ارتودنسی-فیس ماسک

ناهنجاری ها و بیماری های دهان و دندان در کودکان راحت تر تشخیص داده میشوند، حتی به صورت کلی خودتان میتوانید با نگاه کردن به نوع چینش و قرار گرفتن دندان های بالا روی پایینی تشخیص دهید که کودکتان دندان هایش ناهنجاری دارد یا خیر (به صورت استاندارد دندان های فک بالا باید 2 میلیمتر از دندان های فک پایین جلوتر باشند).
اگر این چنین نبود باید در سریع ترین زمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا روند درمان از همان کودکی آغاز شود تا در مرور زمان مشکل رفع شود. متخصص ارتودنسی با توجه به:

 • نوع بیماری
 • شدت بیماری
 • شرایط دهان و دندان
 • سن بیمار
 • مدت زمان مورد انتظار
 • هزینه ارتودنسی
 • و…

مشخص میکند که از چه روشی برای رفع عیب استفاده کند تا بهترین نتیجه را برای بیمار به ارمغان بیاورد. حال برای کودکان اکثرا از فیس ماسک ارتودنسی استفاده میکنند که بسیار مناسب و موثر است.

فیس-ماسک-ارتودنسی-

فیس ماسک ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد

فیس ماسک دستگاهی با عملکرد ارتوپدیک در درمان‌های ارتودنسی است که برای اصلاح رشد ناهنجاری عقب بودن فک بالا در سنین رشد کودکان (بین ۸ تا ۱۳ سال) بکار می‌رود. همانگونه که در تصویر روبرو دیده می‌شود این دستگاه از دو تکیه‌گاه پیشانی و چانه جهت جلو آوردن فک بالا کمک می‌گیرد. از جمله اثرات جانبی فیس ماسک، چرخش فک پایین به سمت پایین و عقب است. این امر در بیمارانی که ارتفاع صورت بلند دارند می تواند نامطلوب باشد.

مزیت های استفاده از فیس ماسک ارتودنسی

اگرچه این دستگاه مورد پسند مردم و کودکان نیست، اما توجه داشته باشید که اگر متخصص ارتودنسی استفاده از ماسک ارتودنسی را تشخیص دهد، در صورت استفاده از آن نتایج درمان خوب و بسیار قابل قبول خواهد بود. مزایای ماسک ارتودنسی به شرح زیر است:

 1. استفاده از ماسک های ارتودنسی امکان کشیدن دندان را در طولانی مدت کاهش می دهد.
 2. هنگامی که وضعیت دندان ها و فک با کمک این دستگاه تغییر می کند، سلامت دهان بهبود یافته و عملکرد بهتر دهان و دندان ها حاصل می شود.
 3. استفاده از ماسک های ارتودنسی نیاز به درمان های سخت و جراحی های هزینه بر را کاهش می دهد.
 4. استفاده از فیس ماسک باعث میشود که فک در حالت استاندارد رشد کند و صورت از استایلی مناسب برخوردار شود.
نایت گارد چیست و چند مدل دارد؟ مزایا و معایت نایت گارد

چقدر باید از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کنیم؟

ماسک‌های ارتودنسی در دسته دستگاه‌های روش ارتودنسی متحرک قرار می‌گیرند و مانند هر وسیله متحرک دیگری، نتیجه درمان به همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی بستگی دارد. اگر بیمار توصیه های ارتودنتیست را به درستی انجام دهد، زمان درمان به خوبی می گذرد و نتیجه درمان بسیار قابل قبول خواهد بود. استفاده طولانی مدت از ماسک های صورت ارتودنسی هدایت رشد فک بالا را آسان تر و سریع تر می کند.
بنابراین متخصص ارتودنسی به کودک توصیه می کند که بیشتر روز (حدود 18 ساعت) از این وسیله استفاده کند و هنگام مسواک زدن، غذا خوردن یا رفتن به مدرسه آن را از دهان خارج کند. به عنوان یک قاعده، متخصص ارتودنسی برنامه منظم و زمان استفاده از ماسک های صورت ارتودنسی را بسته به شرایط بیمار و نوع ناهنجاری بررسی می کند و اعلام می نماید.

عکس فیس ماسک ارتودنسی

نتیجه گیری

بنابر شواهد علمی ۵۰ درصد بیمارانی که از این دستگاه برای رفع ناهنجاری فکی شان کمک می‌گیرند به درمان مجدد با فیس ماسک پس از یکی دو سال نیاز خواهند داشت و دلیل آن چیزی جز تمایل عود و برگشت ناهنجاری فکی نیست. در مجموع باید خاطرنشان کرد که درمان موفق عقب بودن فک بالا با فیس ماسک می‌تواند ریسک نیاز به جراحی فک را در بزرگسالی به حداقل رساند و یا دست کم وسعت جراحی را کاهش دهد. توصیه می‌گردد در صورت مشاهده نوک به نوک بودن دندان‌ها و یا عقب‌تر بودن دندان‌های جلویی فک بالا نسبت به پایین در سن ۷ سالگی با یک متخصص ارتودنسی مشاوره کنید.