ارتودنسی-مشکلات بعد از ارتودنسی

درمان ارتودنسی برای برطرف کردن ناهنجاری های فکی و دندانی است. با توجه به نوع و شدت ناهنجاری از انواع مختلف روش های درمانی ارتودنسی استفاده می کنند. میانگین مدت زمانی که باید از دستگاه ارتودنسی استفاده شود حدود دو سال است. برخی از افراد به دلیل همین مدت زمان طولانی از انجام ارتودنسی سرباز می زنند و تمایلی به مرتب شدن دندان هایشان ندارند. همیشه هم دنبال کوتاه ترین راه برای درمان ناهنجاری های دندانی خود هستند. اما باید بررسی کرد که آیا ارتودنسی کوتاه مدت امکان پذیر است؟ یا خیر.

ارتودنسی چیست؟

درمان ناهنجاری های دندانی و فکی با دستگاه ها مختلف ارتودنسی قابل درمان است. حتی نا هنجاری های مال اکلوژن یا مشکلات فکی با ارتودنسی قابل درمان است. براکت ارتودنسی، بریس ارتودنسی، سیم و بند ارتودنسی از اجزای اصلی و تشکیل دهنده دستگاه ارتودنسی است. اگر ناهنجاری به حدی باشد که نیاز به درمان بیشتری داشته باشد آنگاه از ابزار های دیگر ارتودنسی مانند هدگیر استفاده می کنند.

چه مدت باید از دستگاه ارتودنسی استفاده کرد؟

هدف اصلی دستگاه ارتودنسی قرار گرفتن دندان ها در موقعیت صحیح است از این رو تا زمانی که درمان ارتودنسی نتیجه بخش نباشد باید از آن استفاده کرد. توجه کنید که دستگاه ارتودنسی از طریق اعمال نیروی خارجی به دندان ها سبب حرکت دادن آن ها در جهت قرار گرفتن در موقعیت صحیح خود می باشند. این اعمال نیرو به صورت تدریجی بوده در نتیجه حرکت دندان ها نیز به کندی و به تدریج صورت می گیرد. پس برای درمان ارتودنسی باید صبرو شکیبایی به خرج دهید، زیرا ارتودنسی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

همچنین بخوانید
تحمل درد ارتودنسی

بطور میانگین حدود 9 تا 18 ماه زمان لازم است تا درمان ارتودنسی نتیجه بخش باشد. این مدت زمان درمان بستگی به این دارد که شدت ناهنجاری بیمار چقدر باشد، بیمار در چه سنی قرار داشته باشد، همچنین همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی چقدر باشد.

تمامی این عواملی که ذکر شد تعیین کننده مدت زمان ارتودنسی هستند، در نتیجه به طور کلی ارتودنسی کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

چه زمانی درمان ارتودنسی کوتاه مدت است و نتیجه بهتری دربر دارد؟

ناهنجاری های دندانی و فکی معمولا به طور ناگهانی رخ نمی دهند، بلکه از سن هفت سالگی می توانید به ارتودنتیست مراجعه کنید تا تشخیص دهد که آیا به مشکلات دندانی دچار هستید یا خیر. در دوران کودکی تا اوایل نوجوانی از سن 7 تا 13 سالگی بهترین زمان برای درمان ارتودنسی است. در این زمان که رشد فک و دندان ها هنوز تکامل نیافته است درمان ارتودنسی بهتر نتیجه می دهد و گاهی ممکن است سریع تر نیز انجام بگیرد. عدم درمان در کودکی باعث می شود تا بیمار در بزرگسالی علاوه بر داشتن مشکلات فکی _ گیجگاهی دچار کاهش اعتماد به نفس نیز شود. ناهنجاری های دندانی به دلیل اینکه چهره فرد را نا زیبا می کند موجب کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. اگر در بزرگسالی درمان ارتودنسی را آغاز کنید باعث می شود تا درمان شما با ناراحتی بیشتری همراه باشد و نیز دوره درمانی طولانی تری داشته باشید.

برای داشتن ارتودنسی کوتاه مدت چکاری باید انجام داد؟

رعایت نکات بهداشتی از مهم ترین کار هایی است که بیمار در جهت کاهش طول درمان ارتودنسی و بهبود نتیجه ارتودنسی می تواند انجام دهد. استفاده مرتب از دهان شویه و نخ دندان، مسواک زدن به صورت مداوم کار هایی است که باید طبق برنامه و با روش درست انجام شود. زمانی که دستگاه ارتودنسی درون دهان قرار دارد به دلیل اینکه فاصله کمی بین دندان و بریس ارتودنسی به وجود می آید، درنتیجه محل مناسبی برای تجمع پلاک ها و باکتری هاست. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن (به شیوه درست) می توانید به راحتی این پلاک ها را از بین ببرید.

همچنین بخوانید
باز کننده کام یا اکسپندر

رعایت بهداشت و رسیدگی به دندان ها باعث می شود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود و دندان ها عملکرد بهتری داشته باشند.

زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید، طبق برنامه زمانی معین باید برای بررسی و تنظیم مجدد دستگاه ارتودنسی به پزشک مراجعه کنید. باید تمامی جلسات مراجعه را مرتب و سر وقت بروید. عدم مراجعه منظم باعث می شود تا دستگاه ارتودنسی عملکرد خوبی نداشته باشد در نتیجه موجب افزایش دوره درمانی بیمار می شود. این جلسات برای معاینات وضعیت دندان و بررسی بهبود درمان صورت می گیرد.

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button