دندانپزشک متخصص ارتودنسی

دندانپزشک متخصص ارتودنسی

در رشته دندانپزشکی ارتودنسی اولین رشته تخصصی محسوب می شود.دندانپزشک متخصص ارتودنسی در حین درمان به تصحیح مشکلات فک و صورت می پردازد.در درمان ارتودنسی همانند سایر رشته های پزشکی دندانپزشک متخصص ارتودنسی بایستی تخصص و دانش کافی را داشته باشد به بیان دیگر متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست فردی است که توانایی های علمی لازم را در دانشگاه جهت درمان ناهنجاری های فک و صورت کسب می نماید.

یک دندانپزشک برای رسیدن به مقام و رتبه دندانپزشک متخصص ارتودنسی بایستی یک دوره تخصصی 3 تا 4 ساله را با عنوان دوره تخصصی در دانشگاه طی نماید.بعد از فراغت از دانشگاه شرکت در امتحانات بورد تخصصی ارتودنسی ضروری بوده و داشتن بورد تخصصی ارتودنسی یک مزیت در این رشته محسوب میشود و افرادی که دارای بورد تخصصی هستند میتوانند به عنوان اعضاء هیات علمی دوره های افزایش رتبه خود از استادیاری به دانشیاری و استادی را طی کنند.

در صورتی که دندانپزشک عمومی دوره تخصص ارتودنسی را نگذرانده باشد و به درجه دندانپزشک متخصص ارتودنسی نرسیده باشد توانایی و دانش و آگاهی و صلاحیت و تجربه‌ی لازم در درمان بیماران ارتودنسی را ندارد این درحالی است که دندانپزشک عمومی دانش لازم برای انجام درمانهای ساده ارتودنسی و یا درمان های پیشگیری با پلاک‌های متحرک را دارند ولی درمانهای پیچیده و تخصصی ارتودنسی که اکثرا در گروه درمان‌های ثابت قرار داده می شوند،بایستی توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست درمان شوند.

نحوه تشخیص دندانپزشک متخصص ارتودنسی

افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند بایستی به تابلو،کارت ویزیت و سرنسخه پزشک خود توجه داشته باشند اگر شخصی را که انتخاب می کنند بر روی تابلو و کارت ویزیت و سرنسخه اش کلمه متخصص ارتودنسی دیدند پس پزشک مربوطه دندانپزشک متخصص ارتودنسی است و در صورتی که واژه متخصص نوشته نشده باشد و فقط واژه ارتودنسی ملاحظه شود پس پزشک یک دندانپزشک عمومی است و دندانپزشک متخصص ارتودنسی نخواهد بود.همچنین در صورتی که پزشک مربوطه دندانپزشک متخصص ارتودنسی باشد می توان با جستجو در اینترنت به اطلاعات کاملتری از ایشان دسترسی پیدا کرد.گاهی اوقات ممکن است در فضای مجازی نیز مطالب نادرست و خلاف واقعیت وجود داشته باشد

شما میتوانید با جستجوی نام پزشک خود در اینترنت مدارک دندانپزشک خود را مشاهده کنید و در صورت داشتن مقاله و یا کتاب و یا سخنرانی آن ها را بیابید و نسبت به متخصص بودن دندانپزشک خود اطمینان حاصل کنید.

شروع درمان ارتودنسی و مراجعه به دندانپزشک

در شروع درمان بیمار بایستی باید متوجه این موضوع باشد که حال باید به دندانپزشک مراجعه داشته باشد و یا دندانپزشک متخصص ارتودنسی را انتخاب نماید.خدمات دندانپزشکی عمومی مانند تشخیص، درمان و مدیریت مشکلات سلامت دهان را دندانپزشک انجام می‌دهد. این خدمات شامل چکاپ های منظم دندانپزشکی، جرم گیری و عکس پرتوی ایکس می‌باشند. همچنین موضوعات مرتبط با ترمیم دندان‌ها، کشیدن دندان، پر کردن دندان و قالب ‌گیری دندان مصنوعی بر عهده دندانپزشک عمومی می‌باشد.برخی از دندانپزشکان دوره های اضافی برای خدمات مختلفی مانند ارتودنسی دیده ‌اند اما در بیشتر موارد در صورتی که بیمار نیاز به درمان‌های تخصصی دارد باید به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نماید.

همچنین بیمار در صورتی که بخواهد دندانهای خود را صاف و هم راستا نماید بایستی دندانپزشک متخصص ارتودنسی را در انتخاب های خود قرار دهد.در صورتی که بیماری دندانپزشک را انتخاب نماید می تواند از خدمات زیر بهره مند گردد:

دندانپزشک متخصص ارتودنسی به مرتب کردن دندان ها میپردازد و اینکار را بدون درمان و جراحی انجام می دهد. همجنین به رفع بی نظمی و عدم جفت شدن دندان ها و در مواردی که در لبخند لثه ها بیش از اندازه بیرون زده هستند و حتی رفع مشکلات جویدن غذا و صحبت کردن را انجام میدهد. بنابراین چنانچه دچار یکی از مشکلات بالا هستید حتما به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا زیبایی بیشتر و اعتماد به نفس بهتری را تجربه کنید.

 

5/5 ( 1 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

2+4=