کراس بایت

کراس بایت یک اختلال شایع دندانی است که در افراد زیادی دیده می شود. در این مسئله دندان های فک بالا و پایین به صورت کامل بر روی یکدیگر منطبق نمی شوند و حالت طبیعی ندارند. این مشکل بیشتر از همه در دوران کودکی شکل می گیرد و در بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.
خوشبختانه روش های جدید درمانی می تواند این مسئله را به صورت ریشه ای حل کند و آن را درمان نماید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با این مسئله و روش های درمان آن آشنا سازیم.

زمانی که دندان شما دچار مشکلات جدی می‌شود، در اولین مرحله به فکر انجام روش‌های درمانی خانگی هستید تا بتوانید از درد و مشکلات آن جلوگیری کنید، کاری که اگر بر اساس استاندارد‌ها انجام شود بسیار مناسب است.
یکی از مشکلات دهان و دندان که امروزه توانسته ذهن افراد مختلفی را درگیر کند، کراس بایت می‌باشد. مشکلی که افراد برای حل آن در مرحله‌ی اول به متخصصی که با تمام عوارض ارتودنسی آشنایی کامل دارد و می‌تواند در راه بر طرف کردن این مشکل آن‌ها صحیح راهنمایی کند مراجعه می‌کنند تا بتوانند از وضعیت و عمق بیماری و مشکل خود آگاه شوند.

در اصل به صورت نرمال دندان‌های فک بالای شما باید 2 میلیمتر جلوتر از دندان‌های فک پایین قرار گیرند، زمانی که این اتفاق به صورت استاندارد رخ ندهد و برای مثال وضعیت یک یا چند دندان معکوس این حالت باشد، در اصل به این معنی است که دندان‌های شما دچار به مشکل کراس بایت شده است.
حال اگر به دنبال اطلاع بیشتر در رابطه با کراس بایت، روش‌های درمانی و علت رخ داد آن هستید بهتر است در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت مختصر و مفید به ذکر مهم‌ترین اطلاعات بپردازیم.

کراس بایت چیست

انواع کراس بایت

به طور کلی می‌توان به 2 قسمت تقسیم بندی کرد که هر کدام باعث بروز مشکلاتی در قسمت های مختلف دهان بیمار می‌شوند در این مقاله سعی در توضیح هردوی آن‌ها، عوارض و راه های درمانی آن بپدازیم که بتوان با کم ترین هزینه این مشکل را برطرف کرد.

در حالت نرمال باید دندانهای قوس بالا نسبت به قوس پایین قدری بیرون تر باشند مانند درب یک جعبه که روی جعبه را می پوشاند. در ناهنجاری کراس بایت این حالت بر عکس می شود یعنی دندانهای جلوی فک بالا (کراس بایت قدامی) یا دندانهای عقب فک بالا (کراس بایت خلفی) نسبت به فک پایین داخل تر قرار می گیرند.
از مهمترین عوارض این ابنورمالیتی می توان به سایش دندانها، انحراف فک هنگام بسته شدن دهان، آسیب های مفصل گیجگاهی فکی (TNMJ) و نازیبایی لبخند اشاره نمود.

درمان کراس بایت با ارتودنسی

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که با استفاده از ارتودنسی می‌‌توان به حل مشکل کراس بایت پرداخت؟ پاسخ خلاصه‌ی این سوال را می‌توان با کلمه‌ی بله ارائه داد.
اختلال کراس بایت دندانی در دوران کودکی از طریق روش درمانی ارتودنسی کودکان قابل درمان است. این اختلال را می‌توان به راحتی با یک دستگاه ارتودنسی متحرک کوچک در دهان یا کشیدن دندان های شیری برای رشد سالم دندان های دائمی درمان کرد. بعد از 12 سالگی و بالاتر، کراس بایت را می‌توان با ارتوجرسی یا و زمانی که رشد فک متوقف شد، درمان کرد.

دلیل بوجود آمدن مشکل کراس بایت و عوارض آن

کراس بایت به عنوان یکی از اختلالات دندانی به دلایل متفاوتی بروز می کند. یکی از این عوامل بحث ژنتیک است. بررسی ها نشان می دهد که این موضوع از طریق وراثت قابل انتقال است و بچه های یک خانواده به احتمال زیاد با آن درگیر خواهند شد.
انجام رفتارهای اشتباه در دوران نوزادی نیز این موضوع را تشدید می کند. به طور مثال مکیدن بیش از حد پستانک و انگشت می تواند این مشکل را به وجود آورد. از آنجایی که بافت لثه و دندان در نوزادی بسیار نرم است، فشارهای بیرونی مانند مکیدن باعث تغییر مسیر رشد دندان ها می شود و مشکل کراس بایت را ایجاد می کند.

بچه هایی که عادت به نفس کشیدن از طریق دهان دارند نیز در معرض کراس بایت قرار می گیرند. به صورت کلی راه تنفسی اصلی بدن بینی است و تا جایی که امکان دارد باید از همین راه استفاده کرد. تنفس از طریق دهان صدمات مختلفی را در پی دارد که بهتر است از آن دوری کرد. تاخیر در رشد دندان های دایمی نیز می تواند دلیل مهم دیگری برای کراس بایت باشد که به شکل‌های مختلفی بروز می کند.
اگر بتوانید عوامل گفته شده را کنترل کنید مسائل مربوط به کراس بایت برای شما ایجاد نخواهد شد. در حال حاضر تعداد زیادی از مردم با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند که برای درمان روش های مختلفی را در پیش گرفته اند.

درمان کراس بایت با راتودنسی

همانطور که اشاره کردیم، مشکل کراس بایت دارای انواع مختلفی می‌باشد که بر اساس شرایط فرد متفاوت خواهد بود، لذا دلایل زیادی نیز وجود دارد که ممکن است با رخ داد آن‌ها شاهد بوجود آمدن مشکلات کراس بایت باشیم. در این بخش از مطلب با ما همراه باشید تا به صورت مختصر و مفید به ذکر مهمترین دلایلی بپردازیم که می‌تواند در روند بوجود آمدن کراس بایت تأثیرگذار باشد؛

 • یکی از موارد بسیار مهم این است که دندان‌ها اذدحام شوند و این مورد باعث فشردگی و به هم ریختگی دندان‌های جلو خواهد شد، مشکل که به دنبال آن دندان‌های فک پایین به جلو کشیده خواهند شد.
 • لوزه های بزرگ یا گرفتگی بینی
 • کراس بایت از یکی از والدین به ارث می‌رسد.
 • تاخیر در افتادن دندان شیری
 • استفاده طولانی مدت از پستانک یا مکیدن انگشت
 • تنفس طولانی مدت از طریق دهان

عوارض کراس بایت دندانی

کراس بایت دارای عوارض زیادی است که در بخش زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • از بین رفتن مینای دندان بر اثر سایش دندان‌ها به هم
 • سردرد و انقباض عضلات بر اثر درد و فشار‌های پی‌درپی دندان‌ها در طولانی مدت
 • اثر‌های منفی بر رشد مفاصل و فک های صورت و انحراف استخوان‌ها
 • یکی دیگر از موارد ممکن، قرار گرفتن لینگوالی جوانه دندان‌های فک بالا است
 • ناتوانی در حرف زدن و تلفظ صحیح کلمات
 • دشواری در جویدن و خوردن غذا
 • شلوغ بودن دندان‌ها و نداشتن وضعیتی مناسب
 • باقی ماندن دندان موقت یا شیری برای مدت طولانی
 • مشکلات و تاثیرات وراثتی
 • رخ داد عوارض ناهنجاری کراس بایت دندان‌های قدامی
 • احتمال شکستگی دندان‌ها در اثر برخورد نامناسب آن‌ها

بهترین روش درمان کراس بایت

خوشبختانه می توان کراس بایت را با کمک ارتودنسی درمان کرد. البته در این حالتی است که میزان کراس بایت شدید نباشد. کودکان نیز می توانند به راحتی با ارتودنسی این مسئله را حل کنند.
در مواردی که کراس بایت خیلی شدید باشد به عمل جراحی نیاز خواهد بود. فرایند درمان با ارتودنسی نسبتاً طولانی بوده و حدود دو سال زمان می‌برد. ولی با این حال حتماً آن را انجام دهید زیرا این مشکل عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت.

