اورژانس دندانپزشکی و ارتودنسی

اورژانس دندانپزشکی و ارتودنسی

در این مطلب به بررسی مسائل اورژانس دندانپزشکی می پردازیم. بدین صورت که گاه ممکن است در مواجه شدن با مسائل و مواردی نیاز باشد تا به صورت اورژانسی به درمان ارتودنسی دندان پرداخته شود.

علاوه بر شرایط محیطی، برخی عارضه های دندانی نیز با بررسی پزشک متخصص ارتودنسی، نیاز دارند تا در اسرع وقت برای درمان توسط هر یک از روش های ارتودنسی اقدام شود.

لازم به ذکر است که هزینه ارتودنسی با توجه به ناهنجاری فرد و میزان شدت آن متفاوت می باشد. درواقع در ارتودنسی دندان به روش ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی نامرئی، دستگاه های متفاوتی برای طول درمان استفاده می شود. بدین صورت با توجه به تجهیزات و طول درمان، هزینه ارتودنسی در هر فرد متفاوت از دیگری خواهد بود.

در ادامه به مسائلی پرداخته می شود که سبب درمان اورژانسی ارتودنسی می شود:

مسائلی که منجر به اورژانس ارتودنسی می شود:

درواقع می توان بیان داشت که اورژانس ارتودنسی ممکن است در مراحل مختلفی رخ دهد.

مرحله پیش از ارتودنسی:

پیش از ارتودنسی ممکن است عوارض و ناهنجاری هایی در ناحیه فک و دندانی ظاهر شود که در این صورت نیاز است تا به درمان ارتودنسی زیر نظر متخصص ارتودنسی پرداخته شود.

حین درمان ارتودنسی:

گاه نیز ممکن است در حین درمان با مسائل و مشکلاتی مواجه شوید که نیاز باشد تا زودتر از تایم مقرر شده توسط پزشک برای دوره بعدی درمان، به مطب مراجعه نمایید. مسائلی که در زمان درمان پیش می آید عموما مسائل مرتبط با اجزای ارتودنسی می باشد که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و مراقبت های حین درمان رخ خواهد داد.

همواره رعایت بهداشت در تمامی مراحل از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در مرحله پیش از درمان، اگر به رعایت بهداشت پرداخته نشود سبب تشدید عوارض و ایجاد عفونت و تهدیدهای دندانی خواهد شد.

قبل و بعد از ارتودنسی

در طول درمان نیز در صورتی که بهداشت و تمیزی براکت ها و دندان ها را در اولویت قرار ندهید، سبب پوسیدگی کش ارتودنسی و یا مسائل مشابه می شود. هم چنین در صورت پایان درمان نیز اگر از مسواک ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی و دهان شویه ارتودنسی استفاده نکرده باشید، لکه ها و پوسیدگی در زیر براکت ها نمود پیدا خواهند کرد.

اورژانس دندانپزشکی پیش از ارتودنسی

لق شدن و شل شدن دندان:

لق شدن دندان و خونریزی در افرادی که از سن کودکی گذر کرده اند می تواند عاملی برای بیماری لثه در فرد بیمار باشد. در موارد نادر ممکن است در پی عدم درمان بیماری لثه، فرد دچار بیماری قلبی شود.

تورم ناحیه فکی:

تورم در قسمت فک بیمار می تواند نشان از عفونت دندان داشته باشد. در صورتی که تورم فک شما با درد همراه باشد نیاز به اورژانس دندانپزشکی می باشد. تورم و درد خفیف در طی چند هفته درمان می شود. در غیر این صورت نیاز به درمان های تخصصی می باشد.

زخم ناحیه دهانی:

زخم های دهانی با توجه به مواد مصرفی و شرایط ممکن است دلایل متفاوتی را شامل شود. در حین درمان ارتودنسی دندان نیز ممکن است زخم در ناحیه داخلی دهان مشاهده شود که به دلیل وجود براکت ها و یا درآمدن سیم ارتودنسی ایجاد شود.

درد شدید دندانی:

درد شدید در ناحیه دهان و دندان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. اگر این درد به طور ناگهانی و در طول زمان به صورت تناوبی زیاد شود، ممکن است علت آن آبسه و عفونت دندان باشد.

با نظر پزشک و متخصص ارتودنسی می توانید از دهانشویه مخصوص استفاده نمایید و یا در صورتی که سیم ارتودنسی بیرون زده باشد برای رفع آن اقدام کنید.

بلیچینگ دندان

درد شبانه دندان، شکستگی دندان، دندان درد بارداری نیز می تواند از مسائل مرتبط با این بحث باشد.

در افرادی که نیاز به درمان ارتودنسی در آنها وجود دارد می بایست ابتدا به درمان چنین ناهنجاری هایی پرداخت و پس از آن برای ارتودنسی به روش ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی نامرئی اقدام کرد. زیرا در صورت عدم درمان، ارتودنسی نیز اثربخش نخواهد بود.

اورژانس دندانپزشکی در حین ارتودنسی

در ادامه نیز برخی مواردی وجود داردکه می تواند در حین درمان ارتودنسی به روش های مختلف رخ دهد. البته لازم به ذکر است که این مشکلات در همه بیماران رخ نخواهد داد و در صورتی که مراقبت لازم و توصیه های پزشک را عملی کنید، نگرانی در این خصوص نخواهید داشت.

در ادامه به برخی مسائل اورژانسی حین ارتودنسی می پردازیم:

-درآمدن سیم ارتودنسی

-کنده شدن چسب براکت ارتودنسی

-درآمدن کش ارتودنسی

-کج شدن سیم ارتودنسی

-جا انداختن سیم ارتودنسی

-تیز بودن سیم ارتودنسی

-خم شدن سیم ارتودنسی

در مواجهه با موارد فوق و اینکه اگر براکت ارتودنسی بشکند می بایست در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی برای رفع مشکل موجود مراجعه کرد.

هم چنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کلینیک دکتر داوودیان متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *