ارتودنسی-نگین ارتودنسی
ارتودنسی دیمون دکتر داودیان
نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی درباره ارتودنسی دیمون

ارتودنسی روشی است که سال‌هاست توسط متخصص ارتودنسی برای برطرف کردن نامرتبی و ناهنجاری‌های دندان‌ها به کار گرفته می‌شود. با وجود قدمت این روش همچنان علم پزشکی در حال پیشرفت است و روش‌های نوینی با کارایی بالاتر معرفی می‌گردد. سیستم ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین و بهترین انواع ارتودنسی است که با مکانیزم خودکار جابه‌جایی براکت‌ها کارایی بالاتری در درمان ارتودنسی به وجود آورده است.


ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون یکی از انواع ارتودنسی‌های ثابت بوده که به دلیل مزایای زیادی که دارد، امروزه نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی سنتی کاربرد بیشتری پیدا کرده است. در سیستم دیمون (Damon) به جای استفاده از براکت‌های معمول که از کش (اورینگ ارتودنسی) برای نگه داشتن سیم ارتودنسی کمک می‌گیرند، از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می‌شود که جز استانداردهای ارتودنسی دیمون است.

اینگونه سیستم‌های ارتودنسی که جابه‌جایی براکت‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود را اصطلاحا سیستم‌های خود بازشونده (self ligating) می‌نامند. شاید بتوان گفت که این روش جزء جدیدترین سیستم‌های ارتودنسی روز دنیا و بهترین نوع براکت‌های سلف لیگیت می باشد. در چنین سیستمی با مکانیزم جابه‌جایی کشویی، دندان‌ها به آرامی حرکت کرده و در جای درست خود قرار می‌گیرند.

Damon Animation

کاربردهای ارتودنسی دیمون

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که در چه مواردی می‌توان از سیستم ارتودنسی دیمون استفاده کرد؟ کاربردها و موارد استفاده از ارتودنسی دیمون را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • نامرتی بسیار شدید دندان‌ها: در چنین مواردی در صورتی که شرایط فک و دهان بیمار اجازه دهد و بتوان ارتودنسی را بدون کشیدن دندان انجام داد، بهترین نوع ارتودنسی پیشنهادی ارتودنسی دیمون است.
 • کم بودن عرض قوس دندانی فک بالا: در بزرگسالانی که عرض قوس دندانی در فک بالای آن‌ها کم باشد، از آنجا که به دلیل بسته شدن درز میانی کام دیگر امکان تعریض اسکلتی قوس فک وجود ندارد، می‌توان با استفاده از روش دیمون به بهترین شکل ممکن این افزایش عرض را در افراد دچار مشکل کراس بایت ایجاد نمود. در واقع از طریق سیستم ارتودنسی دیمون با گذشت زمان و به آرامی در طول دوره ارتودنسی، می‌توان با ایجاد نیروهای طرفی سبب تعریض قوس دندانی فک بالا شد.
 • کاهش نیروهای وارد شده در طول ارتودنسی: در افرادی که استحکام استخوانی و یا بافت لثه ظریفی دارند، لازم است نیروهای کمتری در ارتودنسی به دندان‌ها وارد شود و در چنین شرایطی بهترین انتخاب استفاده از روش دیمون است؛ علت این امر آن است که در سیستم دیمون نیروهای وارد شده به دندان‌ها تا یک سوم به نسبت روش‌های معمول ارتودنسی کمتر است.

چه زمانی باید به سراغ ارتودنسی دیمون رفت؟!انواع بریس‌های دیمون

دقیقا مشابه ارتودنسی‌های معمولی، در سیستم ارتودنسی دیمون نیز می‌توان از بریس‌های فلزی و شفاف استفاده کرد.

ارتودنسی دیمون فلزی
ارتودنسی دیمون شفاف یا سرامیکی

بریس‌های فلزی دیمون

مشابه بریس‌های فلزی در ارتودنسی معمولی در سیستم دیمون نیز از بریس‌های فلزی استفاده می‌شود با این تفاوت که در بریس‌های فلزی معمولی قلاب‌های کوچکی برای نگه داشتن کش‌های ارتودنسی وجود دارد که در دیمون به دلیل سیستم سلف لیگیتینگ براکت‌ها دیگر نیازی به داشتن چنین قلاب‌هایی وجود ندارد.

بریس‌های شفاف دیمون

همانطور که می‌دانید بریس‌های شفاف از جنس سرامیک بوده تا بیشترین شباهت را به دندان‌ها داشته و کمتر قابل مشاهده باشند. در ارتودنسی دیمون نیز می‌توان بریس‌های شفاف خودبازشونده را استفاده کرد. به این ترتیب با بریس‌های شفاف دیمون تا حد امکان ابزار ارتودنسی در لبخند شما کمتر دیده می‌شود!

مزایای ارتودنسی دیمون

اجرای ارتودنسی دیمون همانند سایر روش‌های مرسوم ارتودنسی شامل مراجعه به متخصص ارتودنسی، تهیه قالب از دندان‌ها و در نهایت قرار دادن براکت‌ها بر روی دندان‌ها می‌شود. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، بریس‌های دیمون از نوع سلف لیگیتینگ (خود باز شونده) است و با استفاده از مکانیزم لغزشی و اتصال سیم‌ها به براکت‌ها، به آرامی و به تدریج براکت‌ها دندان‌ها را جابه‌جا می‌کند. در واقع نقطه قوت دیمون در همین حرکت لغزشی و جابه‌جایی خودکار براکت‌هاست. ولی این مسئله چه فایده‌ای دارد؟

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

کاهش تعداد مراجعات به دندانپزشک

شاید در اطراف خود افرادی را دیده باشید که از روش‌های سنتی ارتودنسی استفاده کرده‌ و مرتب مجبور بودند به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنند تا بریس‌ها را سفت کنند. این مسئله علاوه بر سختی در رفت‌آمدها و مراجعات پی در پی، درد و ناراحتی در طی فرآیند سفت کردن بریس‌ها را نیز به همراه دارد. دقیقا همین نکته سبب برتری ارتودنسی دیمون می‌شود، در این روش به دلیل جابه‌جایی لغزشی، دندان‌ها به آرامی در طول ارتودنسی حرکت می‌کنند و همین مسئله سبب می‌شود که در روش دیمون نیروی کمتری نسبت به بریس‌های سنتی ارتودنسی به کار گرفته شود.

بهداشت بهتر دهان و دندان‌ها

از آنجا که دیگر از اورینگ‌ها یا همان کش‌های اطراف براکت‌ها در ارتودنسی دیمون استفاده نمی‌‌شود، خبری از تغییر رنگ کش‌ها نبوده و ضمن ارتقاء بهداشت براکت‌ها و رفع معضل تغییر رنگ کش‌های دور براکت سازگاری بیشتری با سیستم استخوانی و عضلات فک و صورت دارد. دلیل این امر نیروهای بسیار ملایمی است که در سیستم دیمون به دندان‌ها اعمال می‌گردد.

مزایای سیستم ارتودنسی دیمون


ارتودنسی دیمون: تبلیغ یا واقعیت؟!

در دنیای پر از تبلیغات امروزی پیدا کردن حقیقت کمی مشکل شده است. ارتودنسی دیمون یکی از انواع روش‌های درمانی دندانپزشکی است که درباره آن حجم زیادی از تبلیغات گاها غیر واقعی وجود دارد و ما اینجا هستیم که به عنوان یک متخصص ارتودنسی با سال‌ها تجربه در این حوزه واقعیت را برای شما روشن کنیم. در حقیقت تصمیم گیری در خصوص نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان جهت ارتودنسی، طول دوره درمان ارتودنسی، میزان درد بیمار و مسائلی از این دست، بر عهده ابزار درمان نیست بلکه بر اساس صلاحدید متخصص ارتودنسی و متناسب با میزان به هم ریختگی دندان‌ها، سن بیمار و به خصوص فرم صورت هر بیمار است. البته باید پذیرفت که ویژگی‌های این سیستم در حد یک ابزار کمکی، سبب تسهیل درمان بیمارانی می‌شود که ردیف نمودن دندان‌های آنها به تشخیص متخصص ارتودنسی قرار است بدون کشیدن دندان صورت گیرد.

اینکه طول دوره درمان ارتودنسی دیمون کوتاه‌تر است یک تبلیغ است!

تبلیغات زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه طول دوره درمان ارتودنسی دیمون کوتاه‌تر از طول درمان سایر روش‌های ارتودنسی است؛ در واقع در روش ارتودنسی دیمون مراحل اولیه مرتب کردن دندان‌ها به دلیل اصطکاک کمتر بین سیم و براکت‌ها تسریع می‌شود ولی از طرفی دیگر به دلیل اینکه مراحل انتهایی و پیاده‌سازی جزئیات ارتودنسی درمان کمی طولانی‌تر می‌شود، نهایتا می‌توان نتیجه گرفت که هیچ اختلافی بین طول درمان ارتودنسی به روش دیمون و ارتودنسی به روش معمول وجود ندارد.

اینکه در ارتودنسی دیمون نیازی به کشیدن دندان نیست یک تبلیغ است!

درست است که ارتودنسی دیمون می‌تواند به مرتب کردن دندان‌ها بدون کشیدن دندان کمک کند ولی تشخیص این مسئله به نوع ناهنجاری و نامرتبی دندانی فرد و تشخیص متخصص ارتودنسی برمی‌گردد و ارتباطی با نوع براکت‌ها و سیستم ارتودنسی مورد استفاده نخواهد داشت.

اینکه ارتودنسی دیمون روشی بدون درد است یک تبلیغ است!

همانطور که قبل‌تر گفته شد، مراحل نصب و قرار دادن بریس‌های ارتودنسی دیمون همانند سایر روش‌های ارتودنسی معمول است بنابراین همانند آن‌ها در روزهای ابتدایی قرارگیری ارتودنسی بیمار درد جزئی را تحمل می‌کند. البته در طول دوره درمان از آنجا که در سیستم دیمون فشار و نیروی کمتری نسبت به ارتودنسی سنتی به دندان‌ها وارد می‌شود شاید بتوان گفت که نسبتا شدت درد کمتری نیز به همراه خواهد داشت. از سویی دیگر به دلیل حرکت خودکار براکت‌های دیمون، نیازی به تحمل درد در هنگام مراجعه به دندانپزشک و سفت کردن بریس‌ها وجود ندارد.

ارتودنسی دیمون از زبان دکتر داودیان متخصص ارتودنسی
نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی درباره ارتودنسی دیمون بدون کشیدن دندان

هزینه ارتودنسی دیمون

در پایان با اشاره به هزینه نسبتا بالای استفاده از ارتودنسی دیمون در مقایسه با سیستم‌های معمول باید گفت که درمان با این سیستم زمانی توصیه می‌شود که کارکرد این روش برای بیمار نسبت به سایر روش‌های معمول ارتودنسی بسیار بهتر باشد. توجه داشته باشید که هزینه‌های ارتودنسی دیمون به ازای هر فک به هزینه ارتودنسی ثابت اضافه خواهد شد. در صورت تمایل می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره سایر هزینه‌‌های ارتودنسی مطلب مرتبط با آن را مطالعه نمایید.

قیمت ارتودنسی دیمون در کلینیک ارتودنسی دکتر داودیانقیمت به ريال
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان550/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان600/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هر فک اضافه می شود)20۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هر فک اضافه می شود)100/۰۰۰/۰۰۰
ریباند براکت دیمون10/۰۰۰/۰۰۰

علت بیشتر بودن هزینه ارتودنسی دیمون چیست؟!


ویدیوهای ارتودنسی دیمون


مشاوره حضوری ارتودنسی دیمون در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و دوره درمان ارتودنسی خود با سیستم دیمون را انجام دهید.

ارتودنسی متحرک چیست؟ مزایا، معایب و هزینه آن در سال 1402

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden

مشاوره حضوری ارتودنسی دیمون درغرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، دکتر داودیان در غرب تهران نیز شعبه دیگری از کلینیک تخصصی ارتودنسی دارد و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری و نیز انجام ارتودنسی دیمون به شعبه ستارخان کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کنید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden

دیدگاه ها

4 پاسخ به “ارتودنسی دیمون (Damon)”

 1. آزادفر گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما استاد عزیز دکتر داوودیان. سوالی که از خدمت حضرتعالی داشتم این هست که من که مشکل پروگناتیسم بصورت خفیف دارم و تمایلی به انجام جراحی ارتوگناتیسم ندارم میتونم امیدوار باشم که با انجام ارتودنسی به شیوه ی دیمون که در کلیپهاتون دیدم ظاهر جلو بودن فک پایینم در کنار بهبودی فرم دندانها اصلاح بشه؟ چون هدفم از ارتودنسی بیشتر اینه که علاوه بر اینکه جلو بودن دندانهای فک بالام به خاطر فشار فک پایینم اصلاح بشه فرم فکم هم به دنبال اصلاح دندون ها از نظر ظاهری کمی بهبود داشته باشه.بسیار از وقتی که میگذارید ممنونم

  • admin گفت:

   سلام،
   لطفا پرسش خود را همراه عکس هایی از دندانها و صورت تان ترجیحا همراه رادیوگرافی های دندانی،فکی برای ما تلگرام کنید تا در اسرع وقت جهت راهنمایی دقیق تر شما پیرامون تشخیص و طرح درمان مناسب اقدام گردد.
   با سپاس

 2. یاسین نجار گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  به نظر شما برای ارتودنسی دندان خرگوشی کدام روش مناسب تر هست؟(دیمون یا معمولی یا روش های دیگر)

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام دوست عزیز
   این مسئله به نوع براکت و دستگاه ارتودنسی ارتباطی ندارد. انتخاب نوع براکت مناسب بستگی به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی شما بستگی دارد و بعد از معاینه توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *