ارتودنسی-جلوبودن فک پایین

جلو بودن فک یکی از مشکلات و حالت های نامناسب مربوط به دهان و دندان است که می تواند ناشی از عوامل محیطی یا وراثتی باشد. ارتودنسی دندان یکی از زیر رشته های دندانپزشکی است که برای درمان مشکلات مربوط به جفت شدن نامناسب دندان ها (که خود شامل موارد متعددی است) انجام می شود. در ادامه این مقاله بیشتر با ارتودنسی و درمان جلو بودن فک آشنا خواهیم شد.

ارتودنسی چیست؟

همانطور که میدانید، دندان ها یکی از مهمترین اجزای دهان و کل بدن هستند که علاوه بر این بدون آنها شما نمی توانید به درستی به تغذیه خود برسید، از نظر زیبایی یک فاکتور مهم را نیز از دست خواهید داد. امروزه در غالب کشور ها بیشتر افراد می دانند که برای تمیز کردن یا برای بررسی مشکلاتی مانند بیماری لثه و بررسی وضعیت دندان ها، اغلب لازم است به دندانپزشکان عمومی خود مراجعه می کنند.

با این حال ، از آنجایی که دندانپزشکی یک رشته گسترده است و شامل انواع مختلفی از تخصص ها است، بیمارانی که دارای بی نظمی های خاصی در دندان خود هستند ، نیاز به ویزیت و درمان توسط یک متخصص ارتودنسی دارند. متخصصان ارتودنسی می توانند به این افراد در رابطه با مشکلات مربوط به عدم یک دست و منظم بودن دندان ها و افرادی که نیاز به صاف کردن دندان در ردیف های مناسب دارند ، فراتر از راه حل های ساده تر مانند Invisalign ، کمک کنند.

بنابراین باید گفت ارتودنسی یا Orthodontie یکی از رشته های خاص دندانپزشکی است که هدف از ایجاد آن را می توان رفع مال اکلوژن دانست که شامل تصحیح جفت شدن دندان ها، تغییر الگو و تصحیح جهت رشد فک و موقعیت صحیح دندان ها در یک ردیف می باشد.

جلو بودن فک پایین
مقاله ارتودنسی

همچنین بخوانید:

عقب بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین یکی از مشکلات مربوط به ارتودنسی دندان است که لازم است توسط متخصص ارتودنسی دندان مورد بازبینی قرار گیرد. به این حالت آندر بایت گفته می شود و حالتی است که فک پایین جلوتر از فک بالا قرار گرفته باشد. این ناهنجاری باعث ایجاد مال اکلوژن کلاس سه خواهد شد. این حالت نامناسب می تواند سبب ایجاد مشکلاتی اعم از عدم توانایی در جویدن، مشکلات مربوط به تکلم، ساییدگی دندان ها، تحلیل لثه و پوسیدگی زودهنگام دندان ها و درد در ناحیه دهان و صورت شود. علل جلو بودن فک پایین در ارتودنسی دندان را می توان مربوط به عواملی همچون ژنتیک، عوامل محیطی دانست.

کراودینگ دندان‌ها چیست؟ درمان شدید نامرتبی دندان ها با دکتر داوودیان

جلو بودن فک پایین

دلایل جلو بودن فک پایین

آنچه از دید بیماران جلو بودن فک پایین تلقی می شود در غالب موارد دست کم تا حدی با عقب بودن فک بالا همراه است. مهم ترین اتیولوژی جلو بودن فک پایین یا عقب بودن فک بالا، ارث می باشد. البته در برخی موارد به دلیل تداخل دندانها با یکدیگر حین بستن دهان جهت رسیدن به آسایش بیشتر، بیمار ناخودآگاه فک پایین خود را به سمت جلو شیفت می دهد. به این وضعیت پروگناتیسم فانکشنال مندیبل گفته می شود. از موارد دیگری که در کاهش رشد فک بالا گزارش شده است بروز تروما یا ضربه سنگین به فک بالا در طول دوره رشد می باشد.

مقاله ارتودنسی

همچنین بخوانید:

اورجت یا جلوزدگی دندان های جلو

جلوتر بودن فک پایین نسبت به فک بالا

جلو تر بودن فک پایین نسبت به فک بالا یا ناهنجاری کلاس III علاوه بر ایجاد مشکل زیبایی ممکن است سبب اخلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی و فانکشن جویدن گردد.

درمان جلو بودن فک پایین

در مواردی که فک پایین به قدر نامحسوس جلو است، با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی قابل درمان است. اما در مواردی که شدیدتر می باشد، نیاز به جراحی می باشد که باید برای اصلاح موقعیت فک با برداشتن قسمتی از استخوان پایین فک بیمار انجام شود.

چنانچه علت جلوتر قرار گرفتن فک پایین نسبت به فک بالا، شیفت فانکشنال فک پایین باشد باید متخصص ارتودنسی در اولین فرصت نسبت به رفع تداخلات دندانی موجود اقدام کند. در مواردی که فک پایین نسبت به فک بالا به لحاظ رشدی پیشی دارد بهترین زمان مداخله قبل از ۸ سالگی در پی رویش ثنایاهای بالا می باشد، هر چند تا ۱۳ سالگی هم امکان بروز موفقیت در این حوزه گزارش شده است. در سن رشد می توان اقدام به تسهیل رشد فک بالا و تا حدودی کنترل رشد فک پایین نمود. دستگاههای ارتوپدیک که در این رابطه مورد استفاده قرار می گیرند، فیس ماسک، پلاک زبانی و چین کپ می باشد. البته امروزه استفاده از چین کپ به دلیل محدودیت های عملکردی به لحاظ علمی، بسیار کاهش یافته است.
اگر رشد بیمار خاتمه یافته باشد، بسته به شدت ناهنجاری فکی زمینه ای، روابط دندانی و خواست بیمار از نتیجه درمان می توان اقدام به ارتودنسی کاموفلاژ و یا ارتودنسی همراه جراحی فک نمود.

انواع ناهنجاری ارتودنسی

انواع ارتودنسی دندان برای جلو بودن فک

رایج ترین روش برای ارتودنسی توسط متخصصان این حوزه استفاده از براکت و سیم کشی دندان ها است. این روش می توان شامل موارد زیر باشد:

ارتودنسی ثابت: در این روش ارتودنسی، بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کرده و این دستگاه ارتودنسی به صورت اجزای ثابتی از نگین های روی دندان که با سیم به دندان ها و همدیگر متصل اند، چسبیده شده است.

ارتودنسی متحرک: در این روشی درمانی، دستگاه ارتودنسی را می توانید از دهان خارج کنید و آن بر روی دندان های شما چسبانده نمی شود.

این روش های درمانی با استفاده از براکت ها و سیم هایی بر روی دندان ها انجام می شود. براکت ها خود به انواع مختلفی مانند براکت های فلزی سنتی، ارتودنسی نامرئی، قالب های نامرئی و براکت های لینگوال تقسیم بندی می شوند.

جلو بودن فک پایین

برای انجام ارتودنسی توسط دکتر مسعود داوودیان که یکی از موفق ترین متخصصان ارتودنسی در تهران هستند، می توانید به وب سایت ما مراجعه کرده و برای تعیین وقت اقدام کنید. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی با ما تماس بگیرید.

برای مشاهده کیس های جلو بودن فک پایین که توسط دکتر داودیان  درمان شده اند به لینک زیر مراجعه بفرمایید.

مشاهده عکس قبل و بعد ارتودنسی بیماران با جلو بودن فک پایین 

photo ۲۰۲۱ ۰۷ ۰۴ ۱۹ ۲۷ ۵۴

مشاهده ویدیو

دیدگاه ها

2 پاسخ به “جلو بودن فک پایین”

 1. پریا اکبری گفت:

  سلام من فک پایینم حدود 3 میلی متر از فک بالا جلوتر است بطوریکه برای جویدن دچار مشکل هستم. آیا با ارتودنسی مشکل من قابل حل شدن است؟ یا اینکه باید عمل جراحی کنم؟

  • admin گفت:

   سلام
   مواردی که در بیماری بالغ مانند شما که فک پایین جلوتر از فک بالا می باشد، بسته به شدت مشکل دو راهکار برای درمان وجود دارد، در مواردی که شدت ناهنجاری کم باشد می توان با ارتودنسی به تنهایی دست کم روابط دندانها را به حد قابل قبول اصلاحکرد اما در موارد شدیدتر درمان ارتودنسی و جراحی فک می بایست توامان صورت گیرد.
   اگر خواهان مشاوره تخصصی تری بودید با ارسال عکس دندان هایتان در تلگرام دکتر داوودیان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.