ارتودنسی

ارتودنسی

زیبایی صورت و لبخند همواره تحت تاثیر مرتب بودن دندان ها است و تا زمانی که شما دندان هایی مرتب نداشته باشید نمی توانید لبخندی زیبا را تجربه کنید. ارتودنسی دندان یکی از بهترین روش هایی است ک امروزه برای مرتب کردن دندان ها به طور کاملا طبیعی وجود دارد و بسیاری از افراد در سنین مختلف اقدام به انجام این کار می کنند. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره ارتودنسی دندان صحبت کنیم و اطلاعات جالب و مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به آشنایی بیشتر با ارتودنسی و انواع آن هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما ما را در این مطلب همراهی کنید.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی در واقع یکی از تخصص های دندانپزشکی است که هدف از انجام آن مرتب کردن دندان ها و تغییر فرم دندان ها است. در بسیاری از موارد کودکان و بزرگسالان در سنین مختلف الگوهای نامنظمی را در دندان های خود مشاهده می کنند که این موضوع نه تنها باعث کاهش زیبایی صورت آنها می شود بلکه از نظر سلامت دهان و دندان نیز برای آنها مشکلات بسیار زیادی را به وجود می آورد. با استفاده از ارتودنسی دندان شما می توانید به راحتی این الگوهای نامنظم و ناهنجاری های موجود در دندان ها و فک را درمان کنید و در نتیجه دندان هایی مرتب داشته باشید. در ارتودنسی معمولا از بریس های مخصوص استفاده می شود تا با ایجاد یک فشار ملایم بر روی دندان ها موقعیت آنها را تغییر پیدا کند. این روش برای مرتب کردن دندان ها خود دارای انواع مختلفی است که در ادامه بیشتر در خصوص این موضوع صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی دندان چیست؟

چه افرادی نیازمند ارتودنسی دندان های خود هستند؟

ارتودنسی برای تمامی افرادی که به شکلی ناهنجاری را در دندان ها و یا فک خود مشاهده می کنند لازم و ضروری است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید طبق تحقیقات انجام شده در انجمن ارتودنسی آمریکا تقریبا 50 درصد از افراد به ارتودنسی نیاز دارند که البته میزان وخامت ناهنجاری های موجود در دندان های این افراد متفاوت می باشد و در اکثر این افراد ناهنجاری ها به صورت اندک و جزئی است.

جلو بودن فک پایین،دندان های فاصله دار،دیپ بایت،عقب بودن فک پایین،کراس بایت،نامرتبی شدید دندان ها،نامرتبی ملایم تا متوسط،نیش های بیرون زده وهمچنین داشتن الگوهای نامرتب در دندان ها که در زیر عکس های قبل و بعد ارتودنسی آنها را مشاهده میفرمایید باعث می شود تا شما نتوانید لبخند زیباتری داشته باشید، عدم توانایی در قرار دادن دندان های فک بالا و پایین بر روی یکدیگر و … می توانند از جمله نشانه های مهمی باشند که نشان می دهند شما باید به یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین بعد از درمان

تصویر اصلاح جلو بودن فک پایین بعد از ارتودنسی

درمان جلو بودن فک قبل از درمان

تصویر دندان جلو بودن فک پایین قبل از ارتودنسی
تصویر بیمار بعد از درمان جلو بودن فک پایین با ارتودنسی
عکس بیمار در حالت جلو بودن فک پایین قبل از ارتودنسی

دندان های فاصله دار

دندان های فاصله دار بعد از درمان

 عکس درمان دندان فاصله دار بعد از ارتودنسی
عکس دندان فاصله دار یکی از بیماران دکتر داودیان بعد از درمان ارتودنسی

دندان های فاصله دار قبل از درمان

دندان های فاصله دار قبل از ارتودنسی
دندان های فاصله دار یک بیمار قبل از درمان ارتودنسی

دیپ بایت

درمان دیپ بایت بعد از ارتودنسی

عکس دندان بعد از درمان دیپ بایت
تصویر درمان دندان دیپ بایت بیمار بعد از ارتودنسی
تصویر بیمار بعد از حل مشکل دیپ بایت با ارتودنسی

دیپ بایت قبل از درمان

دیپ بایت قبل از ارتودنسی
عکس دندان دیپ بایت قبل از ارتودنسی
تصویر بیمار با مشکل دیپ بایت قبل از ارتودنسی

عقب بودن فک پایین

درمان عقب بودن فک پایین بعد از درمان

درمان عقب بودن فک پایین با ارتودنسی
تصویر بیمار بعد از درمان عقب بودن فک پایین با ارتودنسی توسط دکتر داودیان

عقب بودن فک پایین قبل از درمان

عقب بودت فک پایین
بیمار با مشکل عقب بودن فک پایین قبل از درمان

کراس بایت

درمان کراس بایت بعد از ارتودنسی

کراس بایت قبل از ارتودنسی

نامرتبی شدید دندانها

نامرتبی شدید دندان ها بعد از ارتودنسی

بیمار شماره 9 - نامرتبی شدید دندان ها بعد از درنان درمان

نامرتبی شدید دندان ها قبل از ارتودنسی

بیمار شماره 9 - نامرتبی شدید دندان ها قبل درمان

نامرتبی ملایم تا متوسط

نامرتبی ملایم تا متوسط بعد از ارتودنسی

نامرتبی ملایم تا متوسط قبل از ارتودنسی

نیش های بیرون زده

درمان نیش های بیرون زده بعد ارتودنسی

نیش های بیرون زده

نکته بسیار مهمی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که شما در هر سنی می توانید برای ارتودنسی مراجعه کنید و هیچ محدودیتی در این زمینه برای شما وجود ندارد.

چه افرادی نیازمند ارتودنسی دندان های خود هستند؟

ارتودنسی چه مزایایی برای ما دارد؟

ارتودنسی دندان ها می تواند از جهات مختلف برای شما مفید باشد. یکی از مهمترین مزایای این کار این است که مشکلات فک و دندان شما به طور کامل برطرف می شود و در نتیجه دندان های شما طول عمر بیشتری خواهند داشت. مزیت دیگر این است که طیف گسترده ای از مشکلات مانند جا به جا شدن دندان ها، جا به جایی ریشه، بیرون زدگی و … با استفاده از ارتودنسی دندان قابل درمان هستند. ارتودنسی دارای انواع مختلفی است که شما می توانید با مشورت گرفتن از متخصص ارتودنسی بهترین گزینه درمانی را برای خود انتخاب کنید که با شرایط شما نیز سازگاری داشته باشد. ارتودنسی علاوه بر این که می تواند باعث منظم تر شدن دندان های شما شود بلکه می تواند در رفع مشکلات هضم و غذا خوردن نیز بسیار مفید و موثر واقع شود.

ارتودنسی چه مزایایی برای ما دارد؟

ارتودنسی دندان چه مشکلاتی می تواند داشته باشد؟

در دوران ارتودنسی معمولا رعایت کردن بهداشت دهان و دندان به دلیل بریس هایی که در دهان شما قرار دارد می تواند کار سختی باشد ولی باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر این نکات بهداشتی را رعایت نکنید ممکن است دندان های شما در طول دوران ارتودنسی پوسیده شوند. بنابراین یکی از چالش های شما رعایت کردن نکات بهداشتی شامل استفاده از نخ دندان و مسواک زدن و همینطور استفاده از دهان شویه خواهد بود. یک نکته بسیار مهم در ارتودنسی این است که حتما از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید. انتخاب پزشک می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. اگر شما هم به دنبال یک متخصص در زمینه ارتودنسی هستید که با خیالی راحت اقدام به ارتودنسی دندان های خود کنید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدمات وب سایت ما بهره مند شوید. به عنوان آخرین نکته باید توجه داشته باشید که حتما توصیه های پزشک خود بعد از ارتودنسی را رعایت کنید. رعایت کردن این نکات نیز می تواند گاهی اوقات چالش برانگیز باشد.

ارتودنسی دندان چه مشکلاتی می تواند داشته باشد؟

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی از پیشرفت های عالی و چشم گیر در علم دندانپزشکی است. افرادی که از اختلالات دندانی یا فکی رنج می برند، می توانند از انواع روش درمانی ارتودنسی برای برطرف کردن مشکلات خود اقدام نمایند.انتخاب روش ارتودنسی و اینکه از چه روش درمانی یا دستگاه ارتودنسی استفاده کند در وهله اول به عهده پزشک متخصص ارتودنسی است . در زیر به انواع ارتودنسی دندان که بصورت کلی به دو نوع ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک و زیرمجموعه های آنها تقسیم می شود اشاره می کنیم.

