هزینه شکستن براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی، نگین‌هایی هستند که در ارتودنسی روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا نیروی سیم (آرچ وایر) ارتودنسی را به دندان‌ها منتقل کنند.

جنس براکت های ارتودنسی عموما از استیل ضدزنگ است البته از براکت های سرامیکی نیز در درمان ارتودنسی استفاده می شود. برای چسباندن براکت ها بر روی دندان ها از چسب مخصوص استفاده می شود. براکت ها در واقع کار حرکت دندان ها را از طریق سیمی که از براکت ها عبور داده شده است انجام میدهند.

انواع براکت ارتودنسی

براکت ها از نظر جنس به انواع زیر تقسیم می شوند. که تک تک آن ها را برایتان توضیح دادیم.

براکت فلزی یا معمولی

براکت فلزی یا معمولی، پرکاربردترین نوع ارتودنسی ثابت است. براکت فلزی نسبت به سایر براکت ها دارای مزایای زیر است:

 • قابل بازیافت بودن
 • استریلیزه بودن
 • مقاومت بالا
 • سایش کم
 • هزینه مناسب

براکت سرامیکی

جنس براکت های سرامیکی از اکسید تیتانیوم است و این باعث می شود تا دچار تغییر شکل نشوند. براکت سرامیکی ممکن است بشکنند.

براکت پلاستیکی

براکت های پلاستیکی بیشتر برای افرادی که علاقه به ظاهر طبیعی دارند استفاده میشود اما برای افرادی که از نوشیدنی های الکلی، سیگار و سایر دخانیات استفاده میکنند تجویز نمی شود چرا که احتمال تغییر رنگ براکت های پلاستیکی در این افراد بسیار زیاد است.

براکت لینگوال

براکت لینگوال شباهت زیادی با براکت های سرامیکی دارد با این تفاوت که در پشت دندان ها قرار میگیرد پس برای بیمارانی که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند گزینه مناسبی است اما مشکلاتی را نیز در همین راستا دارد و آن دشواری بهداشت ارتودنسی است و بیمار سختی بیشتری را در زمان مسواک زدن متحمل می شود. براکت های لینگوال نسبت به براکت های سرامیکی با فاصله کمتری قرار میگیرند و جلسات و هزینه ارتودنسی در این روش درمانی بیشتر خواهد شد.

براکت های دیمون

براکت های دیمون به براکت های خود تنظیم معروف هستند در این براکت ها تمیز کردن و بهداشت ارتودنسی به آسانی انجام می شود. در واقع سیم کوچک که از این براکت ها عبور میکند باعث جابجایی دندان ها می شود. در زمان استفاده از این براکت ها تعداد جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی کاهش می یابد.

براکت سلف لیگیت

براکت های سلف لیگیت از جدیدترین دستگاه های ارتودنسی هستند که درد ناشی از ارتودنسی را به مقدار قابل توجهی کاهش می دند. براکت های سلف لیگیت نیاز  به گره های الاستیکی ندارند.

براکت نامرئی

براکت های نامرئی به صورت شخصی توسط لابراتوار و پس از تشخیص متخصص ارتودنسی صرفا برای آن شخص تولید می شوند.

شکستن براکت ارتودنسی از مشکلاتی است که می تواند به علل مختلف از جمله عدم توجه به توصیه های پزشک، برخورد اجسام سخت، تماس دندان ها با جسم سخت و … ایجاد گردد. این مشکل می تواند در صورت بروز روند درمان را مختل کند و لازم است برای حل این مشکل، به دندان پزشک متخصص مربوطه مراجعه شود. در این مقاله می خواهیم به طور مفصل راجع به شکستن براکت ارتودنسی صحبت کنیم.

براکت های ارتودنسی

بريس ها از مهمترين تجهيزاتی هستند كه برای صاف نگه داشتن دندان ها و تصحيح فرم آنها به کار گرفته می شوند. از این تجهیزات برای فشار آوردن به دندان ها در طول دوره درمان استفاده می شود تا دندان ها به آرامی در جهت مناسب حرکت کنند. همچنین دندان براکت ها باعث می شوند تا استخوان های دندان بتواند شکل متعادل خود را در طول دوره درمان به آرامی ایجاد کند.

براکت ارتودنسی کدام قسمت دهان را درگیر می کند ؟

براکت اتصالی است که سیم قوسی شکل ارتودنسی را بر روی دندان ها درگیرد می کند. در حقیقت براکت برای آنکه سیم قوسی ارتودنسی به دندان ها متصل شوند مورد استفاده قرار می گیرد. که برای این اتصال از چسب یا باند استفاده می کنند. براکت در ارتودنسی نیروی وارد شده را از بریس به دندان ها منتقل می کند. براکت ها یک یا دو شیار دارند که سیم در داخل آن قرار می گیرد.

براکت ارتودنسی

براکت های ارتودنسی

آیا نصب براکت ارتودنسی درد دارد ؟

زمانی که متخصص براکت های ارتودنسی را بر روی دندان های بیمار نصب می کند هیچ دردی احساس نمی شود. اما بعد از تنظیم دستگاه ارتودنسی بر روی دندان ها به دلیل اعمل نیرو بر روی تک تک دندان ها درد و ناراحتی احساس می شود. درد و ناراحتی هایی که بعد از نصب براکت ارتودنسی احساس می شود بین هفت تا ده روز از بین می رود. برای تسکین درد می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درد ارتودنسی چقدر طول میکشد

راه های کاهش درد براکت ارتودنسی

مصرف غذا های نرم

به دلیل اینکه یک شی خارجی درون دهان قرار گرفته است ممکن است غذا خوردن برای بیماران سخت باشد. همچنین درد در ناحیه دهان باعث شده است تا فرد به راحتی نتواند غذا ها را بخورد. برای آنکه عمل جویدن را انجام ندهید بهتر است غذا های نرم مثل سوپ مصرف کنید.

غذا های سردو یخ زده بخورید

غذا های سرد و یخ زده باعث بی حسی دهان شده و درد را تسکین می دهد. بستنی گزینه بسیار مناسبی برای تسکین درد براکت ارتودنسی است. یخ را درون دهان قرار دهید و بیشتر در قسمت هایی که درد احساس می کنید نگهدارید. سردی یخ باعث بی حسی دهان و نیز کاهش التهاب و تورم درون دهان می شود.

غذا های اسیدی ممنوع

تا جایی که می توانید از غذا های اسیدی و نوشیدنی های حاوی کربنات پرهیز کنید. این مواد باعث می شوند تا زخم های دهانی تشدید شوند و درد بیشتری درون دهان به وجود بیاید.

مصرف دارو

زمانی که درد شدید شد می توانید از مسکن استفاده کنید اما مصرف قرص باید با تجویز متخصص صورت گیرد. توجه کنید که ایبوپروفن استفاده نکنید زیرا باعث حرکت دندانی در طول درمان ارتودنسی می شود. بهتر است از استامینوفن برای تسکین درد استفاده کنید.

از جمله داروی هایی که ضرری برای ارتودنسی ندارد استفاده از بی حسی های موضعی است. البته این دارو ها حساسیت زا هستند و بهتر است قبل از استفاده دستور العمل آن را مطالعه کنید. اما موم ارتودنسی گزینه مناسبی برای تسکین درد است که در تمامی داروخانه ها یافت می شود.

شکستن براکت ارتودنسی

از جمله مشکلاتی که در زمینه درمان ارتودنسی وجود دارد، شکستن براکت های ارتودنسی است که می تواند ناشی از فشار بیش از حد، تماس و یا ضربات شدید ایجاد گردد. اما به طور کلی در صورت وقوع این مشکل، اگر حادثه ای برای دندان ها رخ ندهد، نیازی به نگرانی وجود ندارد و شما می توانید با مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی خود، از ایشان برای اعمال مجدد ارتودنسی و تنظیم صحیح آن کمک بخواهید.

اگر دچار شکستگی براکت های ارتودنسی شده اید، لازم است کمی محتاطانه رفتار کرده و از تماس و فشار بر براکت ها تا تنظیم مجدد آنها جلوگیری نمایید.

جلوگیری از شکستن براکت ارتودنسی

 • جلوگیری از مصرف غذاهای چسبناک و سفت
 • عدم مصرف میوه های سفت و شکلات تافی
 • جلوگیری از مصرف پاپ کورن و هر ماده ای که بین براکت ها گیر می کند.

The cost of breaking an orthodontic bracket

دلایل شکستن براکت ارتودنسی

یکی از نکاتی که لازم است در مورد شکستن براکت ارتودنسی بدانید، دلایل شکستن براکت ارتودنسی است که می تواند به صورت ناخودآگاه پیش آید. مهمترین دلایلی که برحسب تجربه و پیش بینی می توان در مورد شکسته شدن براکت ارتودنسی بیان نمود، عبارتند از:

 • عدم رعایت دستورات و توصیه های متخصص: به عنوان مثال می توان به خوردن غذاهایی اشاره نمود که می تواند برای دندان ها مضر باشد. از جمله این موارد می توان به میوه های خشک، سخت و همچنین غذاهای سفت اشاره نمود.
 • دخالت در ارتودنسی انجام شده: یکی دیگر از معضلاتی که می تواند سبب شکستن براکت ارتودنسی شود، دستکاری و تنظیم (هر چند کم) براکت ها است که باید از آن پرهیز شود و در صورت وجود مشکل، باید با پزشک متخصص مطرح گردد.
 • ضربات فیزیکی: برخورد اشیا، برخورد با اجسام سخت، خوردن توپ به دندان ها و … می تواند از جمله این عوامل باشد.
هدگیر ارتودنسی

از جمله عوامل دیگری که می توان در مورد این مشکل بیان نمود، باید گفت:

 • بی کیفیت بودن براکت ها
 • غیر اصولی بسته شدن و تنظیم سیم، براکت و اسپیسر ها و …
 • فشار نامناسب از طرف سیم های ارتودنسی
 • و …

دلایل شکستن براکت ارتودنسی

در هنگام شکستن ارتودنسی چیکار کنیم؟

پس از شکستن براکت ارتودنسی، لازم است همه اجزای براکت را در دهان خود مورد بررسی قرار داده و در صورتی که تمام براکت شکسته شده باشد، آن را در یک پارچه تمیز با خود همراه پزشک ببرید. همچنین در صورت شکستن براکت ارتودنسی لازم است تکه سیم هایی که درون دهان قرار گرفته اند، با وسیله ای مانند ناخن گیر بریده شده تا آسیبی به بقیه قسمت های دندان ها، لثه ها و زبان وارد نشود.

اگر در صورت شکستن براکت ارتودنسی، براکت لبه تیزی دارد، آن را با وسیله ای مانند وکس یا موم ارتودنسی بپوشانید. حال باید همراه اجزای براکت ارتودنسی به پزشک مراجعه کنید و جریان را با متخصص مربوطه در میان بگذارید.

پس از شکسته شدن براکت ها، لازم است زخم هایی که باعث سوزش بافت های دهان می شود، با بنزوکائین یا ایبوپروفن درمان شود.

عکس براکت شکسته

عکس براکت شکسته ارتودنسی

کنده شدن براکت ارتودنسی

بعد از اینکه متخصص ارتودنسی براکت را بر روی دندان ها گذاشت ممکن است بعد از گذشت مدتی بیمار با مشکل کنده شدن براکت ارتودنسی روبرو شود به صورت کلی موارد زیر در کنده شدن براکت ارتودنسی تاثیر بسزایی دارند:

 1. نوع قرار دادن براکت توسط ارتودنتیست
 2. رعایت نکردن موارد ضروری پس از ارتودنسی توسط بیمار
 3. پوسیده شدن دندان و شکستن آن میتواند دلیلی بر کنده شدن براکت باشد

هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی

هزینه شکستن براکت در ارتودنسی با توجه به وضعیت شکستن براکت ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد اگر براکت ها آسیب زیادی ندیده باشند، می توان آن را دوباره استفاده کرده و تعمیر نمود. در این صورت لازم است اجزای ارتودنسی را همراه خود به متخصص دندانپزشک برده و درخواست بررسی آن را نمایید که می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

همچنین در مورد هزینه شکستن براکت ارتودنسی باید گفت در برخی موارد، متخصصین ارتودنسی هزینه ای برای شکستن ارتودنسی در همان ابتدای درمان از شما اخذ می کنند که در این صورت، در مراجعات بعدی که این حادثه برای شما رخ داده است، هزینه شکستن براکت ارتودنسی دریافت نمی گردد.

در واقع با توجه به شدت و نوع شکستگی براکت ها و مشکل به وجود آمده، مسئله مهمی که می تواند بر هزینه جدا شدن براکت ارتودنسی اثر گذار باشد، بازگرداندن آن به وضعیت اولیه است که دندانپزشک برای اصلاح مشکل به وجود آمده، هزینه ای دریافت می کند. همچنین فاکتور دیگر می تواند نوع براکتی باشد که برای درمان ارتودنسی از آن استفاده شده است.

فیلم شکستن براکت ارتودنسی

همانطور که آگاه هستید وبسایت دکتر داودیان دارای قسمتی با عنوان ویدئو هست، در این قسمت ویدئو هایی از تمامی موارد مربوط به ارتودنسی قرار داده میشود شما کاربران عزیز میتوانید با مراجعه به این قسمت فیلم چسباندن براکت ارتودنسی را نیز تماشا کنید.

دیدگاه ها

32 پاسخ به “هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی و شکستن آن”

 1. admin گفت:

  سلام بسیار عالی بود

 2. admin گفت:

  بسیار عالی

 3. نصیری گفت:

  به به بسیار عالی

 4. حمید شهرابی گفت:

  سلام دکتر عزیز میخواستم بدونم کنده شدن براکت دندان در ارتودنسی باعث میشه که بیمار برای نصب مجدد آن, جریمه بده ؟ یعنی هزینه ای جدا غیر از هزینه کلی اولیه داره ؟ و آیا این کنده شدن مدت درمان رو بیشتر میکنه؟ با تشکر

  • admin گفت:

   سلام
   جدا شدن براکت ارتودنسی در خلال درمان معمولا” ناشی از جویدن غذاهای سخت بالاخص در مدل گاز گرفتن غذا رخ می دهد. این امر گذشته از صرف وقت بیشتری از بیمار و ارتودنتیست برای چسباندن مجدد سبب افزایش طول درمان نیز می گردد. بالاخص اگر شکستن براکت در مراحل پایانی درمان باشد به دلیل اینکه وایر ارتودنسی ضخیم تر است به طول درمان بیشتر اضافه می شود زیرا متخصص ارتودنسی بعد از باندینگ دوباره براکت می بایست سیم خود را چند مرتبه نازکتر نماید و این یعنی دست کم چند ماه طولانی تر شدن درمان. در خصوص هزینه هم معمولا” اغلب مطب ها مبلغی را نه با عنوان جریمه بلکه هزینه صرف وقت مجدد برای چسباندن براکت و طولانی تر شدن درمان دریافت می کنند که به مراتب کمتر از قیمت واقعی متناسب با این عوارض می باشد.
   با سپاس

 5. Sahar گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱ ماه هست که فک بالام رو ارتودنسی کردم و دو روزه که فک پایینم رو ارتودنسی کردم،امروز متوجه شدم که براکت دقیقا دندون جلوییم،فک پایینم شل شده و لق میزنه،مشکلی پیش میاد
  میشه لطفا هزینه حدودی درست کردن براکتم رو بهم بگین که در جریان باشم و آمادگی داشته باشم؟؟؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام
   این مورد نیاز به بررسی دقیق‌تر توسط متخصص دندانپزشک به صورت حضوری دارد.
   جهت مشاوره مستقیم با متخصصین دندانپزشکی کلینیک دکتر داودیان و دریافت نوبت حضوری از لینک زیر استفاده کنید.
   https://wa.link/simadent

 6. روژین گفت:

  سلام وقت بخیر من ۴ ماهه که ارتودنسی کردم فک بالا اخرین براکت افتاده میخواستم بدونم دکتر باید از اول همه ی براکت هارو بزاره یا فقط همون یه دونه بعد هزینش چطوری میشه اندازه قیمت اولیه که گرفته میگیره

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   همان یک دانه عوض می‌شود.
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 7. فاطمه سادات طایفی گفت:

  سلام. وقت بخیر. یک سیم کوچک از بند من به صورت عمودی بیرون زده این نشان دهنده ی این است که بندم شکسته شده یا نه؟ البته به نظر میاد شل نشده باشه. همچنین من از الاستیک ( که یک سرش باید روی بند قرار بگیره) استفاده میکنم با این شرایط آن را بگذارم و ادامه بدهم یا نه؟
  ممنون

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   باید سیم کوتاه شود.
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 8. باران گفت:

  باسلام
  من دو ماه که ارتودنسی کردم ولی امروز منشی دکترم داخل پرندم نوشت که هزینه براکت های استفاده شده مجزا پرداخت می گردد یعنی علاوه بر اینکه من هزینه پرداخت براکت های شکسته رو میدم هزینه براکت های فلزی استفاده شده رو هم باید بدم به علاوه هزینه کلی که دادم میخواستم ببینم این تخلف به حساب می آید یا خیر

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام معمولاً هزینه براکت هایی که از ابتدا بر روی دندان ها چسبانده می شود جزئی از هزینه های ارتودنسی است ولی هزینه براکت شکسته به صورت جداگانه محاسبه می شود.

