد بود. اگر که انجام روش‌های معمولی ارتودنسی برای شما میسر نیستد می‌توانید با مشورت متخصص ارتودنسی خود به فکر انجام ارتودنسی با روش براکت‌های نامرئی باشید. در این روش براکت های ارتودنسی در پشت دندان‌های فرد بیمار قرار می‌گیرد و روی ظاهر دندان‌ها هیچ تأثیر منفی ای ندارد.

ارتودنسی نوجوانان

اما همانطور که گفتیم استفاده از این روش دارای عواقبی می‌باشد که برای مثال می‌توان به هزینه‌ی بالا و مشکلات پس از انجام ارتودنسی اشاره کرد. با استفاده از این نوع براکت‌ها شما قادر نیستید که به صورت معمولی غذا بجوید و اگر این امر را به صورت محتاطانه انجام ندهید ممکن است موجب به شکست براکت‌های ارتودنسی شما شود. همچنین انجام این روش برای متخصص ارتودنسی بسیار سخت‌تر خواهد بود و در نتیجه درصد خطای آن بالا‌تر می‌رود. به صورت کلی این روش در موارد خاصی توسط دکتر ارتودنسی پیشنهاد می‌شود چرا که دارای نکات منفی مختلفی می‌باشد.

مزایای ارتودنسی نوجوانان

ارتودنسی در سنین نوجوانی مزایای زیادی دارد که در بخش زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • اینکه شما در سنین بزرگسالی دچار مشکلات دهانی شوید بسیار شایع‌تر بوده و همچنین حل این مشکلات بسیار سخت‌تر نیز خواهد بود. اما در ارتودنسی نوجوانان با مرتب کردن دندان ها شرایط بهداشت دهان و دندان به سطح مطلوبی می‌رسد و از رخ داد چنین اتفاقی جلوگیری می‌شود.
  • در سنین نوجوانی شما نیازمند پرداخت هزینه‌ی کمتری برای ارتودنسی هستید چرا که این درمان ساده‌تر خواهد بود.
عوارض ناشی از سوء درمان ارتودنسی

ممنونیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم با خواندن این مطلب با ارتودنسی نوجوانان و فواید آن آشنا شده باشید. همانطور که گفتیم ارتودنسی در نوجوانی یکی از بهترین زمان‌ها برای حل مشکلات دهان و فک شما می‌باشد. پس اگر دارای چنین مشکلاتی هستید همین الان اقدام کنید و با شماره ۲۶۷۱۰۷۶۰ پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید تا بتوانید از بهترین دکتر ارتودنسی وقت قبلی رزرو کنید.