ارتودنسی ثابت دندان ها

در بخش های قبلی اشاره کردیم که ارتودنسی دندان دارای انواع مختلفی است. ارتودنسی ثابت یکی از انواع ارتودنسی دندان به شمار می آید. در این روش بریس هایی ثابت بر روی دندان های شما قرار می گیرند و امکان جا به جا کردن آنها تا تمام شدن دوره درمان وجود ندارد. در این روش شما در بازه های زمانی یک یا دو ماهه باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا موقعیت بریس ها جا به جا شود. در هر بار جا به جایی ممکن است شما در روزهای نخست احساس درد داشته باشید ولی رفته رفته این دردها کاهش پیدا می کند و دندان های شما در موقعیت خود قرار می گیرند. افرادی که دندان های آنها فاصله زیادی با یکدیگر دارد و دندان های خیلی کج دارند معمولا جز افرادی هستند که باید از این روش استفاده کنند. یک مزیت این روش این است که امکان بازگشت دندان ها به حالت اولیه بسیار کم می باشد و علاوه بر این پزشک در طول درمان به جز رعایت کردن نکات بهداشت دهان و دندان نیازی به همکاری شما نخواهد داشت.

ارتودنسی ثابت دندان ها

ارتودنسی متحرک چیست؟

یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان ارتودنسی متحرک است که امروزه از طرفداران زیادی برخوردار است. برای استفاده از این نوع ارتودنسی را حتما باید متخصص دندانپزشکی تایید کند که این نوع ارتودنسی می تواند برای دندان های شما مناسب باشد و می تواند به خوبی ناهنجاری های موجود در دندان های شما را برطرف کند. در ارتودنسی متحرک دستگاهی که بر روی دندان های شما قرار می گیرد به راحتی قابل جدا شدن است و در نتیجه شما در زمان غذا خوردن و یا مسواک زدن می توانید آن را از دندان های خود جدا کنید. این نوع ارتودنسی به صورت کاملا آرام و جزئی موقعیت دندان های شما را تغییر می دهد تا به حالت ایده آل برسد. از ارتودنسی دندان به صورت متحرک می توان برای درمان کج بودن و یا جلو بودن دندان ها نیز مورد استفاده قرار داد. رعایت کردن نکات بهداشتی و شستشوی دندان ها در این روش بسیار راحت تر است و احتمال آسیب دیدگی دندان ها نیز در این روش بسیار کمتر از ارتودنسی ثابت است.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی دندان با روش دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین روش هایی است که برای ارتودنسی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از کش به جای سیم استفاده می شود و در نتیجه فرزندان شما می توانند کش هایی به رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کرده و از آنها استفاده کنند. براکت هایی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند بسیار کوچکتر از براکت های دیگر هستند و همین عامل نیز از پوسیدگی دندان ها جلوگیری خواهد کرد. یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم ارتودنسی دندان با روش دیمون این است که در این روش نیازی به مراجعه متعدد نیست و تعداد دفعاتی که شما باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید بسیار کمتر خواهد بود. تنها مشکلی که این روش دارد این است که هزینه آن نسبت به سایر روش ها کمی بالاتر است و این موضوع ممکن است برای برخی از افراد مشکل ساز شود.

ارتودنسی دندان با روش دیمون

ارتودنسی نامرئی و مزایای آن

یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان که امروزه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است ارتودنسی نامرئی می باشد. در این روش بریس های مخصوص در قسمت داخلی دندان های شما متصل می شوند و در نتیجه نیازی نیست که نگرانی خاصی در خصوص دیده شدن بریس ها داشته باشید. شما می توانید بریس ها را در زمان غذا خوردن و مسواک زدن از دندان های خود جدا کنید و به این ترتیب به راحتی غذای خود را میل کنید. از ارتودنسی نامرئی می توان برای از بین بردن فاصله بین دندان ها، درمان فشردگی بیش از حد دندان ها و جا به جایی های دندان که نیاز به درمان جزئی دارند استفاده کرد. هزینه این نوع ارتودنسی بالاتر از ارتودنسی ثابت است ولی به دلیل عدم مشاهده بریس ها امروزه بسیاری از افراد مخصوصا در سنین بالا از این روش استفاده می کنند.

ارتودنسی نامرئی و مزایای آن

ارتودنسی فانکشنال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ارتودنسی فانکشنال یکی از انواع ارتودنسی دندان می باشد که در آن از دستگاه فانکشنال استفاده می کنند. این دستگاه خود دارای دو نوع متحرک و ثابت می باشد مناسب با شرایط مراجع از هر یک از این روش ها استفاده می شود. اصلی ترین نکته در خصوص این دستگاه ها این است که می توانند در عملکرد فک های شما تاثیرگذار باشند و به این ترتیب قوس های دندانی را مرتب کنند. این نوع از ارتودنسی دندان برای درمان مواردی مانند عقب بودن فک پایین، جلو بودن فک پایین، ارتفاع زیاد صورت و برخی از ناهنجاری های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین مزیت های این روش این است که میزان همکاری شما به عنوان بیمار بسیار کاهش پیدا می کند. با این وجود مشکل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همچنان برای شما وجود دارد و این کار کمی مشکل ساز خواهد بود.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

ارتودنسی رنگی و مزایای آن

ارتودنسی رنگی یکی از روش های ارتودنسی است که امروزه برای کودکان و نوجوانان کاربردهای بیشتری دارد و اکثرا این دسته از افرادی که با مشکلات ناهنجاری دندان مواجه هستند از آن استفاده می کنند. در این روش از کش های رنگی برای متصل کردن بریس های ارتودنسی استفاده می شود که قطعا استفاده کردن از آنها برای کودکان و حتی نوجوانان می تواند بسیار جذاب باشد. براکت هایی که در این روش استفاده می شوند معمولا فلزی هستند و به صورت ثابت به دندان ها متصل می شوند کش هایی که در ارتودنسی رنگی مورد استفاده قرار می گیرند خود دارای دو نوع کوچک و بزرگ هستند که هر یک از آنها دارای کاربردهای خاص خود می باشند.

ارتودنسی رنگی و مزایای آن

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در خصوص ارتودنسی دندان پرسیده می شود این است که چقدر طول می کشد تا با استفاده از ارتودنسی دندان، دندان های ما مرتب شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ارتودنسی دندان معمولا نیازمند صرف زمان زیادی است و شما نمی توانید انتظار نتیجه فوری داشته باشید. معمولا بین 6 ماه تا دو سال و یا گاهی اوقات بیشتر از دو سال طول می کشد تا ناهنجاری های موجود در دندان های شما برطرف شود. این مدت زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال روشی که شما برای درمان استفاده می کنید می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی مدت زمان درمان داشته باشد. علاوه بر این میزان ناهنجاری های موجود در دندان های شما نیز در مدت زمانی که طول می کشد تا ارتودنسی دندان نتیجه بدهد بسیار تاثیرگذار است. با وجود این که مدت زمان درمان با استفاده از ارتودنسی زیاد است ولی این روش بهترین روشی است که برای مرتب کردن طبیعی دندان ها وجود دارد.

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

بهترین سن برای ارتودنسی دندان چه سنی است؟

ارتودنسی دندان می تواند به عنوان یک عمل پیشگیرانه نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از کودکان و نوجوانان از همان سنین کودکی با مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان مواجه می شوند و به همین علت اگر در سنین پایین این موارد کنترل شود می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. به گفته بسیاری از متخصصین حوزه ارتودنسی دندان بهترین سن برای ارتودنسی دندان ها می تواند بین 12 تا 15 سالگی باشد که بیشترین تاثیر را در درمان دندان ها و ناهنجاری های دندان و فک دارد. با این وجود باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که شما در هر سنی می توانید برای ارتودنسی دندان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. در هر سنی می توان با گذراندن یک دوره یک الی دو ساله ناهنجاری های دندان و فک را تا حد بسیار خوبی درمان کرد.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان چه سنی است؟

ارتودنسی شامل چه مراحلی می باشد؟

اولین مرحله ارتودنسی دندان ها مربوط به جلسه مشاوره است. در این جلسه میزان ناهنجاری های موجود در دندان های شما توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار می گیرد و یک برنامه مناسب برای درمان تعیین می شود. در همین جلسه روش درمانی و هزینه درمان نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در مرحله دوم عملیات قالب گیری انجام می شود. در این مرحله قالب هایی مناسب با دندان های شما طراحی و ساخته می شود. این قالب ها در واقع همان براکت هایی هستند که برای ارتودنسی دندان های شما مورد نیاز می باشند. سومین مرحله از ارتودنسی مرحله معاینه مجدد و مشاوره بهداشت دهان و دندان است که شرکت در این جلسه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که شما باید بیاموزید به چه شکل مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در مراحل بعدی نیز عملیات نصب براکت ها انجام می شود و سپس شما به صورت ماهیانه و یا در بازه های زمانی مشخص شده برای معاینه مجدد به متخصص مراجعه کنید.

ارتودنسی شامل چه مراحلی می باشد؟

ترس از درد ناشی از ارتودنسی دندان ها

بسیاری از افراد گمان می کنند که ارتودنسی در طول دوره درمان دائما درد دارد و می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند در حالی که اصلا این چنین نیست. در روزهای نخست که شما بریس ها را بر روی دندان های خود قرار داده اید به دلیل فشاری که به دندان ها وارد می شود ممکن است مقداری احساس درد داشته باشید ولی مطمئن باشید که با گذر زمان کم کم این درد از بین می رود و به هیچ وجه باعث اذیت شدن شما نخواهد شد. دردهای ناشی از ارتودنسی معمولا گذرا هستند و به هیچ وجه دائمی و آزاردهنده نخواهند بود. این موضوع به خصوص برای کودکان و نوجوانان بسیار نگران کننده است ولی باید بدانید که جای هیچ نگرانی نیست و شما می توانید با خیالی راحت اقدام به ارتودنسی دندان های خود کنید.

ترس از درد ناشی از ارتودنسی دندان ها

هزینه ارتودنسی به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی نمی توان گفت هزینه ارتودنسی چقدر است و شما در ابتدا باید در جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی حضور پیدا کنید تا بعد از بررسی وضعیت دندان ها و ناهنجاری های فکی هزینه مورد نیاز برای ارتودنسی به شما اعلام شود. توجه داشته باشید که قیمت ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال میزان ناهنجاری های موجود در دندان ها و فک شما یکی از مهمترین عواملی است که می تواند باعث افزایش هزینه های مربوط به ارتودنسی دندان های شما شود. علاوه بر این روشی که شما با مشورت متخصص خود برای ارتودنسی دندان ها انتخاب می کنید نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی هزینه های ارتودنسی دارد. بنابراین برای این که از هزینه و قیمت دقیق ارتودنسی آگاه شوید به شما توصیه می کنیم حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و در جلسه مشاوره شرکت کنید.

هزینه ارتودنسی به چه عواملی بستگی دارد؟

مراقبت های لازم در طول دوره ارتودنسی دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دو مورد از مهمترین نکاتی هستند که شما در طول دوره ارتودنسی دندان حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. متاسفانه برخی از افرادی که اقدام به ارتودنسی دندان های خود می کنند توجه چندانی به بهداشت دهان و دندان خود ندارند و همین عامل باعث می شود تا دندان ها دچار پوسیدگی شوند و مشکلات متعددی برای این افراد به وجود بیاید. آموزش های کامل در خصوص نحوه مسواک زدن و همینطور استفاده از نخ دندان به شما ارائه می شود که با استفاده از این آموزش ها می توانید به سادگی هرچه تمام نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید. علاوه بر مسواک و خمیر دندان به شما پیشنهاد می کنیم حتما از دهان شویه های مخصوص نیز استفاده کنید تا به شکل بهتری از دندان های خود مراقبت کنید. مراجعه به متخصص ارتودنسی در طول بازه های زمانی مشخص شده نیز یکی دیگر از نکات مراقبتی است که حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. علاوه بر این سعی کنید در طول دوره ارتودنسی به هیچ وجه خوراکی های خیلی سفت میل نکنید تا به براکت ها آسیبی وارد نشود.

مراقبت های لازم در طول دوره ارتودنسی دندان

آیا نیازی به کشیدن دندان ها برای مرتب شدن آنها وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است به دلیل شلوغی بیش از حد دندان های شما امکان ارتودنسی بدون کشیدن یک یا تعداد بیشتری از دندان ها وجود نداشته باشد. در صورتی که شما به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید این موضوع در جلسه مشاوره به شما اطلاع داده می شود و شما می توانید نسبت به آن تصمیم گیری کنید.

در صورتی که شما هم جز افرادی هستید که نیازمند استفاده از خدمات ارتودنسی دندان هستید به شما پیشنهاد می کنیم همین حالا از خدمات وب سایت ما استفاده کرده و اولین جلسه مشاوره خود را به ثبت برسانید. ما با یک تیم تخصصی آماده خدمات دهی به شما عزیزان هستیم تا به بهترین شکل ممکن اقدام به ارتودنسی دندان های خود کنید.

5/5 ( 19 نظر )
Call Now Button