اگر شما نزد یک دکتر ارتودنسی بروید در ابتدا دندان های شما را بررسی می‌کند تا مسائل آن را متوجه شود. اگر تشخیص دکتر کراس بایت بود اصلا جای نگرانی وجود ندارد چون می توان آن را درمان نمود.
صبر و حوصله مهم‌ترین فاکتور برای تکمیل درمان است پس سعی کنید که صبور بمانید تا این طول دوره درمان به خوبی پشت سر گذاشته شود. در حال حاضر همه روزه ده ها نفر این بیماری را درمان می کنند پس شما نیز می توانید جزو آنان باشید.

یکی از سوالاتی که ممکن است برای هر فردی بوجود آمده باشد این است که آیا می‌توان کراس بایت دندان‌ها را درمان کرد؟ چطور این مشکل درمان می‌شود و روند آن چگونه است؟ برای اینکه بتوانید این مشکل را به صورت پایه‌ای و درست درمان کنید بهتر است روند درمانی را از سنین کودکی آغاز کنید. در اصل روش درمانی ارتودنسی بهترین روش می‌باشد که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. همچنین روش‌های دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به درمان مشکل بپردازید. در بخش زیر با ما همراه باشید تا به تعدادی از آن‌ها بپردازیم:

 • در صورت تاخیر در افتادن دندان‌های شیری کودک مراجعه به پزشک و برداشتن دستی دندان جهت رشد صحیح دندا‌ن‌های فک بالا و پایین
 • استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک کوچک داخل دهانی
 • قابل توجه است که پس از گذشت سن 12 سالگی تنها از طریق 2 روش درمانی قابل استفاده است
 • اولین روش استفاده از حرکت دندان‌ها در مسیر مناسب با ارتودنسی ثابت است
 • روش دوم نیز درمان ارتوسرجری می‌باشد که پس از 18 سالگی و زمانی که رشد دو فک متوقف شوند دارای کاربرد است

چرا باید کراس باید را درمان کنیم؟

کسانی که به این مشکل مبتلا هستند پس از مدتی بخشی از بافت لثه خود را از دست می دهند. از بین رفتن بخشی از لثه باعث ضعیف‌تر شدن ریشه دندان ها شده و آن ها را تضعیف خواهد کرد. از طرفی اگر یکی از دندان ها دچار پوسیدگی شود درد بیشتری را نسبت به افراد عادی تجربه می کنند. موقعیت قرارگیری دندان ها در این حالت به گونه ای است که درد ناشی از پوسیدگی چند برابر حالت عادی خواهد شد.
ظاهر مرتب دندان ها در این وضعیت تاثیر زیادی بر روی زیبایی فردی می گذارد و ممکن است حس بدی به شما و دیگران القا کند. همین امر در بلند مدت اعتماد به نفس شما را از بین می برد و فرصت‌های اجتماعی مختلف را از دست خواهید داد.

در واقع این مسئله به صورت همزمان بر روی جسم و روح بیمار تاثیر می گذارد و زندگی روزمره را دچار مشکلات خاصی می کند. همچنین اشخاص مبتلا به کراس بایت نمی توانند به خوبی غذا را بجوند و همین امر باعث بروز مشکلات گوارشی در آینده خواهد شد.
با توجه به ساختار نامناسب دندان‌ها فشار زیادی به استخوان فک وارد می‌شود که این موضوع دردناک خواهد بود. با توجه به مسائلی که کراس بایت برای شما به وجود می آورد حتما باید برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

و سخن آخر و نتیجه گیری

 ممنونیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم از خواندن موارد گفته شده لذت برده باشید و بتوانید اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با کراس بایت و انواع اشکال این مشکل بوجود بیاورید. ما سعی داشتیم تا به صورت مختصر و مفید به ذکر مهمترین اطلاعات درباره‌ی کراس بایت بپردازیم.

Call Now Button