درآمد متخصص ارتودنسی

در ایران از پزشکی و مشاغل وابسته به آن به عنوان پردرآمدترین مشاغل یاد می شود. از جمله مشاغل وابسته به پزشکی که خود به عنوان  پردرآمدترین مشاغل در ایران شناخته می شود دنداپزشکی و متخصص ارتودنسی است. در این مقاله با درآمد متخصص ارتودنسی و هزینه های این شغل بیشتر آشنا می شوید.

پزشکی یک شغل پول ساز در ایران

امروزه بیشتر افرادی که به ادامه تحصیل تمایل نشان می دهند معمولا اگر در ذهن خود برای آینده شغل مشخصی در نظر نداشته باشند به دنبال تحصیل در رشته ها پر درآمد می روند. از پردر آمدترین حرفه ها در ایران پزشکی و مشاغل وابسته به آن است. اما در میان پزشکان متخصصین در گروه پردر آمدترها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

اما خود گروه متخصصان به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که متخصصین فک و دندان و متخصص ارتودنسی دارای مرتبتی خاص در میان عامه مردم هستند. بیشتر افرادی که به دنبال شغل های پردر آمد هستند به دندان پزشکی و متخصص ارتودنسی  به عنوان یک شغل آینده دار و پول ساز نگاه می کنند.

متخصص ارتودنسی در جایگاه های کشوری

درمیان شغل های پر درآمد دنیا متخصصین ارتودنسی در میان 10 شغل برتر و پول ساز دنیا جای گرفته است. البته این تحقیق در میان تمام کشورهای دنیا صادق نیست اما بیشتر کشورها از این قانون تبعیت می کنند.

مثلا در آمریکا با بررسی 100 شغل پردرآمد متخصص ارتودنسی دارای مقام و مرتبه  هفغتم است. این افراد با درآمد سالیانه بیش از دویست هزار دلار در سال دارای زندگی مرفه و مجللی هستند.

اما توجه کنید که بسته به کشور این درآمد متغیر خواهد بود. هر چه تخصص و مهارت این افراد بیشتر باشد لاجرم درآمد بیشتری در سال را نصیب آنان خواهد نمود.

به گفته محققان کمتر از دو در صد از متخصصین ارتودنسی در آمریکا بی کار هستند. این افراد بعد از کسب مهارت لازم به سرعت وارد بازار کار و کسب درآمد می شوند.

متخصص ارتودنسی در جایگاه های کشوری

درآمد متخصص ارتودنسی در ایران

بیشتر افراد با خیال این که دندان پزشکی یک شغل پول ساز و پردرآمد در ایران است به دنبال تحصیل در این رشته می روند. اما در صورتی که افراد علاقه به این رشته نداشته باشند سختی های زیادی در این راه همراه آنان خواهد بود.

با توجه به سال هایی که این افراد باید  به تحصیل بپردازند و بعد از آن نیز باید برای کسب مهارت لازم تلاش نمایند در صورت عدم علاقه لازم به سرعت از این رشته دل زده و از تحصیل جا خواهند ماند.

متخصص ارتودنسی در ایران اگر چه در جایگاه پردرآمدترین مشاغل ایران قرار دارد. اما برای رسیدن به این جایگاه باید تلاش بسیاری نیز نمود.

ارتودنسی رنگی و رنگ های ارتودنسی

درآمد متخصص ارتودنسی در ایران

چگونگی تعیین درآمد متخصصین ارتودنسی

یکی از روش هایی که برای تعیین درآمد مشاغل از آن استفاده می شود استفاده از ثبت اطلاعات مربوط به همان شغل است. در ایران با عدم مکانیزه شدن شغل هایی نظیر پزشکی و مشاغل وابسته و همچنین مشاغل آزاد تعیین سطح در آمد این گروه افراد کار بسیار مشکلی است. برای همین معمولا برای تعیین درآمد متخصص ارتودنسی تنها از تخمین و برآورد استفاده می شود.

از دیگر مسائلی که تعیین درآمد متخصص ارتودنسی را برای افراد سخت می کند تغییر در منطقه محل کار این افراد می باشد. معمولا در شهرهای پرجمعیت و استان های خاص سطح درآمد این افراد از همکاران خود در استان ها و یا شهرهای دیگر بیشتر است. این تفاوت فاحش را حتی در مناطق مختلف از یک شهر نیز شاهد هستیم. هرچه سطح در آمد افراد ساکن در منطقه بالاتر باشد می توان انتظار داشت که درآمد متخصص ارتودنسی در این منطقه نیز بیشتر خواهد بود.

How to determine the income of orthodontists

چه مشکلات دیگری در تعیین درآمد متخصص ارتودنسی وجود دارد

موارد ذکر شده در بالا تنها چند مشکل برای تعین سطح درآمد متخصص ارتودنسی در ایران است. معمولا در شهرهایی که متخصصین ارتودنسی به صورت متراکم اقدام به راه اندازی مطب می کنند هزینه های دریافتی از مراجعین با مناطقی که تنها یک متخصص در آن به فعالیت مشغول است تفاوت زیادی دارد.

حتی در ایران متخصصینی وجود دارند که علاوه برکار در یک مطب در چند مطب دیگر نیز فعالیت می کنند. این گروه با دارا بودن چند شغل در یک زمان دارای درآمدی چند برابر متخصصین دیگر هستند.

چه مشکلات دیگری در تعیین درآمد متخصص ارتودنسی وجود دارد

درآمدهای ماهانه متخصصین ارتودنسی

هر متخصص ارتودنسی معمولا برای مراجعین خود اقساط چند ماهه با توجه به مدت زمان درمان این افراد تعیین می کند. به علت زمان بر بودن درمان های ارتودنسی به طور معمول ابتدا مبلغی از افراد دریافت و باقی هزینه ها ی ارتودنسی به طور متناوب با مراجعه ماهانه فرد به مطب از وی دریافت می شود.

به علت این که مقدار اقساط در هر مطب با مطب های دیگر متتفاوت بوده بنابراین نمی توان از این نظر نیز برای متخصص ارتودنسی درآمد ماهانه تعریف نمود.

درآمدهای ماهانه متخصصین ارتودنسی

هزینه های راه اندازی مطب برای متخصصین ارتودنسی

همیشه هر وقت صحبت از متخصص ارتودنسی می شود تنها به درآمد این افراد توجه می شود. اما باید توجه نمود که هر متخصص ارتودنسی برای راه اندازی مطب خود نیاز به هزینه  کردن مخارجی بسیار گزاف دارد.

به علت این که مراجعین به مطب متخصص ارتودنسی باید زمان زیادی را برای این کار در نظر بگیرد و برای هر درمان تقریبا به بیش از یک سال زمان احتیاج است بنابراین متخصص ارتودنسی نمی تواند از مکان های اجاره ای برای این کار استفاده نماید. خرید ملک نیز برای شروع به کار هزینه ای بسیار سنگین است.

توجه به این نکته نیز در هر منطقه هزینه های اجاره و یا رهن ملک متفاوت است باعث تغییر در مخارج متخصص ارتودنسی می شود.

هزینه های راه اندازی مطب برای متخصصین ارتودنسی

مخارج هزینه بر متخصصین ارتودنسی

تهیه ملک تنها یکی از مخارج سنگینی است که از درآمد متخصص ارتودنسی  کم می کند. از دیگر مخارج دیگری که سهم بزرگی در کاهش درآمد متخصص ارتودنسی دارد می توان به هزینه های خرید و تهیه لوازم وابزارآلات و مجهز نمودن این ملک به مکانی برای درمان مراجعین و همچنین هزینه های جاری مطب  مانند: مواد مصرفی، تهیه ابزارهای یک بار مصرف در مطب و … اشاره نمود.

آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

تمام موارد گفته شده از درآمد متخصص ارتودنسی در هر ماه کم می کند. این هزینه ها به علت گرانی مواد مصرفی و تهیه آن ها از بازارهای جهانی برای این متخصصین بسیار گران تمام می شود.

مخارج هزینه بر متخصصین ارتودنسی

 چند نکته مهم

علاوه بر تمام موارد گفته شده باید عنوان نمود که هنوز نمی توان با آگاهی از تمام اطلاعات ذکر شده درآمد متخصص ارتودنسی را در هر ماه تعیین نمود. زیرا علاوه بر مخارج گفته شده هر متخصص ارتودنسی وظیفه دارد که برای کارمندان خود و پرداخت قبوض مصرفی ماهانه خود نیز هزینه ای در نظر بگیرد.

توجه به پرداخت تمام هزینه های گفته شده باعث می شود تا به سادگی نتوان درآمد متخصص ارتودنسی را تعیین نمود.

چگونه می توان از پردرآمد ترین متخصصین ارتودنسی در ایران شد

در آمد متخصص ارتودنسی در ایران با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. اگرچه هنوز این شغل از پردرآمدترین مشاغل در ایران محسوب می شود. هر متخصص برای این که مراجعین بیشتری داشته باشد باید از تبلیغات در کار خود استفاده نماید.

معمولا در این شغل تبلیغات مهم ترین رکن به حساب می آید. تبلیغات مناسب و به جا می تواند در جذب بیشتر مراجعه کننده تاثیر زیادی داشته باشد.

بعد از تبلیغات این تخصص فرد است که باعث جذب مراجعه کننده می شود. با دارا بودن تخصص و مهارت می توان به سادگی در میان مراجعه کنندگان جای بیشتری پیدا نمود.

توجه نمایید که در ایران معمولا در ماه های گرم سال تعداد مراجعه کننده به این مراکز بیشتر می شود. برای همین در آمد متخصص ارتودنسی در ماه های گرم سال بیشتر از ماه های دیگر است. با توجه به ازدیاد تعداد مراجعه کننده هزینه های پرداختی به ازای هر فرد مراجعه کننده به مطب نیز افزایش می یابد. زیرا هر فرد نیاز به ابزارهای مخصوص و مواد مصرفی مخصوص دارد که تهیه این مواد هزینه هایی برای متخصص دارد.

در صورتی که متخصص ارتودنسی دارای مهارت و تخصص لازم باشد و تبلیغات را در محل درست خود نیز انجام دهد بعد از چندین سال سکونت در یک محل می تواند نظر مراجعه کنندگان را به سوی خود جلب و با ازدیاد این افراد  از پردرآمدترین افراد در حرفه خود شود.

چگونه درآمد متخصص ارتودنسی را تعیین کنید

در پایان لازم به ذکر است که بدانید درآمد متخصص ارتودنسی که در یک کلینیک دولتی به کار مشغول است با متخصص ارتودنسی که خود دارای مطب است متفاوت است. متخصصینی که در مطب های خصوصی خود بیماران را ویزیت می کنند از متخصصین در مطب های دولتی درآمد بیشتری دارند. این درآمد همان گونه که گفته شد با توجه به منطقه و شهر مطب نیز متغیر است.

اگر متخصص در درمانگاه دولتی فعالیت کند هر ماه یک حقوق مشخص دریافت می کند. این متخصصین برای درمان هر فرد نیز مبلغ مشخصی دریافت می کنند. با جمع نمودن این دو عدد می توان در آمد این متخصصان را تعیین نمود.

البته فراموش نکنید که متخصص ارتودنسی کودکان به مراتب از متخصص ارتودنسی بزرگ سالان در آمد بیشتری دارد و این به دلیل بیشتر بودن  مشکلات دندانی  در این افراد و توجه والدین به این مشکلات است. البته ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که دریافت تخصص ارتودنسی در کودکان با ظرافت ها و پیچیدگی های های خاصی همراه است که باعث کسب درآمد بیشتر در این حرفه شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.