ارتودنسی-دندان نیش نهفته

نهفتگی دندان نیش

در درمان ارتودنسی گاه با ناهنجاری هایی رو به رو می شویم که نیاز است پیش و یا حین ارتودنسی به درمان و رفع مشکلات پرداخت. یکی از ناهنجاری هایی که توسط ارتودنسی و زیر نظر متخصص ارتودنسی، قابل درمان می باشد ناهنجاری دندان نیش نهفته می باشد.

دندان های نهفته ممکن است در جایگاه های مختلفی در محیط دهانی بیمار وجود داشته باشند. دو نوع از دندان های نهفته، دندان نیش نهفته و دندان عقل نهفته می باشند. دندان عقل نهفته در بسیاری از افراد شایع تر می باشد و در صورت نیاز، برای جراحی می بایست اقدام کنند. در این مقاله بر آنیم تا شما را با مسائل پیرامون دندان نیش نهفته آشنا سازیم.

هم چنین در مطلبی جداگانه به جراحی دندان عقل پرداخته شده است که می توانید پاسخ سوال ” با دندان عقل نهفته چه کنیم؟” را در این مقاله بیابید.

ناهنجاری دندان نیش نهفته

همانطور که ذکر کردیم دندان نیش نهفته از ناهنجاری های دندانی می باشد که در ظاهر و شکل بایت و قوس دندانی تاثیر گذار می باشد. علت این امر نیز به این دلیل می باشد که دندان های نیش در هنگام جفت شدن فکین بر روی یکدیگر، ابتدایی ترین دندان ها می باشند که بر روی هم قرار می گیرند. به همین رو در ظاهر بایت تاثیرگذار می باشند.

عموما دندان نیش نهفته در افراد در قسمت فک بالا وجود دارد و در غیر این صورت می توان این دندان ها را در قسمت قوس دندانی و بالای ریشه دندان مشاهده کرد.

نهفته شدن دندانهای نیش (بالاخص در فک بالا) یک رویداد شایع کلینیکی می باشد. علاوه بر ظاهر نازیبایی که به دلیل عدم حضور دندان نیش در دهان ایجاد می شود، ریسک بروز ضایعاتی نظیر کیست یا تومور برای دندان نهفته همواره وجود دارد.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

شیوع ناهنجاری دندان نیش نهفته

این ناهنجاری در خانم ها بیش از آقایان رایج است و تنها دو درصد افراد دچار این ناهنجاری خواهند شد.

یک سوم نهفتگی دندان نیش در قسمت لبیال و دو سوم آنها در قسمت پالاتال مشاهده می شود.

نهفتگی دندان در فک بالا بسیار شایع تر از نهفتگی آن در در فک پایین می باشد و می توان بیان داشت به میزان دو برابر در فک بالا مشاهده می شود.

نهفتگی لبیال و پالاتال

لازم به ذکر است که دندان های نهفته به دو صورت لبیال و پالاتال وجود دارند که در زیر به مختصر تعریفی از آنها می پردازیم:

در صورتی که دندان نیش در فک بالا و در قسمت بیرونی و به سمت فک قرار داشته باشند، لبیال گفته می شود.

این در صورتی است که دندان نیش نهفته در فک بالا با قرارگیری در قسمت کام، به نام پالاتال شناخته می شوند.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

دلایل بروز نهفتگی دندان نیش

نهفتگی دندان نیش فک بالا می تواند به سمت گونه (لبیال) یا به سمت زبان (پالاتال) باشد. در کیس های لبیال شایعترین اتیولوژی شناخته شده، کمبود فضای قوس دندانی است حال آنکه در موارد پالاتال انحراف مسیر تکاملی جوانه دندان نیش بیشترین احتمال بروز ناهنجاری می باشد.

تشخیص نهفتگی دندان

متخصصین ارتودنسی پیشنهاد می کنند تا در سن 7 سالگی برای انجام رادیوگرافی کلی برای بررسی روند رشد دندان ها و ناهنجاری های پیش رو اقدام شود.

در اکثر مواقع، علت اصلی رشد دندان به صورت نهفته، عدم وجود فضای کافی در فکین می باشد. برای باز کردن فضای فک می توان به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد تا از دستگاه بازکننده کام یا اکسپندر برای درمان استفاده شود.

در صورت عدم تشخیص زود هنگام، ممکن است در برخی مواقع نیاز به جراحی وجود داشته باشد تا دندان هایی که به صورت مانع قرار دارند برداشته شوند تا جای مناسبی برای دندان نیش باز شود.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

برای تشخیص نهفتگی دندان، متخصص شما را به انجام عکسبرداری و رادیوگرافی ارجاع می دهد. در صورتی که شرایط زیر در رادیوگرافی مشخص شده باشد، می بایست برای درمان اقدام کرد:

 • عدم وجود برآمدگی استخوانی دندان نیش
 • وجود برآمدگی در قسمت کام و فک بالا
 • رشد و جا به جایی غیر طبیعی
 • عدم رشد دندان نیش دائمی و باقی ماندن دندان نیش شیری تا 13 سالگی
 • درمان دندان نیش نهفته
 • در صورتی که برای درمان و تشخیص زود هنگام اقدام شود، نیازی به جراحی و درمان های بعدی نخواهد بود.

بهترین شیوه در این بین، کشیدن دندان نیش شیری می باشد تا جای مناسب برای دندان نیش دائمی باز شود و باعث درآمدن دندان نهفته خواهد شد.

در این صورت دندان نیش نهفته افقی به حالت عمودی نزدیکتر خواهد شد و در جایگاه مناسب خود قرار خواهد گرفت.

با انجام مراقبت های پیشگیرانه می توان از جراحی دندان نیش نهفته افقی و جراحی دندان نیش نهفته فک بالا فاصله گرفت و به روند رشد دندان ها از حالت نهفته به حالت نرمال کمک کرد.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

روش درمان نهفتگی دندان

درمان دندان نهفته روند خاص به خود را دارا می باشد که به طور کلی به شرح زیر می توان بیان کرد:

1. در ابتدا جهت بازکردن و ایجاد فضای کافی برای دندان نهفته اقدام می شود. در این مواقع با بازکننده کام یا اکسپندر می توان کام را وسیع کرد. در برخی مواقع نیز می توان با کشیدن دندان نیش شیری فضای مناسب را برای دندان دائمی باز کرد.

2. در مواردی نیز ممکن است نیاز به جراحی لثه یا ژنژیوکتومی می باشد تا دندان نهفته نمایان شود و برای درمان های بعدی اقدام شود.

3. با انجام ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و با نمایان شدن دندان نهفته می توان دندان را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

4. در صورتی که با باز شدن ناحیه فک، دندان به جایگاه خود هدایت نشود، درمان های دیگری توسط متخصص انجام خواهد شد.

درمان نیش نهفته با ارتودنسی

برای درمان نیش نهفته می توان از ارتودنسی ثابت کمک گرفت. در این شرایط نیاز به جراحی ساده ای می باشد تا دندان نیش نمایان شود. پس از نمایان شدن دندان نیش نهفته، متخصص ارتودنسی جهت انجام ارتودنسی اقدام می نماید. بدین صورت که براکت ارتودنسی بر روی دندان نصب می شود و توسط زنجیر مینیاتوری به سیم ارتودنسی متصل خواهد شد.

پس از مدت کوتاهی می بایست مجددا به پزشک مراجعه کرد تا اعمال نیروی بیشتری را با بند رابری به زنجیر ایجاد کرد.

با انجام این روند درمان ارتودنسی، دندان نهفته از حالت افقی به حالت عمودی و در جایگاه مناسب هدایت خواهد شد.

طول دوره درمان چیزی در حدود یکسال به طول می انجامد. در پایان درمان شاهد بیرون آمدن دندان نیش نهفته خواهیم بود. در این درمان هدف در آوردن دندان نهفته و خارج کردن آن نمی باشد.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

جراحی و ارتودنسی دندان نیش نهفته

جراحی به جهت نمایان شدن دندان نهفته می بایست توسط جراح فک و نصب براکت توسط متخصص ارتودنسی صورت گیرد.

عموما این جراحی با بی حسی موضعی صورت می پذیرد و آرامبخش نیز به بیمار تزریق خواهد شد.

جراحی و نصب براکت به شیوه ای که در بالا یادآور شدیم حدود 45 دقیقه به طول می انجامد و در صورتی که هر دو دندان نیش در حالت نهفته قرار داشته باشند، این زمان بیشتر خواهد شد.

درآوردن دندان نهفته و خارج کردن آن

در شرایطی ممکن است نیاز به در آوردن دندان نیش نهفته وجود داشته باشد که با انجام جراحی و ارتودنسی قابل درمان نمی باشد. در این مواقع پزشک متخصص جهت خارج کردن دندان از ناحیه فک اقدام می نماید.

در زیر مواردی را یادآور می شویم که نیاز به خارج کردن دندان وجود دارد:

 • تحلیل ریشه دندان
 • انحنای شدید ریشه دندان
 • نهفتگی شدید و عمیق
 • چسبندگی شدید به فک
 • در مواقعی که دندان ها در ردیف مناسب قرار داشته باشند و اکلوژن مناسب و قابل قبولی را شاهد باشیم.
 • وجود عفونت، کیست و ضایعات پاتولوژیک
 • هم چنین در مواقعی که با برگرداندن دندان به جایگاه اصلی آن سبب آسیب به دیگر دندان ها شود، برای خارج کردن دندان اقدام می شود.

عوامل موثر در درمان دندان نیش نهفته

عوامل متعددی بر نحوه درمان نیش نهفته تأثیر می گذارد نظیر: سن بیمار، محل نهفتگی (لبیال یا پالاتال)، زاویه و عمق نهفتگی، میزان فضای قوس دندانی و …
کشیدن دندان نیش شیری، باز کردن فضای رویش دندان نیش نهفته با ارتودنسی، اکسپوژر جراحی تاج دندان نهفته و هدایت آن به داخل قوس با نیروی ارتودنسی از جمله درمانهای شایع برای هدایت دندان نیش نهفته به داخل قوس دندانی می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی دندان نیش نهفته

رژیم غذایی پس از انجام جراحی و ارتودنسی دندان نهفته می بایست به صورتی باشد که از غذاهایی کاملا نرم استفاده شود. از مواد غذایی استفاده کنید که نیاز به جویدن کمتر باشد تا با جویدن آزرده نشوید.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

رعایت رژیم غذایی به فرد بیمار بستگی دارد. در صورتی که با عمل جویدن مشکلی نداشته باشید می توانید به حالت نرمال رژیم غذایی خود بازگردید. اما در هفته های اول و روزهای اول ارتودنسی و جراحی نیاز است تا مدارا کنید تا التهابات کمتر شود و به حالت عادی بازگردید.
پس از اجام جراحی و ارتودنسی، در صورت وجود تورم در ناحیه دندانی، می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.

رعایت بهداشت در ارتودنسی از مهم ترین مسائل حین درمان می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت ممکن است دچار عفونت دندانی و یا آسیب های ثانویه شوید.

هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته

هزینه جراحی دندان نهفته با توجه به انتخاب روند درمانی توسط پزشک متخصص متفاوت می باشد. بدین صورت که در برخی بیماران ممکن است تنها با کشیدن دندان مشکل رفع شود، در برخی دیگر نیاز به ارتودنسی و در برخی نیاز به جراحی و درمان های دیگر باشد.

لازم به ذکر است که درمان ناهنجاری ها و تشخیص آنها نیاز به ویزیت حضوری و بررسی توسط متخصص ارتودنسی دارد که در این صورت می توانید از مشاوره پزشک نیز برخوردار شوید و در همان جلسه مشاوره از هزینه ارتودنسی متناسب با دندان خود آگاه شوید.

هم چنین از طریق صفحه پرسش و پاسخ سایت دکتر داوودیان می توانید از مشاوره دکتر داوودیان، متخصص ارتودنسی، با ارائه عکس رادیوگرافی دهان و دندان خود بهره مند شوید.

ارتودنسی-دندان نیش نهفته

دیدگاه ها

4 پاسخ به “دندان نیش نهفته”

 1. سحر گفت:

  سلام خستع نباشید ببحشید به طور میخوام بدونم که درمان دندان نیش نهفته بدون ارتودنسی امکان پذیره؟

  • سلام
   یکی از رایج ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی دندان نیش نهفته می باشد، که با استفاده از ارتودنسی دندان نیش به طور کامل در جای مناسب خود قرار می گیرد، جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید و مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی دندان نیش مطالعه کنید.

 2. سحر گفت:

  ببخشید دکتر یه سوال دیگه ایا جراحی دندان نیش نهفته درد داره؟ دردش چقده میشه تحمل کرد یا نه مرسی که جواب میدین

  • سلام
   با توجه به اینکه درمان شما تحت نظارت پزشک و با داروی بی حسی انجام میشود به همین دلیل کاملا قابل تحمل میباشد و جای هیچ نگرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.