ست ارتودنسی

ست ارتودنسی از جمله تجهیزات مورد نیاز به منظور انجام این درمان در بیماران کاندید ارتودنسی است. آشنایی بیمار با تجهیزات و وسایل مورد نیاز ارتودنسی دندان اهمیت بسیار زیادی داشته و تاثیر مثبتی بر تسهیل و افزایش سرعت روند و بهبودی درمان خواهد داشت. در این مقاله به بررسی و معرفی کامل ست ارتودنسی پرداخته و تمامی تجهیزات مورد نیاز متخصص ارتودنتیست جهت تکمیل این درمان را به کاربران ارائه خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان و منظور از ست آن چیست؟

ارتودنسی یکی از روش های پرطرفدار و رایج در مجموعه خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی است. ارتودنسی شاخه ای شناخته شده و بسیار مهم از علم دندانپزشکی بوده و با هدف پیشگیری و درمان بدشکلی و ناهنجاری های استخوانی-فکی در انواع مختلفی، بسته به وضعیت فیزیولوژیک، پاتولوژیک و شرایط اقتصادی بیمار، توسط دندانپزشک انجام خواهد شد. این درمان دندانپزشکی در پیشگیری و کاهش بسیاری از اختلالات ساختار فکی نیز نتایج مثبتی داشته و از جمله درمان های تاثیر گذار در شکل گیری صحیح دندان ها در سنین کودکی، نوجوانی و حتی بزرگسالی به شمار می آید.

ارتودنسی دندان چیست؟

انواع مختلف ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان انواع مختلفی داشته و معمولا بسته به نظر دندانپزشک و وضعیت بیمار انتخاب خواهد شد. ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف و ارتودنسی سرامیکی، از انواع مختلف درمان ارتودنسی به شمار می آیند.

مشاوره، اقدامات ضروری پیش از درمان اصلی، مراقبت های اولیه و ثانویه، توجه به سن بیمار و رعایت رژیم غذایی پس از انجام ارتودنسی، از موارد بسیار موثر در افزایش تسریع روند بهبودی پس از درمان به شمار می آیند. ارتودنسی دندان، علاوه به برطرف نمودن بدشکلی و ناهنجاری های استخوانی- فکی، به عنوان یکی از اصلی ترین اقدامات اصلاح طرح لبخند در بحث خدمات زیبایی دندان مطرح بوده و از درمان های موثر پیشگیری و کنترل عفونت های پنهان دندانی، پوسیدگی های بین دندانی و ترک های دندانی نیز به شمار می آید.

انواع مختلف ارتودنسی دندان

ست ارتودنسی چیست؟

ست ارتودنسی دندان، به مجموعه ای از وسایل و تجهیزات مورد نیاز به منظور آغاز و تکمیل روند درمان ارتودنسی گفته می شود که در بیشتر انواع مختلف این روش درمانی، یکسان بوده و تنها از تفاوت های جزئی برخوردار می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت های چشمگیر علوم تئوری و تجهیزات مورد استفاده در خصوص خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، ست ارتودنسی نیز تفاوت بسیار زیادی با گذشته داشته و در انواع پیشرفته تری در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

ست ارتودنسی چیست؟

انواع تجهیزات ست ارتودنسی دندان

یکی از تجهیزات اصلی ست ارتودنسی دندان، بریس است. بریس به ابزاری گفته میشود که همراه با سایر وسایل ارتودنسی به منظور اصلاح کجی و ناهنجاری های دندانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بریس ارتودنسی انواع مختلفی داشته و بسته به پارامترهای مختلف بیمار، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انواع تجهیزات ست ارتودنسی دندان

انواع بریس های ارتودنسی

  • بریس فلزی

از قدیمی ترین انواع بریس های ارتودنسی، نوع فلزی آن ها است که در جمعیت متقاضیان این درمان شناخته شده بوده و در بیشتر موارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بریس فلزی از استیل ضد زنگ تهیه شده و یکی از اصلی ترین موارد مورد استفاده در ارتودنسی ثابت به شمار می آید. معمولا این نوع از بریس و سایر تجهیزات مرتبط با آن، طرفداران بسیار زیادی در جمعیت بزرگسالان داشته و از دوام و قدرت ماندگاری بسیار بالایی برخوردار می باشد.

  • بریس شفاف یا سرامیکی
اجزای ارتودنسی

یکی دیگر از انواع بریس به عنوان تجهیز اصلی ست ارتودنسی، بریس شفاف و یا سرامیکی است. این نوع بریس از سرامیک، پلاستیک و یا ترکیب هردو تهیه شده و به دلیل همرنگ بودن با دندان های طبیعی، از جذابیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

  • بریس لینگوال

نوع دیگری از بریس ارتودنسی، بریس لینگوال است. این نوع از بریس در سطح پشتی دندان ها قرار گرفته و به سختی قابل تشخیص خواهد بود. این نوع از بریس به عنوان یکی از اجزای ست ارتودنسی دندان، به دلیل قیمت بالا، دشواری تلفظ و محدودیت حرکتی زبان، طرفداران کمتری را به خود اختصاص می دهد. معمولا تحمل ارتودنسی لینگوال به دلیل قرارگیری و اعمال فشار بر سطح پشتی دندان ها، نسبتا دشوار بوده و احتیاج به صبر و تحمل بسیار زیادی خواهد داشت.

  • بریس نامرئی

یکی دیگر از انواع بریس های پرطرفدار، به ویژه در جمعیت بزرگسالان بریس های نامرئی است. این نوع از بریس، ظاهری کاملا نامرئی داشته و معمولا در دوره های دوم درمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سیم ارتودنسی دندان

یکی دیگر از تجهیزات ست ارتودنسی دندان، سیم است. سیم های مورد استفاده در ست ارتودنسی، کاملا فلزی بوده و به منظور اتصال براکت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

باند به عنوان یکی از تجهیزات ست ارتودنسی دندان

باند به حلقه ای فلزی گفته میشود که به بریس متصل شده و روی دندان قرار داده میشود. باند به عنوان یکی از تجهیزات ست ارتودنسی دندان، به منظور کاهش ریسک پوسیدگی، وسیله کمکی نگهدارنده اتصالات و اعمال فشار مضاعف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

براکت های ست ارتودنسی دندان

براکت ها یکی از انواع تجهیزات ضروری و پرکاربرد ست ارتودنسی دندان محسوب می شوند. براکت با توجه به انواع ارتودنسی در مدل های مختلفی مانند فلزی، سرامیکی، رنگی و نامرئی در دسترس قرار گرفته و با استفاده از تجهیزات مخصوص دندانپزشکی مانند سیمان و یا چسب، در سطح دندان ها قرار خواهند گرفت. براکت ها سیم قوسی را در برگرفته و در حرکت دادن دندان ها موثر عمل خواهند نمود.

 

هوک و کش ارتودنسی

هوک یکی دیگر از تجهیزات کوچک و پرمصرف ست ارتودنسی دندان است. این وسیله قلاب بسیار کوچکی بوده و با اتصال به براکت ها در جایگاه خود قرار خواهد گرفت. وظیفه اصلی هوک، اتصال به کش ارتودنسی و برقراری تناسب حرکتی در دندان های بالا و پایین است.

 

هربست مورد استفاده ارتودنسی دندان

هربست وسیله ای فلزی، تشکیل شده از لوله های کشویی با قابلیت اتصال به هر دو فک است. هربست معمولا به دندان های آسیا متصل شده و به منظور کاهش نقص و بدشکلی های دندان های جلو مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این وسیله یکی از تجهیزات کمکی و مکمل ست ارتودنسی دندان بوده و جهت زیباسازی ظاهر و نیمرخ بیمار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی و شکستن آن

فیس ماسک ساده و کششی معکوس

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در ست ارتودنسی دندان، فیس ماسک است. این وسیله جهت اعمال فشار مضاعف بر دندان های جلویی فک بالا و یا پایین مورد استفاده قرار گرفته و به دو شکل فیس ماسک ساده و فیس ماسک کششی معکوس در اختیار متخصص قرار خواهد گرفت. فیس ماسک ساده، در بیمارانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که دندان های جلویی فک بالا از فک پایین جلوتر بوده و فیس ماسک کششی معکوس برای بیمارانی با دندان های جلویی بیرون زده فک پایین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ریتینر و یا نگهدارنده ارتودنسی دندان

یکی دیگر از تجهیزات بسیار مهم ست ارتودنسی دندان، نگهدارنده و یا اصطلاحا ریتینر است. این وسیله به منظور اثبات دندان های اصلاح شده و پیشگیری از بازگشت آنها به حالت اولیه، پس از تکمیل مراحل ارتودنسی، بر سطح دندان ها نصب خواهد شد. رتینرها انواع بسیار مختلفی داشته و بسته به شرایط بیمار مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این وسیله با اعمال نیروی خارجی به ثابت نگه داشتن دندان ها در جایگاه اصلاح شده کمک نموده و از تغییر شکل مجدد آن ها پیشگیری خواهد نمود. مدت زمان استفاده از این تجهیزات بسته به نظر دندانپزشک کاملا متغیر است.

ریتینر و یا نگهدارنده ارتودنسی دندان

جداکننده و یا فضا نگهدارهای دندانی

یکی دیگر از تجهیزات بسیار مهم ست ارتودنسی، جداکننده و یا فضا نگهدارهای دندانی هستند. جداکننده های دندانی به منظور ایجاد فضای مناسب و کارآمد بین دندان ها مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از باندهای ارتودنسی جایگزین خواهند شد.

وسیع کننده کام

یکی دیگر از مشکلات و بدشکلی های ساختار استخوان، فک و دندان، ترکیب ناصحیح و قرارگیری نامناسب دندان های بالا و پایین روی یکدیگر است. این حالت در بیشتر موارد به دلیل کوچک بودن کام اتفاق خواهد افتاد. وسیع کننده کام یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در ست ارتودنسی دندان است. این وسیله در طول دوره درمان، اندازه کام را افزایش داده و قرارگیری دندان ها را اصلاح خواهد نمود.

فنر مارپیچی ارتودنسی

فنر مارپیچی ارتودنسی به فنری فلزی شکل با قابلیت انعطاف بالا گفته میشود که در فاصله بین براکت ها قرار گرفته و به منظور باز و بسته کردن فواصل بین دندانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

فنر مارپیچی ارتودنسی

بیش از هرچیزی باید توجه داشت که تجهیزات مختلف مورد استفاده به منظور تکمیل فرایند و درمان ارتودنسی، در تمامی موارد و بیماران کاملا متفاوت بوده و بسته به تشخیص دندانپزشک معالج، مشخص و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بسیاری از این تجهیزات به شکل مکمل مورد استفاده قرار گرفته و تکمیل کننده روند درمان پس از پایان دوره اصلی درمان به شمار می آیند. انتخاب نوع ارتودنسی دندان و تجهیزات مورد استفاده در این درمان، در جلسه اول مشاوره بیمار و دندانپزشک مشخص شده و تهیه خواهد شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *