هزینه شکستن براکت ارتودنسی

شکستن براکت ارتودنسی از مشکلاتی است که می تواند به علل مختلف از جمله عدم توجه به توصیه های پزشک، برخورد اجسام سخت، تماس دندان ها با جسم سخت و … ایجاد گردد. این مشکل می تواند در صورت بروز روند درمان را مختل کند و لازم است برای حل این مشکل، به دندان پزشک متخصص مربوطه مراجعه شود. در این مقاله می خواهیم به طور مفصل راجع به شکستن براکت ارتودنسی صحبت کنیم.

ارتودنسی

ارتودنسی یا Orthodontic روشی متداول و پرطرفدار برای درمان ساختار نامنظم دندان ها یا مال اکلوژن ها است که به کمک آن می توان دندان ها را صاف و مرتب نمود.  در این تخصص، متخصصین ارتودنسی تلاش می کنند تا ناهنجاری ها و ناهماهنگی هایی که در قسمت فک و دندان ها رخ داده است را اصلاح کنند.

ارتودنسی می تواند به صورت ثابت و متحرک انجام شود. ارتودنسی ثابت معمولا به صورت بریس (براکت و سیم)، بریس لینگوال درونی و سرامیکی انجام می شود. همچنین در مورد ارتودنسی متحرک باید گفت این نوع روش به صورت بریس هاولی، ریتینر، اینویزیلاین و زد اسپرینگ می تواند انجام شود.

تصویر شماره یک

براکت های ارتودنسی

بريس ها از مهمترين تجهيزاتی هستند كه برای صاف نگه داشتن دندان ها و تصحيح فرم آنها به کار گرفته می شوند. از این تجهیزات برای فشار آوردن به دندان ها در طول دوره درمان استفاده می شود تا دندان ها به آرامی در جهت مناسب حرکت کنند. همچنین دندان براکت ها باعث می شوند تا استخوان های دندان بتواند شکل متعادل خود را در طول دوره درمان به آرامی ایجاد کند.

همچنین بخوانید
ارتودنسی دیمون

براکت های ارتودنسی انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به:

 • بریس های فلزی: در این نوع بریس ها، از براکت های فلزی استفاده می شود که سیم های فلزی از میان آنها عبور می کند و غالبا در نوجوان ها برای اصلاح ساختار دندان استفاده می شود.
 • بریس های سرامیکی: در این نوع بریس ها از براکت های سرامیکی استفاده می شود که مشاهده آنها دشوار بوده و همرنگ دندان های بیمار است. این نوع بریس ها از بریس های معمولی گرانتر هستند.
 • بریس های لینگوال: در این نوع از بریس ها، از براکت هایی استفاده می شود که در پشت دندان ها قرار می گیرد و می تواند از جنس فلز یا سرامیک باشد.
 • بریس های سلف لیگیت: در این نوع از بریس ها از براکت های فلزی و سرامیکی با گیره هایی برای نگه داشتن سیم ها استفاده می شود و می تواند نسبت به بریس های دیگر درد کمتری داشته باشد.

براکت های ارتودنسی

شکستن براکت ارتودنسی

از جمله مشکلاتی که در زمینه درمان ارتودنسی وجود دارد، شکستن براکت های ارتودنسی است که می تواند ناشی از فشار بیش از حد، تماس و یا ضربات شدید ایجاد گردد. اما به طور کلی در صورت وقوع این مشکل، اگر حادثه ای برای دندان ها رخ ندهد، نیازی به نگرانی وجود ندارد و شما می توانید با مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی خود، از ایشان برای اعمال مجدد ارتودنسی و تنظیم صحیح آن کمک بخواهید.

اگر دچار شکستگی براکت های ارتودنسی شده اید، لازم است کمی محتاطانه رفتار کرده و از تماس و فشار بر براکت ها تا تنظیم مجدد آنها جلوگیری نمایید.

همچنین بخوانید
ارتودنسی به روش سیستم دیمون (Damon)

The cost of breaking an orthodontic bracket

دلایل شکستن براکت ارتودنسی

یکی از نکاتی که لازم است در مورد شکستن براکت ارتودنسی بدانید، دلایل شکستن براکت ارتودنسی است که می تواند به صورت ناخودآگاه پیش آید. مهمترین دلایلی که برحسب تجربه و پیش بینی می توان در مورد شکسته شدن براکت ارتودنسی بیان نمود، عبارتند از:

 • عدم رعایت دستورات و توصیه های متخصص: به عنوان مثال می توان به خوردن غذاهایی اشاره نمود که می تواند برای دندان ها مضر باشد. از جمله این موارد می توان به میوه های خشک، سخت و همچنین غذاهای سفت اشاره نمود.
 • دخالت در ارتودنسی انجام شده: یکی دیگر از معضلاتی که می تواند سبب شکستن براکت ارتودنسی شود، دستکاری و تنظیم (هر چند کم) براکت ها است که باید از آن پرهیز شود و در صورت وجود مشکل، باید با پزشک متخصص مطرح گردد.
 • ضربات فیزیکی: برخورد اشیا، برخورد با اجسام سخت، خوردن توپ به دندان ها و … می تواند از جمله این عوامل باشد.

از جمله عوامل دیگری که می توان در مورد این مشکل بیان نمود، باید گفت:

 • بی کیفیت بودن براکت ها
 • غیر اصولی بسته شدن و تنظیم سیم، براکت و اسپیسر ها و …
 • فشار نامناسب از طرف سیم های ارتودنسی
 • و …

دلایل شکستن براکت ارتودنسی

در هنگام شکستن ارتودنسی چکار کنیم؟

پس از شکستن براکت ارتودنسی، لازم است همه اجزای براکت را در دهان خود مورد بررسی قرار داده و در صورتی که تمام براکت شکسته شده باشد، آن را در یک پارچه تمیز با خود همراه پزشک ببرید. همچنین در صورت شکستن براکت ارتودنسی لازم است تکه سیم هایی که درون دهان قرار گرفته اند، با وسیله ای مانند ناخن گیر بریده شده تا آسیبی به بقیه قسمت های دندان ها، لثه ها و زبان وارد نشود.

همچنین بخوانید
کش ارتودنسی

اگر در صورت شکستن براکت ارتودنسی، براکت لبه تیزی دارد، آن را با وسیله ای مانند وکس یا موم ارتودنسی بپوشانید. حال باید همراه اجزای براکت ارتودنسی به پزشک مراجعه کنید و جریان را با متخصص مربوطه در میان بگذارید.

پس از شکسته شدن براکت ها، لازم است زخم هایی که باعث سوزش بافت های دهان می شود، با بنزوکائین یا ایبوپروفن درمان شود.

در هنگام شکستن ارتودنسی چکار کنیم؟

 قیمت جدا شدن براکت ارتودنسی

هزینه شکستن براکت در ارتودنسی با توجه به وضعیت شکستن براکت ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد اگر براکت ها آسیب زیادی ندیده باشند، می توان آن را دوباره استفاده کرده و تعمیر نمود. در این صورت لازم است اجزای ارتودنسی را همراه خود به متخصص دندانپزشک برده و درخواست بررسی آن را نمایید که می تواند هزینه کمتری داشته باشد.

همچنین در مورد هزینه شکستن براکت ارتودنسی باید گفت در برخی موارد، متخصصین ارتودنسی هزینه ای برای شکستن ارتودنسی در همان ابتدای درمان از شما اخذ می کنند که در این صورت، در مراجعات بعدی که این حادثه برای شما رخ داده است، هزینه شکستن براکت ارتودنسی دریافت نمی گردد.

در واقع با توجه به شدت و نوع شکستگی براکت ها و مشکل به وجود آمده، مسئله مهمی که می تواند بر هزینه جدا شدن براکت ارتودنسی اثر گذار باشد، بازگرداندن آن به وضعیت اولیه است که دندانپزشک برای اصلاح مشکل به وجود آمده، هزینه ای دریافت می کند. همچنین فاکتور دیگر می تواند نوع براکتی باشد که برای درمان ارتودنسی از آن استفاده شده است.

0/5 ( 0 نظر )
همچنین بخوانید
نحوه صحیح استفاده از کش ها ی ارتودنسی (الاستیک ها)

دیدگاه ها

6 پاسخ به “هزینه شکستن براکت ارتودنسی”

 1. admin گفت:

  سلام بسیار عالی بود

 2. admin گفت:

  ممنون

 3. admin گفت:

  بسیار عالی

 4. نصیری گفت:

  به به بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button