ارتودنسی-تمیز کردن پلاک متحرک

زمانی که کودکان به سن هفت سالگی می رسند باید دندان های آنان مورد معاینه و چکاپ قرار بگیرند تا اگر دچار مشکلات دندانی یا فکی هستند قبل از رسیدن به سن بلوغ آنان را بر طرف کنند. متاسفانه برخی از کودکان ناخودآگاه از دندانپزشکی می ترسند. به همین دلیل والدین هم از معاینات دندانی کودکان سرباز می زنند تا ترس و نگرانی آنها تشدید نشود. درمان ارتودنسی از جمله درمان های دندانپزشکی است که ارتودنسی کودکان بازدهی و نتیجه بهتری را نسبت به ارتودنسی بزرگسالان می تواند داشته باشد.

ترس والدین و همراهی آن ها با کودکان نه تنها کمکی به آنان نمی کند بلکه باعث می شود تا مشکلات و ناهنجاری های دندانی آنان تشدید شود. بهترین راه این است که راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی را یاد بگیریم.

 

آیا رفتار دندانپزشک و مطب در مقابله با ترس کودکان تاثیر دارد؟

یکی از مهم ترین و اساسی ترین راه های که می توان ترس کودکان از دندانپزشکی را از بین برد، انتخاب مناسب دندانپزشک است. برخی از متخصصین دندانپزشکی کودکان مطب های خود را به صورت کارتونی و عروسکی درست کرده اند تا وقتی کودک وارد مطب می شود نه تنها ترس و نگرانی داشته باشند بلکه با دیدن محیط کارتونی و عروسکی حس آرامش به آنان القا شود تا به هنگام نشستن بر روی یونیت دندانپزشکی هیچ ترسی نداشته باشند.

علاوه بر تاثیر محیط دندانپزشکی بر روی ترس کودکان، رفتار محبت آمیز پزشک نیز عاملی است که می تواند ترس کودکان را از بین ببرد. دندانپزشکانی که با کودکان رفتار ملایم و محبت آمیزی ندارند نباید تخصص دندانپزشکی کودکان را بگیرند. کودکان برای درمان نیازمند محبت و توجه ای بیشتری از جانب اطرافیان هستند تا بتوانند دوره درمان را راحت تر سپری کنند.

ارتودنسی متحرک چیست؟ مزایا، معایب و هزینه آن در سال 1402

پس انتخاب یک دندانپزشک مناسب با محیط مناسب می تواند ترس کودکان را از بین ببرد و روند درمان را سریع تر کند.

 

قبل از رفتن به مطب باید با کودکان صحبت کنید.

هیچ گاه تصور نکنید که چون کودکان سن کمی دارند نمی توان با آنان صحبت کرد و تنها باید آنان را از طریق تنبیه کرد وادار به انجام کاری کرد. این یک تصور غلط است. کودکان حرف های محبت آمیز اطرافیان را به خوبی درک می کنند. بهتر است قبل از آنکه به دندانپزشک مراجعه کنید با او صحبت کنید و به طور واضح درباره سلامت دندان هایش با او صحبت کنید.

زمانی که خودتان برای درمان دندان های خود به مطب دندانپزشکی رفته اید بهتر است کودکانتان را هم با خود ببرید تا مشاهده کنند که نشستن بر روی یونیت دندانپزشکی هیچ درد و ناراحتی ندارد.

 

هیچ گاه کودکانتان را از آمپول و دکتر نترسانید.

بدترین نوع تربیت فرزندان ترساندن آنان از آمپول و دکتر است. زمانی که کودکان خود را برای تربیت کردن از آمپول و دکتر می ترسانید این ذهنیت در کودکان به وجود می آید که خطرناک ترین موجودات آمپول و دکتر هستند. زمانی که بزرگ تر می شوند و می خواهند درمان های دندانپزشکی را انجام دهند ترس نهفته آنان آشکار می شود و مانع از درمان های اولیه می شود. هیچ گاه برای تربیت فرزندان خود از ترساندن کودک استفاده نکنید.

 

تشویق به جای تنبیه

متاسفانه والدین بجای آنکه کودکان را تشویق به انجام کاری کنند همواره سعی دارند از طریق تنبیه کردن آنان را وادار کنند تا کاری که نمی خواهند را انجام دهند. اگر کودک از رفتن به دندانپزشکی ترس دارد بهتر است او را تشویق کنید تا به دندانپزشکی مراجعه کند، خرید جایزه به منظور موفقیت در معاینه دندانپزشکی می تواند گزینه بسیار موثری برای کودکان باشد. البته توجه داشته باشید که خرید جایزه برای کودکان نباید به منزله باج باشد. هرگاه خواستید برای کودکان جایزه بخرید دقت کنید که جایزه خریدن برای کودکان به منزله باج گرفتن نباشد.

عفونت دندان و ارتودنسی

 

تذکر به والدین

در برخی از مطب های دندانپزشکی قبل از اینکه کودکان برای جلسه اول معاینه مراجعه کنند، دندانپزشکان توصیه های لازم جهت آماده سازی کودک برای معاینه را به والدین اطلاع می دهند تا به هنگام مراجعه هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید. متاسفانه خیلی از مادران هستند که راه های مقابله با ترس کودکان را نمی دانند و تنها با تنبیه و اذیت کردن آنان می خواهند که کودکان به دندانپزشکی بروند.

 

کودکان را با دندانپزشک تنها بگذارید.

متخصصین دندانپزشک کودکان به خوبی می دانند که چطور کودکان را آرام کنند. پس بهتر است ابتدا کودکان را با دندانپزشک تنها بگذارید تا بتوانند با پزشک ارتباط برقرار کنند. قطعا زمانی که شما همراه کودک وارد اتاق می شوید. کودکان به خوبی به حرف متخصص گوش نمی دهند و بیشتر سعی دارند خودشان را لوس کنند تا جلب توجه کنند.

 

استفاده از اسباب بازی حین درمان

یکی از راه های موثر در طول درمان های دندان پزشکی استفاده از اسباب بازی مورد علاقه کودک است. همراه داشتن عروسک مورد علاقه کودک حس آرامش و اطمینان را برای آنان به وجود می آورد که منجر می شود تا ترس آنان بر طرف شود. علاوه بر این همراهی کودک با افرادی که به آنان علاقه بسیاری دارد سبب شده تا حواس کودک پرت شود و توجهی به محیط دندانپزشکی نداشته باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *