ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی کودک، اولین واژه‌ای است که به محض اینکه یک نامرتبی دندانی و ناهنجاری فکی در کودک دیده می‌شود، توسط پدر یا مادرش جستجو می‌شود.
فکر می‌کنید کودک شما نیاز به درمان‌ ارتودنسی دارد؟ این نوشتار برای شما تهیه شده است و اگر تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید، می‌توانید پاسخی برای سوالاتتان که یکی از سوالات زیر است، بیابید.

 • آیا کودک من به ارتودنسی نیاز دارد؟
 • زمان مناسب ارتودنسی کودک من چه سنی است؟
 • چه روش ارتودنسی برای کودک من مناسب است؟
 • بهترین دندانپزشک برای ارتودنسی کودکم را چگونه پیدا کنم؟
 • اگر کودک ارتودنسی را در سن مناسب انجام ندهد، چه عواقبی دارد؟
 • فواید ارتودنسی در سن مناسب کودک چیست؟

فهرست

هدف از درمان ارتودنسی کودک

هدف از درمان ارتودنسی برای کودک، خلق و بازآفرینی یک لبخند زیبا و سلامت است که در نتیجه جایگیری صحیح دندان‌ها و موقعیت فک‌های او حاصل می‌شود.
وقتی فک‌ها و دندان‌های کودک در جای صحیح خود قرار گرفته باشند، علاوه بر ارتقاء سلامت دهان و دندان کودک، لبخند و چهره‌ای زیباتر را برای او به ارمغان می‌آورند.

تعدادی از تصاویر قبل و بعد از انجام ارتودنسی کودکان توسط دکتر داودیان

درمان های ارتودنسی چگونه به کودک من کمک می‌کنند؟

انجام درمان‌های ارتودنسی به کودک شما این توانایی را می‌دهد که هر عملی را که در انجام آن دهان و دندان دخیل هستند را صحیح‌تر و بهتر انجام دهد. کودک بعد از انجام درمان ارتودنسی بهتر می‌تواند بجود و عمل بلع برای او راحت‌ترخواهد بود. در نتیجه همین عوامل گوارش بهتری خواهد داشت و رشد و تکامل برای او در زمان مناسب اتفاق خواهد افتاد.
وقتی موقیعت دندان‌ها تصحیح شوند و عملکرد طبیعی به آن‌ها بازگردانده شود، زیباتر به نظر خواهند رسید. یک لبخند زیبا به عنوان یکی از اهداف اصلی درمان ارتودنسی کودک در نظر گرفته می‌شود که می‌توانند اثرات مثبت جسمانی و روانی زیادی داشته باشد.
افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، چه در سنین کودکی و چه در سنین بزرگسالی به عنوان میوه درخت ارتودنسی به حساب می‌آید و این موضوع در مطالعات زیادی اثبات شده است.بر اساس یافته‌هایی که از یک تحقیق و مطالعه با موضوع ارتباط میان افزایش اعتماد به نفس و انجام درمان‌های ارتودنسی که در مجله معتبر pubmed چاپ شد، ارتودنسی با اصلاح موقیعت و بدشکلی دندان‌ها و فک‌های بیمار، تاثیر چشمگیری در افزایش اعتماد به نفس و رضایت از زندگی بیماران داشته است.
ضمنا باید در نظر داشت که دندان‌هایی که در موقعیت صحیح خود قرار می‌گیرند، کمتر دچار پوسیدگی و جرم‌گرفتگی می‌شوند و بیماری‌های لثه برای فردی که دندان‌های مرتب و منظمی دارد کمتر است.

orthodontic can enhance self esteem in kids min 1

درمان ارتودنسی کودک فقط برای زیبایی نیست

فواید درمان‌های ارتودنسی برای کودک بی‌شمار است و درصد قابل توجهی از این فواید برای دیگران قابل رویت نیست و از دید دیگران پنهان است. درست است که یک لبخند زیبا به عنوان بزرگترین دست‌آورد درمان‌های ارتودنسی مطرح می‌شود، ولی باید در نظر داشت که وقتی دندان‌‎ها و فک‌های کودک در موقعیت صحیح خود قرار بگیرند و لبخندی زیبا برای کودک به ارمغان بیاورند، توانایی جویدن و تکلم کودک نیز بهبود می‌یابد و به دنبال آن سلامت کلی او تضمین می‌شود.

لبخند زیبایی که در پایان درمان‌های ارتودنسی روی صورت کودک خود شاهد هستیم، در نتیجه دست‌یایی به مجموعه‌ای از اهداف درمان ارتودنسی است که پیشتر ذکر شد.

در ادامه تعدادی از تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی کودکان توسط دکتر داودیان را خواهید دید

ناهنجاری‌‌های فکی و نامرتبی دندانی چگونه برای کودک من ایجاد شده است؟

بیشتر ناهنجاری هایی که باعث نامرتبی دندان‌های کودک می‌شوند ریشه وراثتی دارند، اما بعضی دلایل اکتسابی هم می‌تواند در طول زمان سبب ایجاد ناهنجاری‌های دندانی شودند.

 • مکیدن انگشت شصت
 • نفس کشیدن دهانی
 • بیماری‌ها دندانی
 • بلع غیر طبیعی
 • بهداشت دندانی-دهانی ضعیف
 • افتادن زودهنگام دندان‌های شیری
 • عدم رشد به موقع دندان‌های شیری
 • آسیب‌های محیطی
 • تغذیه ناسالم

همگی از عواملی هستند که می‌توانند چینش و نظم و ترتیب دندان‌های کودک را بر هم زنند.

گاهاً پیش می‌آید که برخی ناهنجاری‌های وراثتی با برخی فاکتورها و عوامل محیطی تشدید شوند که در اینصورت نیاز کودک به درمان‌های ارتودنسی ضروری‌تر و درمان سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.

عوارض عادت مکیدن انگشت در کودکان

بزرگ‌ شدن کودک یا بلوغ، ناهنجاری‌ها ونامرتبی‌های دندانی را درمان نمی‌کند.

متاسفانه گذر زمان یا حتی بلوغ جسمی/جنسی نمی‌توانند نظم و ترتیب طبیعی و برهم خورده‌ی دندان‌های کودک را به او بازگرداند. فضاهای خالی بین دندان‌ها یا دندان‌های اضافه بعد از افتادن دندان‌های شیری باز هم وجود خواهند داشت و ضمناً ممکن است تشدید هم شوند.

ارتودنسی کودک در زمان مناسب ممکن است تکمیل کننده رشد در کودک باشد

ناهنجاری‌ها و نامرتبی‌های دندانی اگر در سنین مناسب درمان نشوند، همانطور که گفتیم ممکن است تشدید شوند و فرآیند درمان را سخت‌تر، پیچیده‌تر، طولانی‌تر و پرهزینه کنند. 

این نامرتبی‌ها اگر در سنین مناسب درمان و اصلاح نشوند می‌توانند سبب مشکلات زیر شوند:

 • افزایش پوسیدگی‌های دندانی
 • تشدید بیماری‌های لثه
 • افزایش احتمال شکستن دندان‌های جلویی

فکر می‌کنیم که تا همین‌جا نسبت به اهمیت انجام درمان ارتودنسی برای کودک خود پی برده‌اید. برای دریافت نوبت معاینه ارتودنسی کودک خود می‌توانید از راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید

دریافت نوبت معاینه ارتودنسی کودک

بهترین سن ارتودنسی کودک

سنی را نمی‌توان به عنوان بهترین سن ارتودنسی برای کودک عنوان کرد اما بهتر است وضعیت دندانی کودک تا قبل از اتمام 7 سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی کودک بررسی شود.
زمانی طلایی برای شروع درمان‌های ارتودنسی کودک وجود دارد که این زمان می‌تواند با توجه به شرایط هر کودک متغیر باشد. نوع ناهنجاری فکی و نامرتبی دندانی کودک، سن، جنسیت و روند تکامل دندان‌ها مشخص می‌کنند که این زمان برای هر کودک چه سنی است.
بعد از معاینه اولیه ارتودنسی کودکان، طرح درمانی متناسب با شرایط بیمار در نظر گرفته می‌شود. بعضی از کودکان ممکن است فقط نیاز به اعمال نیروی ابزارهای ارتودنسی برای تغییر مکان و جایگاه دندان‌ها داشته باشند، این در حالیست که برخی دیگر ممکن است نیاز به اصلاح موقعیت فک ‌باشد.

بررسی عادت‌های مخرب مانند مکیدن انگشت شصت و بلع غیر عادی نیز مواردی است که توسط پزشک ارتودنتیست بررسی می‌شود. پزشک از کنار این عادات به راحتی نمی‌گذرد زیرا ممکن است باعث تغییر شکل استخوان فک شوند.

مدت زمان ارتودنسی دندان

ارتودنسی در 7 سالگی، خیلی زود نیست؟

در سن 7 سالگی دهان کودک با ترکیبی از دندان‌های شیری و دائمی پوشیده شده است. بررسی و معاینه در این سن با توجه به رشد و تکامل کودک اطلاعات ارزشمندی را به ارتودنتیست می‌دهد. اگر ناهنجاری در دهان کودک شکل گرفته باشد یا درحال ایجاد شدن باشد، دندانپزشک شما بهترین طرح درمان ارتودنسی را برای شما ارائه خواهد کرد. این طرح درمان شامل بررسی بهترین سن شروع درمان ارتودنسی، بهترین روش درمان ارتودنسی متناسب با ناهنجاری کودک شما و مدت زمان تقریبی حصول نتایج ارتودنسی کودک خواهد بود.
در نظر داشته باشید که تفاوت زیادی بین زمان بررسی و معاینه ارتودنسی با زمان مناسب شروع درمان ارتودنسی وجود دارد و فقط درمان‌های محدودی هستند که نیاز است در سن 7 سالگی شروع شوند و برای باقی موارد ممکن است پزشک شما بعد از تشکیل پرونده و بررسی شرایط دندان‌های کودک، روند رشد و تکاملش را زیر نظر داشته باشد تا در صورت لزوم در زمان مناسب درمان را شروع کند.
بررسی شرایط دندانی و ناهنجاری‌های دندانی کودک تا قبل از 7 سالگی ضروری است. می‌توانید از طریق فرم دریافت نوبت زیر یک نوبت معاینه با دکتر مسعود داودیان، متخصص ارتودنسی رزرو نمایید.

دریافت نوبت معاینه ارتودنسی کودک

ارتودنسی بعد از 7 سالگی، دیر نشده است؟

اگر سن کودک شما از 7 سالگی گذشته و تا کنون توسط یک ارتودنتیست معاینه نشده است، هنوز هم فرصت دارید. سن شروع درمان ارتودنسی بعد از تشخیص اولیه و زیر نظر گرفتن روند رشد و تکامل کودک از حدود 9 تا 16 سالگی است و این سن زمانی است که یک پزشک تشخیص می‌دهد که مداخلات درمانی را برای کودک شروع کند.

معاینه ارتودنسی کودک بعد از افتادن کامل دندان‌های شیری! درست یا غلط؟

به تعویق انداختن معاینه ارتودنسی کودک به بعد از ریزش کامل دندان‌های شیری و جایگزینی آن‌ها با دندان‌ها دائمی که نشان از تکامل رشد کودک دارد، می‌تواند درمان برخی از این ناهنجاری‌ها را سخت‌تر کند. اصلاح موقعیت فک‌ها بعد از سنین رشد تقریبا در اکثر موارد نیاز به جراحی‌های سنگین فک دارد.

دریافت نوبت معاینه ارتودنسی کودک

چه کسی بهترین درمان ارتودنسی کودک را ارائه می‌دهد؟

متخصصین ارتودنسی کودک به منظور برطرف کردن ناهنجاری‌های دندانی کودک تربیت شده و آموزش دیده‌اند، این در حالی است که بعضی از دندانپزشکان عمومی و گاهاً برخی از متخصصین دندانپزشکی کودک، پیشنهاد شروع درمان ارتودنسی کودک را به والدین می‌دهند. دندانپزشکان متخصص ارتودنسی باید بعد از اتمام دوره عمومی دندانپزشکی یک دوره تخصصی 2 تا 3 ساله را برای این تخصص بگذراند تا پس از موفیقت در آزمون‌ها تخصصی به عنوان یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی شناخته شود.

در این دوره تخصصی، دندانپزشکان با انواع ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی و روش‌های درمان آن‌ها به شکل عمیقی آشنا خواهند شد. یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را به اصلاح نامرتبی‌‌های دندانی محدود کرده و بر همین موضوع متمرکز است.
با توجه به تحصیلات آکادمیک و نگاه تخصصی به انواع ناهنجاری‌های دهانی-دندانی، متخصصین ارتودنسی کودک بهترین انتخاب برای اصلاح ناهنجاری‌ها و نامرتبی‌های دندان کودک شما هستند.

دندانپزشک عمومی و صلاحیت انجام ارتودنسی کودک!

اگر دندانپزشکی که برای رفع مشکل ناهنجاری‌های دندانی،فکی کودک خود انتخاب کرده‌اید، فعایت خود را به شکل متمرکز بر این حوزه محدود کرده است ( تشخیص، درمان و پیشگیری از انواع ناهنجاری‌های دندانی) و توسط بالاترین مقامات آموزشی، بهداشتی به عنوان متخصص ارتودنسی فارغ‌التحصیل و شناخته شده است، در اینصورت می‌توانید با خیالی آسوده درمان ارتودنسی کودک خود را نزد او شروع کنید.
اما اگر دندانپزشک شما در کنار سایر خدمات دندانپزشکی عمومی مانند جرمگیری، عصب‌کشی یا حتی پرکردن دندان به شما پیشنهاد شروع درمان ارتودنسی را داد، در اینصورت او گزینه مناسبی برای درمان ارتودنسی کودک شما نیست.
در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی کودک خود بگیرید، ناهنجاری کودک شما باید توسط یک ارتودنتیست با تجربه رفع گردد.

متخصص ارتودنسی کودک کیست؟

متخصص ارتودنسی کودک فردی است که برای اصلاح انواع ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی کودکان یا بزرگسالان آموزش دیده است.
در نظام آموزشی هیچ رشته تخصصی دندانپزشکی نیست که صرفاً یک متخصص ارتودنسی کودک تربیت کند و این واژه و تخصص به فردی گفته می‌شود که در کنار تمامی تحصیلات و دانش آکادمیک، سابقه انجام ده‌ها یا حتی صدها نمونه درمان موفق ارتودنسی برای کودک داشته باشد.

دکتر مسعود داودیان به عنوان یک متخصص ارتودنسی، سابقه چنین درمان‌هایی را در رزومه خود دارد. در ادامه نظرات برخی از این بیماران را بشنوید.

دندانپزشکی که ادعای ارتودنسی دارد

اگر پیشنهاد شروع درمان ارتودنسی کودک توسط دندانپزشک عمومی به شما ارائه شد، احتمالاً این فرد توانسته ناهنجاری خاصی را در دندان‌های کودک شما تشخیص دهد و از این جهت می‌توان از وی تقدیر کرد اما برای شروع درمان ارتودسنی کودک خود حتما با یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی کودک، مشاوره داشته باشید، چرا که ممکن است درمان ناهنجاری کودک شما نیاز به هیچ اقدام خاصی نداشته باشد یا حتی برعکس! ممکن است مداخلات سریع درمان ارتودنسی برای کودک، او را از عوارض تشدید و تعویق شروع درمان ارتودنسی کودک بی‌نیاز کند

پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی کودک خوب

مانند هر انتخاب دیگری یقیناً به دنبال آن هستید که ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی کودک شما توسط بهترین متخصص ارتودنسی کودک بر طرف شود. در ادامه به بیان تعدادی از ویژگی‌های یک متخصص ارتودنسی کودک خوب می‌پردازیم.

 • دانش‌آموخته و فارغ‌التحصیل به عنوان یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی باشد.
 • سابقه چندین درمان موفق را داشته باشد.
 • کودک را بشناسد و راه‌های ارتباط با او را بلد باشد.
 • کودک به حرف او گوش کند.
 • دسترسی به او آسان باشد.
 • از یک تیم حرفه ای در کنار خود بهره ببرد.

معاینه توسط متخصص ارتودنسی کودکان، دکتر داودیان

برای مشاوره با یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی کودک نیاز به دریافت معرفی‌نامه از هیچ پزشکی نیست و شما می‌توانید در هر زمان که نیاز بود توسط او ویزیت شوید.

دریافت نوبت معاینه ارتودنسی کودک

ارتودنسی در سنین کودکی

ارتودنسی کودکان ویژگی های خاص خود را دارا می باشد که در این مقاله بر آنیم تا شما را با درمان های ارتودنسی در سنین پایین آشنا سازیم تا بهترین انتخاب را برای کودکان خود داشته باشید.

عوارض ناشی از سوء همکاری بیمار ارتودنسی

در دوران کودکی بسیاری از ناهنجاری های دندانی فکی قابل تشخیص هستند. با این وجود درمان هر کیسی در سن و شرایط معینی قابل انجام است. ارتودنسی کودکان می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد. از اینرو ممکن است سبب کاهش هزینه ارتودنسی ، رفع سریعتر مشکل، کیفیت بهتر نتیجه درمان و کاهش طول دوره درمان فعال ارتودنسی گردد.

ارتودنسی کودکان به عنوان ارتودنسی interceptive نام گذاری شده است. ارتودنسی در کودکان راحت تر امکان پذیر می باشد زیرا در سنین کودکی رشد و تکامل استخوان و فک کامل نشده است و دندان ها به راحتی می توانند جا به جا شوند تا به جایگاه استاندارد خود دست یابند.

برای درمان ارتودنسی دندان می توان به انواع روش های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و… پرداخت که انتخاب هر یک از این روش ها بنا به صلاحدید متخصص ارتودنسی و همراه با مشورت با بیمار صورت می گیرد.

متخصص ارتودنسی کودکان یا دندانپزشک کودکان

همواره پیشنهاد می شود تا برای درمان ارتودنسی دندان به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. زیرا متخصص ارتودنسی علاوه بر دوره عمومی به تخصص ارتودنسی به مدت سه سال پرداخته است.این در صورتی است که یک دکتر دندانپزشک نمی تواند به ناهنجاری های فکی و دندانی بپردازد. با مراجعه به متخصص ارتودنسی می توانید از نتیجه ی درمان اطمینان حاصل کنید. همواره به یاد داشته باشید هزینه ارتودنسی کودکان را فدای کیفیت کار نکنید.

ارتودنسی-ارتودنسی کودکان

سن مناسب ارتودنسی کودکان

بنا بر نظر متخصصین ارتودنسی، بهتر است کودکان در سن هفت سالگی به ارتودنتیست مراجعه نمایند. دلیل این امر نیز به جهت نمود مشکلات فکی و دندانی در این سن می باشد. عموما کودکنی که دچار ناهنجاری باشند، در سنین 9 تا 14 سالگی تحت درمان ارتودنسی دندان قرار می گیرند.

مشاوره و درمان های زودهنگام سبب می شوند تا از ناهنجاری ها و آسیب های بزرگتر جلوگیری به عمل آورده شود.

به گفته پزشک متخصص ارتودنسی سن 6 یا 7 سالگی میتواند اولین زمان برای معاینه اولیه باشد. اگر فرزند شما دچار مشکل جدی است و دندانهای خیلی شلوغی دارد بهتر است در سن کمتر اقدام به مراجعه نزد پزشک متخصص کند. در غیر اینصورت تا سن 13-14 سالگی زمان مناسبی است چرا که کودک در سن رشد است و هنوز اتصال کامل دندان ها به آرواره صورت نگرفته است و قطعا در روند درمان تاثیرگذار خواهد بود.

ویژگی های درمان خوب در ارتودنسی کودکان

هدف از ارتودنسی کودکان نظم بخشیدن به دندان ها و رفع ناهنجاری هایی همچون نامرتبی شدید دندان و ناهنجاری های پیچیده تر می باشد.

در یک درمان ارتودنسی خوب می بایست به سلامت دندان و لثه و هم چنین مفصل فک نیز توجه شود. جفت شدن دندان های فک بالا و پایین، زیبایی لبخند و ایجاد نظم از جمله مواردی است که پس از پایان درمان شاهد آنها خواهید بود.

آیا فرزند شما به ارتودنسی احتیاج دارد؟

در این بین متخصص ارتودنسی می تواند شما را در تشخیص بهنگام ناهنجاری های فک و دندان فرزندتان یاری بخشد.

برخی مواردی وجود دارد که با مشاهده آنها می توانید در موعد مناسب به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا از مشکلات ثانویه ارتودنسی جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که ناهنجاری هایی نظیر فاصله زیاد دندانی، عدم جفت شدن دندان های فک بالا و پایین، جلو بودن دندان های فک بالا، جلو بودن فک پایین و… را در کودک خود مشاهده کردید برای درمان ارتودنسی دندان به پزشک مراجعه نمایید.

در ادامه به ناهنجاری هایی که نیازمند درمان ارتودنسی  می باشند می پردازیم:

ارتودنسی-ارتودنسی کودکان

ناهنجاری های ارتودنسی

از جمله ناهنجاری هایی که در سنین پایین و اطفال قابل درمان و کنترل هستند عبارتند از:

– جلو بودن فک پایین یا عقب بودن فک بالا در ارتودنسی کودکان

بهترین سن درمان این ناهنجاری زیر ۸ سال و با تکمیل رویش دندان‌های ثنایای بالا می باشد. البته تا زیر سن ۱۳ سال هم گفته می شود امکان مداخله اصلاح رشد در این زمینه وجود دارد. به طور معمول برای درمان این ناهنجاری از فیس ماسک استفاده می شود.

– عقب بودن فک پایین

بهترین زمان اصلاح هدایت رشد فک برای درمان این مشکل، یک سال قبل از سن بلوغ بیمار می باشد. به طور میانگین این زمان در دختر خانم ها بین ۱۰ تا ۱۱ و در آقا پسرها بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی است. برای درمان این ناهنجاری از هدگیر و یا دستگاه فانکشنال کمک گرفته می شود.

– تنگی فک بالا در ارتودنسی کودکان

بهترین سن درمان این ناهنجاری قبل از استخوانی شدن درز میانی فک بالا (قبل از ۱۳ سالگی) است. در بیمارانی که تنفس دهانی دارند بیشتر به چشم می خورد. درمان آن تعریض فک بالا توسط دستگاههای اکسپندر فک نظیر پیچ هایرکس می باشد. به گونه ای که کام از ناحیه درز کامی به خوبی باز شده و تنگی فک بالا برطرف می گردد.

– اپن بایت در ارتودنسی کودکان

این ناهنجاری می تواند ناشی از مشکل ژنتیکی و یا محیطی (مکیدن انگشت، تنفس دهانی و …) باشد. در دوران کودکی به دلیل رشد سریع فک می توان به کمک پلاک های متحرک خاصی اقدام به کنترل رویش دندانهای عقبی و تسهیل رویش دندان های جلویی به منظور بستن فاصله عمودی بین دندانها نمود.

– افتادن زودهنگام دندان شیری در ارتودنسی کودکان

یکی از شایعترین دلایل محیطی نامرتب درآمدن دندانهای دائمی، کشیدن یا افتادن زودهنگام دندانهای شیری است، زیرا دندانهای شیری فضای لازم برای رویش دندانهای دائمی را نگه می دارند. بهترین درمان در این موارد استفاده پیشگیرانه از فضا نگهدار ارتودنسی می باشد.

مراحل انجام ارتودنسی کودکان

مراحل انجام ارتودنسی دندان و مدت زمان درمان به موارد متفاوتی بستگی دارد. از جمله این موارد می توان به نوع ناهنجاری و شدت آنها، انواع روش های استفاده شده برای درمان اعم از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک، اشاره کرد. عموما حدود یک تا سه سال مدت زمان ارتودنسی در افراد به طول می انجامد.

در برخی موارد برای درمان ارتودنسی کودکان از فضا نگهدارنده ها استفاده می شود.

فضا نگهدارنده ها در ارتودنسی کودکان

در صورتی که کودکان دندان های شیری خود را زودتر از زمان مقرر از دست بدهند و یا در شرایطی قرار بگیرند که به آنها آسیب وارد شود، در این صورت دندان ها جا به جا می شوند و ممکن است فضای دندان های دیگر را اشغال نمایند. در این صورت می بایست از فضا نگهدارنده ها استفاده کرد.

ارتودنسی-ارتودنسی کودکان

مزایای ارتودنسی در سنین پایین

در صورتی که دوره ی درمان ارتودنسی در سنین پایین تر زیر نظر متخصص ارتودنسی شروع شود، سبب خواهد شد تا در سنین بالاتر از آسیب های جدی تر جلوگیری شود و هم چنین درمان در سنین نوجوانی در زمان کوتاهتر و آسان تر امکان پذیرد.

علاوه بر تمام موارد درمانی، ارتودنسی در کودکان باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

ارتودنسی سبب می شود تا مشکلات و بیماری های دیگری که به سبب ناهنجاری های دهان و دندان در فرد ایجاد شده است بهبود یابد و یا به طور کامل رفع گردد.

رژیم غذایی در ارتودنسی کودکان

در روزهای ابتدایی پس از درمان حتما توجه داشته باشید که از غذاهای نرم برای فرزندتان استفاده نمایید. از جمله مواد غذایی مناسب در این دوره می توان به سوپ، سبزیجات پخته، پوره سیسب زمینی، شیر برنج، کمپوت میوه و … اشاره کرد.

ممنوعیت غذایی در ارتودنسی کودکان

از آنجایی که دندان ها در طول درمان ارتودنسی حساس می شوند و هم چنین سیم ها و براکت های ارتودنسی نیز دستگاه هایی ظریف هستند، در این صورت می بایست از مواد غذایی سفت و چسبنده پرهیز کنند تا در روند درمانی مشکلی به همراه نداشته باشد.

از جمله مواردی که می بایست در طول درمان ارتودنسی دندان از آنها پرهیز کنند می توان موارد زیر را نام برد:

 • آجیل و تنقلات سفت
 • آبنبات و شکلات های سفت و چسبنده
 • ذرت بو داده
 • یخ
 • و هر گونه مواد غذایی سفت که باعث آزار دندان ها می شود.

بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی سنین کودکی

همواره به یاد داشته باشید که استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به موقع از مسائل قابل اهمیت می باشد که می بایست در طول دوره درمان ارتودنسی نیز به آنها پرداخته شود. در صورتی که به بهداشت دهان و دندان نپردازید، با پوسیدگی و آزردگی هایی رو به رو خواهید شد. در صورت استفاده از ارتودنسی متحرک، می بایست دستگاه را حین غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج شود و مجددا جایگذاری شود.

ارتودنسی-ارتودنسی کودکان

هزینه ارتودنسی کودکان

برای اطلاع از هزینه ارتودنسی دندان کودکان و یا قیمت ارتودنسی کودکان حتما نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص ارتودنسی است تا در مرحله اول ناهنجاری مربوطه را تشخیص دهد و بتواند هزینه حدودی ارتودنسی را به شما اعلام کند علاوه بر آن نیاز به عکس از دندان های کودک شما دارد. همچنین میتوانید از طریق ارسال تصویر رادیولوژی از دندان خود در قسمت پرسش و پاسخ از راهنمایی و پاسخ دکتر داوودیان بهره مند گردید.

عوامل زیادی در تخمین قیمت ارتودنسی کودکان تاثیرگذارند برای اطلاع از آن میتوانید مطلب هزینه ارتودنسی را مطالعه کنید.

عکس ارتودنسی کودکان

در زیر تصویری از یک کودک 11 ساله را میبینید که ارتودنسی دندان را بدون کشیدن دندان انجام دادند و دندان نیش نهفته داشتند که در طی درمان ارتودنسی به جای درست خود هدایت شدند و طول درمان ارتودنسی ایشان حدود 2 سال بود. میتوانید برای دیدن تصاویر بیشتر از این کیس به گالری تصاویر قبل و بعد ارتودنسی مراجعه کنید و یا از طریق این لینک تصاویر بیشتری را ببینید.

عکس ارتودنسی دندان کودکان عکس ارتودنسی کودکان
ارتودنسی نامرتبی داندان1 ارتودنسی-نامرتبی شدید دندان1