ارتودنسی-تمیزکردن پلاک متحرک

بهداشت در ارتودنسی حرف اول را می زند. تمامی دستگاه های ارتودنسی نیازمند رعایت بهداشت هستند تا عملکرد بهتری داشته باشند تا هیچ مشکلی برای دندان هایتان به وجود نیاورند. در طول درمان ارتودنسی باید بریس و براکت ها را به صورت منظم با مسواک و نخ دندان تمیز کرد. بعد از اتمام درمان ارتودنسی باید یک دوره پلاک برای ثبات وضعیت دندان استفاده کرد. تمیز کردن پلاک های ارتودنسی متحرک بسیار آسان تر از بریس های ارتودنسی است.

چرا باید از پلاک های متحرک استفاده کرد؟

زمانی که دستگاه ارتودنسی از دهان خارج می شود برای آنکه نتیجه درمان بهتر صورت گیرد و درمان برگشت پذیر نباشد از پلاک های ارتودنسی استفاده می کنند. برای تثبیت موقعیت دندان های جدید استفاده از رتینر الزامی است. در مواردی ممکن است بیمار برای همیشه از پلاک متحرک استفاده کند.

چرا باید پلاک های متحرک را تمیز کرد؟

همانطور که گفتیم برخی از پلاک های نگهدارنده یا رتینر ممکن است تا آخر عمر همراه همیشگی بیماران باشد. به همین دلیل مانند هر شی دیگر به مرور زمان دچار ساییدگی و کثیفی می شوند.

اگر نسبت به تمیز کردن پلاک های متحرک غفلت بورزید ممکن است باکتری هایی دهانی بر روی دندان ها و پلاک متحرک تجمع کنند. اولین عوارض از تجمع پلاک های باکتریایی، تغییر رنگ دندان ها و لثه هاست که به رنگ زرد در می آیند. علاوه بر این باعث می شوند تا طعم و بوی بدی در دهان به وجود بیاید. در طولانی مدت پلاک ها منجر به جرم دندانی می شوند و روند پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند.

تمیز کردن پلاک های متحرک چگونه است؟

  • برای آنکه همیشه از پلاک های متحرک تمیزی استفاده کنید کافی است بعد از هر بار خارج کردن آن از دهان، زمانی که پلاک خیس است، آن را تمیز کنید. زیرا اگر آلاینده ها بر روی رتینر باقی بمانند آنگاه سخت می شوند و تمیز کردن آنان با دشواری صورت می گیرد. حتی اگر رتینر تمیز باشد و عاری از هرگونه آلاینده ای باشد ممکن است به مرور زمان بوی بدی بگیرد.
  • بوی بد پلاک متحرک به دلیل پلاک های نامرئی است که بر روی آنان قرار می گیرد. و ممکن است تمیز کردن بعضی از قسمت های رتینر با دشواری انجام شود. درنتیجه بهتر است هر روز پلاک های متحرک را در محلول آنتی باکتریال رتینر یا دندان مصنوعی قرار دهید تا به خوبی ضدعفونی و تمیز شوند.
  • بعد از هر بار خارج کردن پلاک های متحرک باید آنان را در محلولی حاوی یک لیوان آب ولرم با قرص تمیز کننده پروتز متحرک بیاندازید تا بو و طعم بهتری پیدا کنند.
  • به هنگام خارج کردن پلاک ها متحرک اگر هر گونه ذرات ریزی مشاهده کردید می توانید با مسواک نرم این آلودگی ها را پاک کنید. توجه داشته باشید که تنها می توانید از آب یا مایع ظرفشویی برای شستشوی پلاک ها استفاده کنید هیچ گاه نباید از خمیر دندان یا پاک کننده های دیگر بکار ببرید. چرا که روی سطح پلاک خراشیده می شود.
  • گاهی ممکن است رسوب کلسیم بر روی پلاک های متحرک مشاهده شود. در این صورت باید با استفاده از قرص های پاک کننده و مسواک رسوبات را از روی پلاک ها پاک کنید. اگر رسوبات بر طرف نشدند باید از متخصص ارتودنسی بخواهید تا آن ها را با محلول مخصوص شستشو شوند. فقط زمانی که رسوبات کلسیم به داخل پلاستیک نفوذ کرده باشد هیچ راهی برای تمیز کردن آن وجود ندارد و باید یک پلاک جدید تهیه کنید یا با تغییر رنگ پلاک کنار بیایید.
  • پلاک های متحرک وسیله بازی برای کودکان نیست باید از دسترس آنان و حیوانات خانگی خود دور کنید. پلاک ها متحرک متناسب با فرم دندان های بیمار ساخته شده است در نتیجه هر گونه شکستگی، کج شدگی و خم شدگی و تغییر شکل پلاک ها سبب می شود تا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و پلاک های جدیدی تهیه کنید. برای سالم نگهداشتن آن ها بهتر است درون یک جعبه پلاستیکی در بسته قرار دهید. تا از هر گونه آسیب و آلودگی جلوگیری نمایید. حتی زمانی که می خواهید برای مدت کوتاهی از دهان خود خارج کنید مانند غذا خوردن، مسواک زدن و انجام فعالیت های ورزشی باز هم باید درون یک جعبه در بسته نگهداری شود.
  • برای تمیز کردن پلاک های متحرک از سفید کننده ها استفاده نکنید. برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از سفید کننده ها باعث بهتر تمیز شدن دندان ها و از بین رفتن کامل باکتری ها می شود. ولی متاسفانه این کار تنها باعث از بین رفتن سطح پلاک ها می شود. اگر مقداری جزئی سفید کننده بر روی پلاک باقی بمانند، به هنگام استفاده ممکن است به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کند.
  • استفاده از آب بهترین گزینه برای تمیز کردن پلاک هاست اما هیچ گاه از آب جوش استفاده نکنید زیرا فرم پلاک ها را از بین می برد. با وجود اینکه آب جوش باکتری ها را از بین می برد اما گزینه مناسبی برای تمیز کردن پلاک های متحرک نیست.
  • از مسواک دندانی خود برای تمیز کردن پلاک های متحرک استفاده نکنید. سعی کنید دو تا مسواک جداگانه داشته باشید. برای تمیز کردن پلاک های متحرک باید از یک مسواک نرم و تمیز استفاده شود.
سفید کردن دندان و ارتودنسی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.