ترس از دندانپزشکی

مراقبت از سلامت دندان و دهان بر عهده دندانپزشک است. اما عموم مردم باور های غلطی در مورد دندانپزشکی دارد  که همین عامل موجب می شود تا سلامت دندان ها و دهان آن ها به خطر بیوفتد. از همه مهم تر برخی از افراد هیچ دانشی و اطلاعاتی درباره متخصص ارتودنسی ندارند و به راحتی درمان ارتودنسی را به دست هر دندانپزشک غیر متخصص میسپارند.

متاسفانه برخی از تصورات نادرست درباره ارتودنسی در بین عموم مردم جا افتاده است که نشان از بی اطلاعی و بی توجه ای به سلامت دهان و دندان است. در ادامه به بررسی برخی از تصورات نادرست در ارتودنسی می پردازیم.

  • هر دندانپزشکی متخصص ارتودنسی نیست

بین دندانپزشک عمومی و ارتودنتیست تفاوت وجود دارد و قطعا یک دندانپزشک عمومی نمی تواند درمان های ارتودنسی را انجام دهد، حتی اگر با دستگاه الاینر یا ارتودنسی کار کند. متخصص ارتودنسی دارای مدرک بورد تخصصی است که نهایتا سه سال دوره تخصصی دیده است تا مهارت لازم برای درمان ارتودنسی را کسب کند.

در نظر داشته باشید که درمان هایی که یک دندانپزشک عمومی انجام می دهد خیلی  ارزان تر از درمان ارتودنسی توسط ارتودنتیست است. با توجه به میزان ناهنجاری دندانی بیمار و نوع روش درمانی هزینه های ارتودنسی متغیر است. خوشبختانه برای پرداخت هزینه های ارتودنسی تعرفه های مشخصی وجود دارد که می توانید به صورت یکجا پرداخت نکنید.

  • بعد از قرار گرفتن دستگاه ارتودنسی نیازی به معاینات منظم نیست.

متاسفانه درمان خودسرانه و خوددرمانی های برخی از افراد باعث می شود تا روش درمانی متخصص ارتودنسی زیر سوال برود. بعد از نصب دستگاه ارتودنسی درون دهان متخصص ارتودنسی تاریخ مراجعات بعدی بیمار را مشخص می کند تا روند درمان را بررسی کند و همچنین دستگاه ارتودنسی را تنظیم نماید و اگر نیاز به فشار یا نیروی بیشتری بود آن را اعمال کند.

اما متاسفانه دسته ای از افراد هستند که برای کاهش هزینه ها از مراجعه منظم خود داری می کنند. با این کار طول درمان ارتودنسی افزایش پیدا می کند و منجر می شود تا درمان به خوبی انجام نشود. زمانی که نتیجه درمان مثبت نباشند آنگاه افراد از روش درمانی شکایت دارند.

  • درمان ارتودنسی برگشت پذیر است و چندین سال طول می کشد.

طول درمان تمامی روش های درمانی با توجه به سن، جنسیت، میزان سلامت جسمانی فرد، میزان همکاری بیمار، شدت ناهنجاری و همچنین مهارت متخصص بستگی دارد. تمامی فاکتور های ذکر شده تعیین کننده آن هستند که درمان ارتودنسی چه مدت طول می کشد. اما  به طور میانگین بین 9 تا 24 ماه زمان لازم است تا درمان ارتودنسی نتیجه بخش باشد.

ارتودنسی دو دندان جلو

اگر توسط متخصص ارتودنسی درمان خود را انجام ندهید نه تنها درمان برگشت پذیر نخواهد بود بلکه می توانید از دندان های ردیف و مرتب بهره مند شوید.

  • درمان ارتودنسی با کم ترین میزان درد همراه خواهد بود.

افرادی که از ناهنجاری های ارتودنسی رنج می برند و نیاز به درمان ارتودنسی دارند، فکر می کنند درمان بسیار سخت و دردناکی را باید تحمل کنند. به دلیل اینکه دستگاه ارتودنسی از سیم و براکت ارتودنسی تشکیل شده است و باید درون دهان قرار بگیرد، این تصور نادرست در بین افراد ناآگاه به وجود آمده است.

اما تمامی درمان هایی که در یک دندانپزشک انجام می دهد، از کشیدن دندان تا عصب کشی آن ها با بی حسی و بدون درد همراه بوده. همچنین درمان ارتودنسی نیز درد زیادی ندارد و فقط ده روز اول که دستگاه ارتودنسی درون دهان قرار گرفت ممکن است کمی برای بیمار دردناک باشد که با استفاده از مسکن این درد نیز از بین می رود.

پیشنهاد مکنیم مقالات مشکلات روز های اول ارتودنسی و آیا ارتودنسی درد دارد را نیز مطالعه کنید.

  • درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد.

در گذشته به دلیل ترس از دستگاه ارتودنسی و هزینه های بالای آن والدین اهمیت زیادی به سلامت دندان های کودکان نمی دادند. به همین جهت افراد بزرگسال زیادی را می بینیم که از ناهنجاری های دندانی رنج می برند. و تصور می کنند که دندان ها و استخوان فک آنان دیگر به درمان ارتودنسی پاسخ نمی دهد، چرا که تصور می کنند درمان ارتودنسی مختص نوجوانان و جوانان است و هیچ راهی برای درمان بزرگسالان وجود ندارد.

با کمی تحقیق متوجه  می شوید که درمان ارتودنسی از سن هفت سالگی آغاز می شود و تا 40 سالگی نیز ادامه دارد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که درمان ارتودنسی در بزرگسالان با روند کند تری پیش می رود ولی در سنین پایین تر مخصوصا ارتودنسی کودکان درمان سریع تر صورت می گیرد.

  • این باور که با داشتن دستگاه ارتودنسی هیچ چیزی نمی توانید بخورید غلط است

دستگاه ارتودنسی متشکل از بریس، براکت و سیم ارتودنسی است که به دندان های بیمار متصل می شوند. برخی ها تصور می کنند که وجود بریس در دندان ها مانع از غذا خوردن می شود و محدودیت غذایی به وجود می آورد. این بک باور غلط است.

علت تغییر رنگ لثه چیست؟

زمانی که بریس درون دهان است می توانید هر نوع ماده غذایی را مصرف کنید فقط برای رعایت بهداشت بهتر است از مواد غذایی بسیار سفت و چسبناک استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث شکسته شدن و یا آسیب به دندان ها شود.

اگر در این خصوص تردید دارید میتوانید مقاله تغذیه در ارتودنسی را مطالعه کنید.

  • بریس های فلزی زیبایی لبخند را به خطر نمی اندازد.

پیشرفت علم در زمینه درمان ارتودنسی باعث شده است تا علاوه بر بریس های فلزی انواع مختلفی از بریس ها ساخته شوند که غیر قابل رویت باشند. معمولا بزرگسالان و افرادی که بیشتر در ارتباط با مردم هستند ترجیح می دهند تا ارتودنسی آن ها مشخص نشود.ارتودنسی اینویزیلاین، ارتودنسی نامرئی و بریس های سرامیکی از جمله انواع بریس های نامرئی هستند.

مزایای ارتودنسی به قدری زیاد است و به شدت در چهره و زیبایی صورت شما نمایان خواهد شد پس تصورات نادرست درباره ارتودنسی و تردید را کنار بگذارید و برای ارتودنسی اقدام کنید همچنین میتوانید تصاویر قبل و بعد ارتودنسی را مشاهده کنید که صحت این جمله را تایید می کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *