ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی

استفاده از هدگیر ارتودنسی در درمان ارتودنسی دندان

در برخی بیماران ناهنجاری های فک و دندان به گونه ای است که نمی توان با استفاده از براکت ها به تنهایی به درمان و رفع مشکلات پرداخت. هدگیر ارتودنسی برای افرادی که با مشکلات رشد فک و هم چنین مشکلات بایت دست و پنجه نرم می کنند قابل استفاده می باشد.

هدگیر ارتودنسی خود دارای انواع متفاوتی می باشد که استفاده از هر یک از این انواع به سبب تفاوت در نوع و شدت ناهنجاری بیمار وابسته است. در این میان، یک متخصص ارتودنسی می تواند شما را در بهبود مشکلات فک و دندانی و هم چنین انتخاب بهترین روش ارتودنسی یاری نماید.

پس از انتخاب بهترین نوع هدگیر برای نوع ناهنجاری شما، پزشک اقدامات و مراقبت های لازم را برایتان شرح می دهد تا در این دوره بتوانید بهترین نتیجه درمانی را دریافت نمایید.

دستگاه هدگیر ارتودنسی

اثربخشی هدگیر مستلزم استفاده تقریبا تمام وقت از آن یعنی حدود 16 ساعت در شبانه روز است. ساعات بین عصر تا صبح فردا (یعنی هنگام خواب) بهترین ساعات استفاده از هدگیر است. ممکن است در ابتدا استفاده از هدگیر ارتودنسی سخت و یا غیرممکن به نظر برسد و یا دردناک نمود کند اما یقین داشته باشید در صورت استفاده طبق ساعات گفته شده، حداکثر ظرف یک هفته به استفاده از آن کاملا عادت می‌کنید.
ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی
البته برای عادت کردن تدریجی می‌توانید با استفاده چند ساعت در روز شروع کرده و ظرف مدت کوتاهی به سقف ایده‌آل یعنی حدود 16ساعت در شبانه روز برسید.
در واقع هدگیر ارتودنسی به منظور عقب بردن دندان‌های آسیای فک بالا، کنترل رشد فک بالا و یا تسهیل رشد فک پایین بکار می‌رود.

انواع هدگیر ارتودنسی

برای دستیابی به بهترین نتیجه در درمان ارتودنسی می بایست زیر نظر متخصص ارتودنسی بهترین روش را اعم از ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی، هدگیر و … انتخاب کنید.

در این بین اگر بنا به تشخیص متخصص نیاز به درمان با استفاده از دستگاه هدگیر باشد، انواع مختلف آن نیز در درمان ناهنجاری های متفاوت متغیر خواهد بود.

به طور کلی دستگاه هدگیر در سه نوع زیر وجود دارد:

هدگیر گردنی

هدگیر پس سری

هدگیر ترکیبی

در ادامه به توضیح هر یک در درمان ارتودنسی دندان می پردازیم:

1- هدگیر گردنی

هدگیر گردنی نوعی از هدگیر می باشد که دارای نوار گردنی می باشد و با استفاده از بندهایی به دندان شما متصل می شود.

کش ارتودنسی

رایج ترین نوع هدگیر، هدگیر گردنی می باشد. این وسیله به شکل U در دور گردن شما قرار می گیرد و به سیم هایی که به دندان های شما متصل است، وصل می شود.

ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی

استفاده از این هدگیر برای بیمارانی که دچار ناهنجاری عقب بودن فک پایین می باشند استفاده می شود. این دستگاه سبب اعمال فشار بر روی فکین می شود در جهتی که رشد فک بالا را کند تر و رشد فک پایین را تسریع می بخشد.

در برخی موارد نیز برای باز کردن فضای دهان و دندان بیمار نیز از هدگیر استفاده می شود. در واقع متخصص ارتودنسی می تواند در این حالت، اورجت بیش از حد را کاهش دهد و دندان ها را در جایگاه مناسب خود نگه می دارد. در مواردی دیگر نیز برای ثابت نگهداشتن دندان های عقبی استفاده می شود و این در زمانی است که دندان های جلویی به سمت عقب در حال حرکت اند.

2- هدگیر پس سری

این هدگیر نیز به مشابه نوع قبل می باشد با این تفاوت که نوار آن در قسمت بالای سر قرار می گیرد. استفاده از این نوع هدگیر بر خلاف نوع قبل که بر روی ناهنجاری رشد افقی فک اثر می گذاشت، برای جلوگیری از رشد عمودی فک بالا استفاده می شود. در واقع می توان گفت که در افرادی که ارتفاع فک و لثه ی آنها زیاد می باشد از این هدگیر برای درمان ناهنجاریشان استفاده می شود.

ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی

3- هدگیر ترکیبی

این نوع هدگیر ترکیبی از دو نوع قبل می باشد به گونه ای که نواری در قسمت بالای سر و هم چنین در پشت گردن قرار می گیرد. در این صورت فشاری که توسط این دستگاه اعمال می شود چیزی در میان فشار از بالا و از پشت سر می باشد.

از هدگیر ترکیبی برای افرادی که نیاز است تا دندان های آسیا را به طور موازی به عقب حرکت داده شوند، استفاده می شود.

ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی

تاثیر هدگیر ارتودنسی بر ناهنجاری دندان

استفاده از هدگیر در صورتی مثمر ثمر واقع می شود که متناسب با مشاوره هایی که پزشک متخصص در اختیارتان قرار داده است عمل کنید.

همواره می بایست مدت زمان مشخصی در روز برای استفاده از هدگیر ارتودنسی اقدام کنید. در صورتی که استفاده شما از دستگاه به صورت شبانه می باشد، در صورتی که یک شب فراموش کردید که از آن استفاده کنید، می بایست آن مدت زمان را در روز جبران نمایید.

اگر به طور مداوم از هدگیر استفاده نکنید، در این صورت نتیجه ی مناسب را پس از دوره ی درمان مشاهده نخواهید کرد و یا مدت زمان طولانی تری به طول می انجامد.

فضا نگهدار دندان

در روزهای ابتدایی استفاده از این دستگاه ناراحتی به همراه خواهد داشت که در صورت استفاده صحیح، این ناراحتی طی چند روز رفع می شود. در صورت احساس درد و ناراحتی می توانید از قرص های مسکن برای تسکین درد استفاده نمایید. هم چنین توجه داشته باشید در روزهای ابتدایی ارتودنسی از غذاهای نرم استفاده نمایید تا فشار کمتری به دندان ها وارد شود.

زمان بندی استفاده از هدگیر ارتودنسی

استفاده از هدگیر ارتودنسی برای دریافت بهترین نتیجه نیازمند همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی می باشد. بدین صورت که در زمان مقرر و به طور مداوم از دستگاه استفاده شود.

عموما مدت زمان استفاده از هدگیر ارتودنسی چیزی در حدود 16 ساعت می باشد که تایمی از آن در زمان خواب شب می باشد. اما این بدین معنی نیست که در طول روز از هدگیر استفاده نشود. اما از آنجایی که شدت و نوع ناهنجاری در هر فرد متفاوت از دیگری می باشد، در نتیجه مدت زمان متفاوتی نیز برای درمان توسط هدگیر برای هر فرد تجویز می شود.

ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی

درد دندان هنگام استفاده از ارتودنسی

پس از شروع درمان توسط هدگیر ارتودنسی به دلیل اعمال فشار خارجی، درد دندان امری طبیعی می باشد که پس از چند روز این درد کاهش و رفع می گردد. در جوانان و نوجوانان این درد طی دو تا شش ساعت و در بزرگسالان پس از 12 تا 24 ساعت شروع خواهد شد.

به دلیل وجود فشار و جا به جایی دندان ها این درد ممکن است دوباره بازگردد، اما طی چند روز برطرف می شود.

نکته قابل توجه این است که حتی اگر احساس درد کردید، از هدگیر ارتودنسی استفاده نمایید تا هر چه سریعتر نتیجه مناسب را دریافت نمایید. در صورتی که استفاده از این دستگاه را قطع کنید، پس از استفاده مجدد، دندان درد شما شروع خواهد شد.

در برخی مواقع ممکن است احساس لقی در دندان آسیا داشته باشید. لازم به ذکر است که این موضوع امری طبیعی می باشد. در صورتی که درد شدید احساس کردید و یا متوجه تغییرات در دستگاه هدگیر شدید، به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.

مطالب بیشتر: مشکلات روزهای اول ارتودنسی، تحمل درد ارتودنسی، لق شدن دندان در طول درمان ارتودنسی

معایب هدگیر ارتودنسی

در صورتی که با احتیاط از هدگیر استفاده نکنید، ممکن است باعث ضربه خوردن به صورت شود.

شکل ظاهری این دستگاه برای بسیاری از افراد خوشایند نمی باشد. اما همواره توجه داشته باشید گذراندن طول درمان به شیوه ای که متخصص ارتودنسی تجویز می کند، بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت.

شما می توانید برای دریافت مشاوره از دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی به صفحه پرسش و پاسخ مراجعه نمایید.

هم چنین لازم به ذکر است که بدانید هزینه ارتودنسی بنا به میزان ناهنجاری و نوع ناهنجاری در هر فرد متفاوت خواهد بود و نیاز است تا متخصص از نزدیک به بررسی دندان های شما بپردازد. اما شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله هزینه ارتودنسی مراجعه نمایید.

ارتودنسی-هدگیر ارتودنسی