 9. نازنین گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  من ۳ هفته اس ارتودنسی کردم و اخرین براکتم افتاده ولی سیمش سالمه و ۴ روز دیگه میخوام برم دوباره بزارم ،میخواستم بدونم این براکت افتاده تاثیری روی بقیه میزاره؟و روند درمانش رو عقب میندازه؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام در صورتی که این براکت در مراحل اولیه درمان افتاده باشد، خیلی زمان درمان را به تعویق نمی‌اندازد ولی در صورتی که در مراحل انتهایی درمان باشد، گاهی ممکن است تا چند ماه زمان درمان را به تاخیر بیاندازد.

 10. علی گفت:

  سلام
  در پایان کار ارتودنسی هستم و دکتر گفته برای کندن برااکت‌ها باید یک میلیون پرداخت کنم، آیا این هزینه باید پرداخت شود؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام در کلینیک ما برای برداشتن دستگاه های ارتودنسی در پایان کار هزینه جداگانه ای از بیماران گرفته نمی شود. ولی در این مورد را باید از متخصص ارتودنسی خودتان بپرسید.

 11. سارا گفت:

  سلام من پیچی که که به دندان اخرم ردیف بالا وصل بود کنده شده و فکر میکنم قورتش دادم چون اصلا نیستش باید براش هزینه پرداخت کنم؟؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام دوست عزیز بله در صورت شکستن یا کندن براکت لازم است هزینه همان براکت را پرداخت کنید.

 12. Bahar گفت:

  سلام خدمت شما
  من به تازگی ارتودنسی کردم و نمیدونم چیه که اینقدر هزینش شد من با تجهیزات ارتودنسی ۶۰ ملیونو خورده پول دادم فقط
  و الان یه براکت ها کنده شده دوتاشم کنده شده فقط چون به سیم وصله نیافتاده
  میخاستم ببینم میشه همین براکت هاو دوباره بسچبونن

 13. Hasin Rezaye گفت:

  سلام وقت بخیر مه سه ماهه که ازتودنسی انجام دادم ۲۰ تومن هم دادم الان میخام ارتودنسی هامو بکنم نمیخام ادامه بدم
  الان دکتور همونقدر که مصروف کرده پولشو میگره بقیه پولمو میده یا نه؟؟

 14. یگانه گفت:

  سلام وقت بخیر من نزدیک به یک ساله ک ارتودنسی کردم فک پایین نگین اخر چسبش جدا شد و کنده شد ولی نگینش رو هنوز دارم
  میخواستم بدونم دوباره هزینه باید پرداخت کنم برا چسباندش؟
  ایا براکت شکسته حساب میشه؟ یا میشه تعمیرش کرد

 15. هانیه گفت:

  سلام من یک ۲۴روز هست که ارتودنسی کردم اما الان ۴تاش کنده شده دوتاش روز اول و در طول آن ۲تای دیگش اشکالی دارد چون مدتش کم چهار تاش افتاده

  • امیرعلی بایسته گفت:

   سلام و وقت بخیر
   برای این موضوع می توانید از پزشک خود وقت اورژانسی دریافت کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام کنید ولی استرس نداشته باشید.

 16. امیر حسین گفت:

  سلام من دندان های بالام عقب چسب براکت در آمد و نوبت دندان پزشکی تو اردیبهشت آیا این دوهفته ا‌شکال ندارد زودتر برم داندان پزشکی؟

  • امیرعلی بایسته گفت:

   سلام و وقت بخیر
   اگر نگران هستید و استرس داردید بهرتین حالت اینه که وقت اورژانسی بگیرید و مراجعه کنید تا مشکل را حل کنند ولی می تونید صبر کنید چون بازه زمانی تا وقت شما کم هست و مشکلی ایجاد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *