ارتودنسی تک دندان کج

در این مقاله در نظر داریم تا شما را با دانستنی های ارتودنسی یک دندان آشنا سازیم:

همانطور که می دانید دندانهای سالم، سفید ومرتب برای داشتن صورتی زیباتر آرزوی هر شخصی است؛ داشتن لبخندی زیبا و دلنشین در ارتباطات اجتماعی فرد و نیز در حالات روحی و روانی‌اش بسیار تاثیرگذاراست. چهره ایی زیبا باعث می‌شود فرد با اعتماد به نفس بیشتری در جمع‌های مختلف حاضر شود و سخن بگوید زیرا در این جمع‌‌ها دوستان و اطرافیان بیشتری را به خود جذب می‌کند.

حتی اگر یک دندان دچار ناهنجاری باشد، در بین دندان های دیگر خود را نشان میدهد. در نتیجه عدم زیبایی دهان و دندان به فرد آسیب می‌رساند و چهره‌ی فرد را زیبا جلوه نمی‌دهد. نکته ای مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که ممکن هست یکی از دندان ها کج بوده ولی در انتهای فک قرار گرفته باشد و موقع حرف زدن یا خندیدن دیده نمیشود و فرد با خود فکر کند که نیازی به انجام ارتودنسی ندارد ولی آیا شما با عوارض ارتودنسی نکردن آشنا هستید؟

امروزه علم دندانپزشکی و ارتودنسی مسیر را برای دستیابی به دندان هایی زیبا و دلنشین هموار کرده است. با استفاده از ارتودنسی می توان به ارتودنسی یک دندان، ارتودنسی چند دندان، ارتودنسی فک بالا و پایین و درمان هرگونه ناهنجاری فکی و دندانی  در مدت زمان کمتر در قالب ارتودنسی سریع پرداخت.

در ارتودنسی متخصص ارتودنسی با اعمال فشار توسط دستگاه های ارتودنسی می تواند سبب حرکت دادن دندان ها و ریشه دندان شد به گونه ای که هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نشود. ارتودنسی حتی برای افرادی که ناهنجاری های شدید ندارند و برای ارتودنسی یک دندان نیز قابل استفاده می باشد.

ارتودنسی-ارتودنسی یک دندان

آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است؟

این سوالی است که بسیاری از بیماران و کاربران سایت از دکتر داودیان می پرسند. پاسخ این پرسش “بلی” است. اما یک نکته مهم در تراز کردن یک دندان کج وجود دارد.

خیلی از افرادی که با این مشکل درگیر هستند عموما به دنبال ارتودنسی یک دندان جلو هستند و نمیخواهند که براکتی در دهان آن ها قرار بگیرد ولی موردی که باید عرض کنیم خدمتتون این است که حتی اگر شما قصد ارتودنسی یک دندان هم داشته باشید باید ارتودنتیست با کمک سایر دندان ها و جابجایی کمی آن ها مشکل را بر طرف کند ولی باید از دیگر دندان ها هم در مسیر کمک گرفت و ممکن است بر روی آن ها هم براکت  نصب شود.

تعرفه‌ی ارتودنسی در سال 1402

پس بدانید که در این صورت بسته به اندازه فک شما و وضعیت دندان های کج ممکن است بریس ها به دندان های دیگر متصل شوند.

چرا باید ارتودنسی یک دندان کج را انجام بدیم

  • اولین و بدترین عارضه دندان کج تاثیر آن بر زیبایی و در نتیجه اعتماد به نفس است. اگر یکی از دندان های جلویی شما کج باشد، این انحراف با هر بار خندیدن، صحبت کردن و جلب توجه طرف مقابل احساس می شود. البته این به مرور زمان بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد.
  • شیب یکی از دندان ها باعث فشار بر روی دندان های کناری می شود و در نتیجه پوسیدگی کناری دندان به مرور زمان ایجاد می شود.
  • دندان های خمیده تحت فشار زیادی هستند، بنابراین قبل از همه دندان های دیگر پوسیده می شوند.
  • جالب است بدانید که حتی یکی از دندان ها نیز خمیده می شود و بر جویدن و هضم غذا تاثیر می گذارد.
  • حتی وجود دندان کج نیز می تواند بر تلفظ نادرست چند کلمه تأثیر بگذارد.
  • دندان های کج می تواند باعث انحراف فک و کج شدن فک شود که در این صورت باید به فکر ارتودنسی یک فک بود.

نکات مهم در ارتودنسی یک دندان

دو نکته در ارتودنسی قابل اهمیت است که تمام بیماران باید به آن ها دقت کنند و قبل از ارتودنسی این دو مورد را در نظر بگیرند که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم.

هدف از ارتودنسی یک دندان چیست

این است که باید بدانیم هدف از ارتودنسی مرتب و هماهنگ سازی دندان چیست؟ زیرا در درمان ارتودنسی می توان اهداف مختلفی را انتظار داشت از جمله جفت کردن دندان های بالا و پایین و انحراف خط صورت و اصلاحات فکی و اسکلت وجود دارد که به هم متصل هستند.زیرا در ارتودنسی کل دندانها در هر دو فک درگیر هستند.

فرقی ندارد که ارتودنسی چند دندان انجام دهید یا … براکت باید نصب شود

این است که دستگاه های ارتودنسی برای دوره درمان بر این اساس است که براکت های دندان در کل دهان و برای هر دو فک مورد استفاده قرار می گیرد. که ویژگی اصلی ارتودنسی و شرط انجام دادن هر گونه درمان ارتونسی می باشد.

ارتودنسی به روش mbt

بنابراین زمانی که یک دندان یا تنها دندان های یکی از فکین دچار مشکل و ناهنجاری باشند، می‌توان از درمان ارتودنسی ثابت برای رفع مشکل استفاده کرد، اما باید توجه داشت که براکت ها برروی تمام دندان‌ها قرار می‌گیرند.

ارتودنسی-ارتودنسی یک دندان

روش‌‌های ارتودنسی یک دندان

ارتودنسی برای یک دندان به سه روش ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و لیزر درمانی نیز انجام می شود که هر کدام از این روش ها مزایای خاص خود را دارند و نسبت به درخواست بیمار و معاینه های متخصص انتخاب میشود که باید با چه روشی پیش رفت. در ادامه این روش ها توضیح خواهیم داد.

ارتودنسی ثابت

همانطور که می دانید در این مورد برای برطرف کردن نامنظم بودن دندان ها بر روی همه دندان ها قرار می گیرند تا جا به جایی به طور کامل انجام شود. برای اعمال تغییرات و تنظیمات در ارتودنسی ثابت نیاز است تا متخصص ارتودنسی برای اینکار اقدام نماید.

ارتودنسی متحرک

یکی دیگر از روش های درمان ناهنجاری دندان، درمان به روش ارتودنسی متحرک است که در این روش دستگاه های ارتونسی برای مدت زمان خاصی در دهان قرار می گیرد. در این مورد زمان مورد نیاز کوتاهتر از زمانی است که برای تمام دندان ها نیز لازم است.
در ارتودنسی متحرک شخص می تواند پلاک متحرک را برای موردی چون غذا خوردن و موارد بهداشتی از دهان خارج کند و مجددا جایگذاری نماید.

درمان با لیزر

لیزر ابزار مورد استفاده در این روش است. در این روش با استفاده از لیزرمی توان دندان را تراش داد و در یک جلسه درمان می‌شود. این روش باعث افزایش آسیب‌ پذیری دندان در مقابل پوسیدگی و همچنین از بین رفتن مینای دندان می‌شود.

ارتودنسی-ارتودنسی یک دندان

هزینه ارتودنسی یک دندان

هزینه ارتودنسی رابطه مستقیمی با طول دوره‌ی درمان و وسایل مورد نیاز ارتودنسی دارد و بسته به نوع درمان متفاوت می باشد که با معاینه و بررسی متخصص ارتودنسی و تشخیص نوع درمان مشخص می گردد.

برای اطلاع از هزینه ارتودنسی تک دندان، چند دندان، ارتودنسی ثابت و متحرک با مشاوران کلینیک دکتر داوودیان در تماس باشید.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *