بلیچینگ

سفید کردن دندان یا ترمیم لبخند به شما کمک می کند دندان های زیباتری داشته باشید و لبخندی زیبا به دیگران هدیه دهید. بلیچینگ دندان به انگلیسی Tooth bleaching نیز خوانده میشود یکی از روش های سفید کردن دندان است که پزشک در مطب یا فردی در منزل انجام می دهد. سفید کردن دندان اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد و از آنجایی که سفید کردن دندان نقش زیادی در زیبایی چهره دارد، بلیچینگ کردن دندان ها طرفداران زیادی دارد.

دندان از دو قسمت مینا و عاج تشکیل شده است. مینا روی عاج قرار می گیرد و باعث سفیدی و شفافیت دندان ها می شود. با گذشت زمان، ضخامت مینا کاهش می یابد و عاج بیشتر نمایان می شود. عوامل مختلفی باعث زرد شدن سریع دندان ها می شوند، که به طور کلی میتوان گفت برخی از آن ها عبارت اند از:

 • سیگار کشیدن
 • عادات غذایی نادرست
 • بهداشت نامناسب دهان و دندان
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین.

افرادی که از مسواک و نخ دندان استفاده نمی کنند ممکن است به دلیل عوامل محیطی و برخی مواد غذایی دچار زردی دندان های خود شوند و برای رفع این مشکل باید با پزشک مشورت کنند. سفید کردن دندان را می توان یکی از راه های اصلاح طرح لبخند دانست.

لبخند زیبا و گیرا از علایق بسیاری از افرادی است که به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند. برای سفید کردن دندان روش های زیادی از جمله درمان های خانگی و شیمیایی وجود دارد. بلیچینگ دندان همان سفید کردن دندان به کمک راهکارهای شیمیایی است. در این روش از موادی مثل پراکسید هیدروژن برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود.بلیچینگ یکی از روشهای طراحی لبخند به شمار میرود.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به چه صورتی انجام می شود؟

بلیچینگ دندان در واقع نتیجه اکسید دندان با موادی است که بر روی دندان قرار میگیرد و این مواد در لابه لای دندان ها جذب می شود و باعث سفید شدن دندان ها می شود. جذب مواد در این روش از سفید کردن دندان با گذشت زمان باعث می شود که قسمت های زیرین دندان نیز سفید شوند. برای آنکه تاثیر پراکسید کربن که همان ماده اصلی بلیچینگ به شمار میرود بیشتر شود از نور یا گرما به وسیله دستگاه مخصوص می توان استفاده کرد.

درد ارتودنسی چقدر طول میکشد و درمان خانگی درد ارتودنسی

انواع بلیچینگ دندان

به طور کلی سه نوع بلیچینگ دندان وجود دارد :

هوم بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching)

در این حالت بیمار می بایست هر شب موادی که دندانپزشک به او تحویل داده است را در قالب مخصوصی که به او داده اند قرار داده و در دهان خود بگذارد این قالب به صورت اختصاصی توسط دندانپزشک تهیه می شود و به بیمار توصیه میشود تا بین دو تا شش هفته از این مواد استفاده کنند. البته زمان بلیچینگ خانگی به جنس دندان ها و یا عوامل دیگر بستگی دارد و در افراد مختلف متفاوت است.

بلیچینگ دندان در مطب (Office Bleaching)

در این روش، توسط دندانپزشک انجام می شود و به علت اینکه ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی بالاتر به کار برده می شود از روش قبلی تاثیر گذارتر است.به علت غلظت بالای بلیچینگ به کار رفته در این روش نسوج نرم دهانی بایستی توسط ایزولاسیون ،مورد حفاظت مناسب قرار گیرد.این ماده سوزاننده است و می تواند باعث آسیب این نسوج شود. روش داخل مطب به طور معمول در سه یا چهار جلسه با فاصله یک هفته تاثیر عمده خود را می گذارد.

بلیچینگ با لیزر 

نور لیزر باعث آزاد شدن موکول های اکسیژن به سرعت می شوند از این رو در زمانی که پزشک دندانپزشک قصد بلیچینگ دندان با لیزر را دارد مقداری از محلول را بر روی دندان های بیمار قرار میدهد و سپس از نور ماوراء بنفش قوی استفاده میکند تا بر اساس تابش نور مستقیم بر روی دندان های بیمارپراکسید هیدروژن آزاد شود و دندانها به سرعت سفید می شوند. اینکار حدود یک تا دو ساعت زمان میبرد.

بلیچینگ با لیزر

میزان ماندگاری بلیچینگ

میزان ماندگاری به تغذیه شما و همچنین بهداشت دهان و دندان برمیگردد. بلیچینگ در حدود 1/5 تا 2 سال ماندگاری دارد و پس از آن به حالت قبل برمیگردد. پس از این مدت میتوانید مجدد برای بلیچینگ اقدام کنید و مشکل زیادی را نخواهد داشت.

عوارض بلیچینگ

 1. تاثیر بر روی لثه ها

  تماس مواد بلیچینگ با لثه ها باعث تحریک آنها می شود.  دندانپزشک از ابزارهایی به جهت عدم برخورد مواد با لثه استفاده میکند اما باز هم احتمال خطا وجود دارد. پس از انجام این کار و پاک شدن مواد از روی دندان ها اثر این مواد از بین می رود.

 2. تاثیر  بر روی دندان ها

  افرادی که دارای دندان های حساس هستند و یا دندان پوسیده دارند، دچار مشکل خواهند شد از این رو توصیه می شود از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنند.

 3. تاثیر بر روی دندان های ترمیم شده

  مواد مورد استفاده در بلیچینگ بر روی دندان های پر شده یا ترمیم شده تاثیر گذار است و باعث آزاد شدن جیوه بر روی این دندان ها شود و البته این مورد خطری را برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

معایب و مزایای بلیچینگ دندان

در روش های مختلف  که در بالا ذکر شد هر کدام مزایا و معایبی وجود دارد. در روشی که در مطب و توسط دندانپزشک انجام می شود هزینه زیادی را می بایست بیمار تقبل کند. اما در روش خانگی بعد از یک جلسه بیمار نتیجه خوبی را  میبیند. این روش امنیت و ثبات بیشتری را دارد و از جانب بیمار همکاری زیادی را می طلبد.

تفاوت بلیچینگ و لمینیت 

بلیچینگ و لمینیت تنها از حیث زیبایی و سفیدکردن دندان با یکدیگر مشابه هستند اما در واقع دو مقوله کاملا جدا از هم هستند. لمینیت با اضافه شدن یک لایه که توسط لابراتوار برای دندان ها تهیه می شود و در اکثر موارد باعث تغییر شکل دندانها می شود انجام میگیرد و دندانپزشک این لایه ها را بر روی دندان میچسباند. اما در بلیچینگ با استفاده از یکسری مواد شیمیایی و تغییر رنگ دانه های دندان ها سفید کردن دندان انجام می شود.

بلیچینگ و لمینت چه تفاوتی دارند

مراقبت های قبل و بعد از بلیچینگ

حدالامکان سعی کنید از سیگار نوشابه غذاها و نوشیدنی های رنگی استفاده نکنید و در صورت استفاده از موارد ذکر شده از مسواک استفاده کنید و بهداشت دهان و دندان را با استفاده از دهان شویه و مسواک رعایت کنید. همچنین از خوردن غذاهای خیلی سرد و یا خیلی گرم اجتناب کنید.

راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

دیدگاه ها

یک پاسخ به “بلیچینگ دندان”

 1. […] کردن دندان ها یا همان بلیچینگ به معنای سفید کردن دندان هایی است که در اثر گذز زمان و […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *