بهترین سن ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی به دو گروه دندانی و فکی طبقه بندی می شوند. هر گروه از این مشکلات خود بر اساس ماهیت و شدت سن خاصی را با عنوان بهترین زمان مداخله می طلبد. بنابر این مطابق با دستور انجمن ارتودنتیست های آمریکا توصیه می گردد کودکان در سن ۷ سالگی مورد معاینه نزد ارتودنتیست قرار گیرند تا در صورت مشاهده هر گونه انحراف در مسر رشد و تکامل دندانی فکی برای درمان مقتضی در سن مناسب اقدام شود.
ارتودنسی - بهترین سن ارتودنسی

سنین مختلف انجام ارتودنسی

با پیشرفت تکنولوژی ارتودنسی شاهد این مورد هستیم که برای هر رنج سنی تکنیک‌های مختلفی برای درمان استفاده می‌شود و در اصل روش درمانی متفاوتی پیش گرفته می‌شود. در این بخش از مطلب با ما همراه باشید تا سه رنج سنی اصلی که در آن درمان ارتودنسی استفاده می‌شود را به شما توضیح دهیم:

  • _درمان زود هنگام: این درمان از سن هفت الی نه سالگی انجام می‌شود.
  • _ درمان در نوجوانی: رده‌ی سنی انجام این درمان نیز بین 11 تا 16 سالگی می‌باشد.
  • _ درمان در بزرگسالی: همانطور که از نام این درمان پیداست مخصوص افراد بزرگسال می‌باشد و از سن 25 به بالا می‌باشد.

بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟

یکی از مواردی که اغلب با محدودیت سنی ارتودنسی اشتباه گرفته می‌شود این موضوع است، جایی که افراد فکر می‌کنند بعد از 18 سالگی نمی‌توان به انجام ارتودنسی پرداخت اما این تصور غلط است و تا زمانی که دندان‌های شما و لثه‌هایتان سالم هستند می‌توانید ارتودنسی کنید. اما باید در چه سنی این کار را انجام داد؟ به صورت کلی توصیه می شود همان زمانی که متوجه وجود مشکلات دهان و ناهنجاری‌ها شدید اقدام به انجام ارتودنسی کنید،

اما بهترین سن ارتودنسی در ارتودنسی ثابت بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی همزمان با تکمیل رویش دندانهای دائمی و تکامل کافی ریشه این دندانها می باشد. با این حال اگر بیماری به هر دلیل در زمان مناسب درمان صحیح را دریافت نکرده باشد حتی در سنین بالا و بعد از بلوغ جنسی هم آلترناتیو های درمانی متعددی جهت رفع مشکلات ارتودنسی وجود دارد. جهت مشکلات دندانی در بزرگسالی به شرط برقراری سلامت استخوان و لثه و بهداشت دهان همچنان امکان انجام ارتودنسی ثابت وجود دارد. جهت ناهنجاری های اسکلتی هم می توان از درمان های ارتودنسی جبرانی (کاموفلاژ) و ارتودنسی توأم با جراحی فک کمک گرفت.

قبل از 8 سالگی کودک خود را معاینه کنید

همانند دیگر رشته های پزشکی در ارتودنسی هم درمان های پیشگیرانه می توانند ضمن کاهش هزینه و طول مدت درمان فعال بر کیفیت نتیجه بدست آمده بیفزایند. خوشبختانه امروزه بسیاری از ناهنجاری های دندانی فکی در سنین قبل از بلوغ قابل درمان و یا کنترل هستند.

یکی از مواردی که باید مورد توجه همه‌ی والدین باشد، معاینه‌ی کودک خود توسط دکتر ارتودنسی در سنین پایین می‌باشد. شما با انجام این کار می‌توانید خیال خود را از وجود هر مشکلی راحت کنید و حتی اگر با مشکلات و ناهنجاری‌های دهانی روبه‌رو شدید، به راحتی می‌توانید اقدام به حل آن کنید، چرا که در سنین پایین حل مشکلات فک و دهان بسیار آسان‌تر می‌باشد و با رعایت نکات بخصوص و تمرین‌هایی می‌توانید از این مشکلات پیشی بگیرید. در این بخش از مطلب با ما همراه باشید تا به ذکر مواردی بپردازیم که باعث می‌شوند شما نیازمند معاینه کودک خود قبل از 8 سالگی باشید.

  • _ تکامل دندان‌ها: در سن هشت سالگی به علت رشد سریع دندان‌ها، هر کودک ست کامل دندان‌های خود را دارد و به همین علت می‌تواند روند درمانی را شروع کند.
  • _ تشخیص موارد خاص: مواردی وجود دارند که تنها متخصص ارتودنسی قادر به تشخیص و دیدن آن‌ها می‌باشد، مشکلاتی نظیر نامرتبی دندان‌ها که تنها راه تشخیص آن، مراجعه به متخصص ارتودنسی در تهران و معاینه شدن می‌باشد.
  • _ وجود مشکلات خفیف: بعضاً ممکن است زمانی که کودک شما هنوز دارای برخی از دندان‌های شیری خود است، مشکلات کوچکی در وضعیت دهان و دندان‌های او پیش بیاید.

ممنونیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم با خواندن این موارد بتوانید با سن مناسب برای انجام ارتودنسی آشنا شوید. موردی که باید به درستی آن را انجام دهید چرا که موارد زیادی در خطر هستند و کوچک‌ترین سهل انگاری در این زمینه می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. برای دریافت مشاوره ارتودنسی و رزرو وقت قبلی از متخصصین ما می توانید با مراجعه به صفحه تعیین وقت اقدام به دریافت نوبت ارتودنسی نمایید.

Call Now Button