ارتودنسی-مراحل ارتودنسی بزرگسالان

برخی از اندام های بدن ما با گذشت زمان و با افزایش سن تغییر می کنند. تغیرات دندان از مواردی است که که با افزایش سن دچار تغییر و دگرگونی می شوند. انسان هیچ گاه تغییرات را در بدن خود حس نمی کند مگر اینکه با درد یا ناراحتی همراه باشد. تغییراتی که بر روی بدن صورت می گیرد بر اساس نوع زندگی فرد و میزان تغییرات آب و هوایی است. افتادن دندان ها عقب رفتن لثه و چروک شدن دور لب و پایین رفتن استخوان فک صورت که سبب می شود پیشانی و دهان برجسته تر دیده شوند و بینی بلند تر دیده شود، از جمله مواردی هستند که به عنوان تغییرات دندان معروف هستند.

 

با افزایش سن چه تغییراتی در دندان به وجود می آید؟

تغییر در بافت نرم دهان و تغییر در مواد سخت دندان با افزایش سن به وجود می آید. این تغییرات دندان به صورت تدریجی و از زمانی که دندان ها رشد می کنند صورت می گیرد. مینای دندان به دلیل فرسایش و تغییرات مکانیکی دچار تغییراتی می شوند اما توجه کنید که تغییر در عاج دندان با افزایش سن به مراتب واضح تر از مینای دندان هاست.

با افزایش سن تغییرات بیولوژیکی واضحی می توان در فرد مشاهده کرد. تغیرات در جویدن و بلعیدن غذا، ساییدگی دندان ها، کاهش حجم فک و تغییر در مینای دندان همگی از طریق افزایش سن امکان پذیر است این فرآیند غیر قابل کنترل است و تنها می توان روند آن را کند تر کرد، چرا که یک فرآیند طبیعی در بدن هر فردی است.

سختی مینای دندان با گذشت زمان کم تر می شود و دندان ها قدرت قبل را ندارند تا همه نوع مواد غذایی را میل کند. همچنین بافت زبانی افراد تحت تاثیر قرار می گیرد و عمل بلع را سخت تر انجام می دهند.

عوارض خالی بودن دندان از دست رفته چیست؟

 

تغییر استخوان فک با افزایش سن چگونه است؟

علاوه بر تغییرات در دندان استخوان فک نیز با افزایش سن نیز تغییر می کند. استخوان فک از جهات طولی و عرضی مورد تغییر قرار می گیرند و ممکن است باعث جلوزدگی فک شود.

 

چگونه با افزایش سن می توان تغییرات دندان را عقب انداخت؟

داشتن دندان هایی سالم و مرتب در زیبایی چهره و لبخند تاثیر بسزایی دارد. رسیدگی به سلامت دندان ها باعث می شود تا دیر تر دچار تغییرات و دگرگونی شوند به همین خاطر بهتر است حداقل سالی دو بار به دندانپزشکی برای معاینه دندان هایتان مراجعه کنید.

زمانی که دندان ها دچار آسیب یا خرابی می شوند هزینه زیادی را برای درمان آن باید پرداخت کرد. پس چه بسا بهتر است قبل از درمان مراقبت های لازم را به دقت انجام داد تا از بروز هرگونه مشکلات دندانی یا کشیدن دندان جلوگیری کرد.

تغییرات دندان با افزایش سن به تدریج با درد و ناراحتی بروز می دهند با رعایت نکات بهداشتی می توانید این تغییرات را کمی به تاخیر بیاندازید. یا تغییرات دندانی کم تری را تجربه کنید.

 

چگونه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان باعث به تاخیر انداختن تغییرات دندانی می شوند؟

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در انجام امور بهداشتی دهان و دندان تنبلی می کنید باید بدانید که این تنبلی شما روند پوسیدگی و تغییرات دندانی با افزایش سن را افزایش می دهد.

در طول روز همه نوع مواد غذایی را میل می کنید. معمولا باقی مانده مواد غذایی در بین دندان ها گیر می کند. اگر بهداشت دهانی را رعایت نکنید. مواد غذایی باقی مانده باعث تجمع پلاک ها و باکتری های دندانی می شوند که در نهایت پوسیدگی دندان و سوراخ شدن دندان را به دنبال دارند.

ارتودنسی تا چند سالگی انجام می‌شود؟

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه فلوراید کمک می کند تا دهان روزی یکبار به طور کامل از باکتری ها و مواد غذایی تمیز شوند. البته باید نحوه درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آموزش ببینید.

محدودیت غذایی می تواند دندان های شما را از تغییرات دندانی زود رس حفظ کند. عادات غلط غذایی و خوردن برخی مواد غذایی که برای دندان ها مضر هستند را باید مصرف آن ها را به حداقل برسانید یا به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید. خوراکی هایی که شیرینی بسیاری دارند مثل نوشابه های گاز دار و آدامس های طعم دار از خوراکی هایی هستند که به دلیل شیرینی بسیاری که دارند موجب از بین رفتن مینای دندان می شوند. خوردن ته دیگ و مواد غذایی سفت دشمن اصلی سلامت دندان ها محسوب می شوند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *