ارتودنسی-نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی چیست؟

استفاده از نخ دندان ارتودنسی به منظور تمیز کردن سطوح بین دندان ها و زیر لثه ها قبل از مسواک زدن ضروری است، مخصوصا اگر بر روی دندان ها براکت ارتودنسی نصب شده باشد. در این صورت می بایست به جهت بهداشت ارتودنسی حتما و حتما از نخ دندان استفاده کنید.
نخ دندان مخصوص ارتودنسی (سوپرفلاس) شامل سه قسمت است:

  • یک سر سوزنی چند سانتی متری
  • یک بخش اسفنجی شکل
  • نهایتا خود نخ دندان.
 

چگونه با وجود براکت ارتودنسی نخ دندان بکشیم؟

ابتدا نخ دندان را از سر سوزنی شکل آن از زیر سیم عبور داده، سپس دو طرف نخ دندان را دور انگشت های نشانه دستها می پیچیم. آنگاه به کمک یک حرکت اره ای و به شکل مورب و به آهستگی نخ دندان را از تماس بین دندانها عبور می دهیم.
سپس با حرکات بالا و پایین (دقت شود جلو و عقب اشتباه است). در حالیکه نخ دندان به دندان چسبیده است، آن را به زیر لثه برده این ناحیه را تمیز می کنیم. بطور ایده آل صبح ها پس از صبحانه و شبها قبل از خواب بایستی از نخ دندان استفاده کرد.
 
نخ دندان ارتودنسی

مسواک بین دندانی ارتودنسی چیست؟

مسواک بین دندانی هم از جمله وسایلی است که به شما در حین ارتودنسی کمک میکند تا با وجود براکت های ارتودنسی بتوانید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب مسواک بین دندانی ارتودنسی را مطالعه کنید.

ارتودنسی-مسواک بین دندانی

فواید استفاده از نخ دندان چیست؟

استفاده منظم از نخ دندان باعث می شود پلاک دندان بین برود و به جلوگیری از ایجاد پلاک کمک می کند.با استفاده از نخ دندان به سادگی دندان های خود را با دقت می توانید آنها را با پاک کردن پلاک و ذرات بیش از حد مواد غذایی که ممکن است در آینه و یا در مناطق که مسواک شما نمی رسد ببینید.

همچنین بخوانید
مشکلات حین ارتودنسی

نخ دندان کشیدن مثل جاروکردن فرش است که ممکن است شما گرد و غباری که بر روی فرش نشسته است را به وضوح نبینید اما در نهایت فرش شما بعد از جارو کردن روشن تر و با وضوح تر دیده می شود.

در حقیقت، تعداد زیادی از شواهد مربوط به بیماری پریودنتال به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی وجود دارد، اگرچه مطالعات بیشتری برای تایید این پیوند لازم است.

بیماری پریودنتال چیست؟

باکتری های موجود در محیط دهان، بافت پیرامون دندان را عفونی می کنند و موجب التهاب آن میشوند. عفونت و التهاب ایجاد شده در ادامه منجر به بیماری پریودنتال میشود. باکتریهایی که بدلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان برای مدتی طولانی بر روی دندانها باقی می مانند، منجر به تشکیل لایه ای بنام پلاک دندانی میشوند که با گذشت زمان به لایه ای سخت بنام کالکلوس تبدیل میشوند.

برخی از محققان معتقدند که عفونت های دهان مانند هر گونه عفونت می توانند سطح التهابات را در خون افزایش دهند که می تواند لخته های خون را افزایش و جریان خون را به قلب آهسته کند. تئوری دیگر این است که باکتری از عفونت دهان به راحتی می تواند وارد جریان خون شود و بر سیستم قلبی عروقی شما تأثیر بگذارد.

استفاده از نخ دندان همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را با حذف پلاک کاهش دهد.

علاوه بر این، نخ دندان به شما امکان می دهد که به طور منظم دهان خود را برای هر تورم یا قرمزی بررسی کنید. کشیدن نخ دندان به شما امکان می دهد نگاهی دقیق به دندان هایتان، زبان و لثه ها داشته باشید. شرایط خاصی از قبیل برخی از سرطانها، اچ آی وی / ایدز، سوء مصرف مواد و اختلالات خوردن می تواند ضایعات دهان و قرمزی و تورم لثه ها را ایجاد کند.

همچنین بخوانید
مسواک بین دندانی ارتودنسی

از چه سنی به کودکان خود کشیدن نخ دندان را آموزش دهیم؟

ارتودنسی-نخ دندان ارتودنسی

شما باید استفاده از نخ دندان را برای کودکان از زمانی که دندان های شیری خود را دارند شروع کنید. از زمانی که دندان های کودک شما در کنار همدیگر شروع به رشد میکنند و این اتفاق در سن 2 تا 6 سالگی برای کودکان می افتد پس به کودکان خود در کنار سایر آموزش ها و عادت ها ، نخ دندان کشیدن را آموزش دهید البته کودکان معمولا در سن 10 سالگی میتوانند به تنهایی از عهده نخ دندان کشیدن برآیند.

دقت کنید برای آنکه کودک شما به کشیدن نخ دندان عادت کند، از نخی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد به طوری که دندان هایش صدمه نبیند و در لثه ها راحت باشد.

نگران نباشید اگر لثه کودک شما در ابتدا خونریزی کند، این کاملا شایع است. پس از چند روز خونریزی باید متوقف شود، به طوری که لثه ها سالم تر می شوند.اما اگر خونریزی ادامه یابد، با متخصص دندانپزشک خود مشورت کنید.

 همچنین بخوانید: دهانشویه ارتودنسی

5/5 ( 5 نظر )
Call Now Button