عوارض ناشی از سوء درمان ارتودنسی
در این مقاله سعی داریم عوارض ناشی از سئو درمان ارتودنسی را به شما بگوییم، در زمینه‌ی صورت دهان و دندان شاهد درمان‌های مختلفی هستیم، روش‌هایی که هر کدام دارای عوارض بخصوصی هستند و به نحوی این عوارض را می‌توان بخش جدا نشدنی یک روند درمانی دانست. یکی از حساس‌ترین درمان‌ها در زمینه‌ی زیبایی فک و صورت و همچنین مشکلات و ناهنجاری‌های آن را می‌توان ارتودنسی دانست که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. این درمان دارای اهمیت زیادی است و در اصل می‌تواند دارای تأثیرات روانی و جسمی بر روی فرد بیمار داشته باشد. 
 

عوارض سوء درمان ارتودنسی

عواملی همچون مراجعه به پزشک غیر متخصص، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی و عاملی همچون آلرژی از مهمترین عواملی هستند که میتواند درمان ارتودنسی را دچار مشکل نمایند و باعث ایجاد عارضه شوند و یا حتی باعث برگشت دندان بعد از ارتودنسی شوند. در ادامه این مطلب به شرح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

عوارض انتخاب نامناسب پزشک ارتودنسی

توجه داشته باشید که درمان ارتودنسی، یک فرآیند درمانی کاملا تخصصی است که انحصارا باید توسط متخصص ارتودنسی که مهارت لازم جهت انجام انواع ارتودنسی همچون ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی سرامیکی و …. را دارد صورت گیرد. از آنجایی که احراز این تخصص نیازمند گذراندن آزمون ورودی فوق العاده سنگین و نیز طی دوره ۳ الی ۴ ساله آموزش تخصصی در دانشگاههای معتبر می باشد، بدیهی است درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان عمومی که به شکل تجربی یا با دوره های غیر رسمی چند روزه اقدام به چنین کاری می نمایند ممکن است عوارض مصیبت بار و بعضا غیر قابل برگشتی داشته باشد.

آسیب دیدن ریشه دندان

شاید حساس‌ترین مورد عوارض ارتودنسی را بتوان این مورد دانست. جایی که حرکت دندان‌ها در اثر ارتودنسی باعث تحلیل استخوان و تشکیل مجدد آن می‌شود؛ به همین علت ممکن است که در روند ارتودنسی به ریشه دندان شما آسیب جبران نشدنی وارد شود. این آسیب دارای انواع مختلفی می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کوتاه شدن و از بین رفتن ریشه دندان اشاره کرد. قابل توجه است که رخ داد این عارضه بسیار نادر می‌باشد، اما شما باید در این رابطه حواس خود را جمع کنید و تمام تلاش خود را جهت پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی ماهر انجام دهید تا از این امر جلوگیری کنید چرا که رخ داد آن می‌تواند باعث نابودی کامل دندان شما شود.

عوارض انتخاب نامناسب پزشک ارتودنسی

بیماری‌های لثه و زخم شدگی

بعضاً ممکن است، متخصص و ارتودنتیستی که به آن مراجعه کرده‌اید دارای مهارت کافی نباشد و در طی مراحل و روند درمان و استفاده از ابزار‌های مختلف به بافت دهان شما آسیب بزند و بافت دهان شما را زخم کند. به همین علت می‌باشد که ما سعی داریم با ارائه‌ی بهترین متخصص ارتودنسی رضایت شما را جلب کنیم و از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کنیم. قابل توجه است که وجود اینگونه زخم‌ها در طولانی مدت می‌تواند نتایج ناخوشایندی نظیر التهاب و عفونت دهانی داشته باشد، پس اگر با این عوارض مواجه شدید سعی کنید در سریع‌ترین زمان ممکن به دکتر متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. همچنین نکته‌ی دیگر استفاده از براکت‌های فلزی می‌باشد که می‌تواند به بافت دهان شما آسیب برساند و در زمان نوشیدن آب یا غذا خوردن شما را آزار دهد.

مینای دندان

مورد حساس دیگری که می‌تواند موجب مشکلات جدی در زمینه‌ی دهان و دندان شما شود از بین رفتن مینای دندان می‌باشد. این مورد نیز یکی از عوارض انجام ارتودنسی می‌باشد که در اثر علت رخ داد آن استفاده از دستگاه ارتودنسی سبب می‌باشد. در بعضی از موارد استفاده از دستگاه ارتودنسی نامناسب می‌تواند باعث از بین رفتن و فرسودگی مینای دندان شما شود. قابل توجه است که مینای دندان در اصل مواد معدنی می‌باشد که در طی اتفاقات مختلفی می‌واند از بین برود. وجود این مینا ضروری است و اگر روند از بین رفتن آن ادامه پیدا کند می‌توان نتیجه‌ی بدی مانند از بین رفتن دندان شما داشته باشد. برای جلوگیری از این مورد باید به سراغ متخصص ارتودنسی حرفه‌ای بروید تا بتوانید از این جهت مطمئن باشید. موردی که ما با داشتن بهترین متخصص‌ها در این زمینه می‌توانید برای شما تأمین کنیم.

موارد دیگر

از پزشک خود بخواهید تا آزمایشات لازم قبل از شروع درمان ارتودنسی را انجام دهد و همچنین از او بخواهید تا توضیحات لازم درباره ارتودنسی و موارد بهداشتی مخصوصا رعایت موارد بهداشتی در هفته اول ارتودنسی و روز اول ارتودنسی را به صورت کامل به شما توضیح دهد.

پوسیدگی زودتر دندان

یکی از اصلی‌ترین عوارض انجام ارتودنسی را می‌توان پوسیده شدن دندان دانست، بدین معنا که سرعت پوسیدگی دندان شما افزایش پیدا می‌کند. دلیل این مورد هم مشخص است، زمانی که شما ارتودنسی انجام می‌دهید باید موارد بهداشتی را بیشتر رعایت کنیدو از نخ دندان مخصوص ارتودنسی اسفاده کنید.

در خلاف این صورت به علت وجود فواصلی بین دندان‌ها و سیم‌ها و براکت‌ها ارتودنسی شما، باکتری‌های مختلفی در دهانتان جمع می‌شوند. باکتری‌هایی که در دراز مدت نتیجه‌ای ندارند جز پوسیدگی دندان شما. پس همانطور که متوجه شدید رعایت بهداشت در زمانی که دهان شما تحت درمان ارتودنسی می‌باشد ضروری است، پس بهتر است با هماهنگی متخصص ارتودنسی موارد مهم را رعایت کنید.

عوارض سوء درمان ارتودنسی

آلرژی

مورد آخری که می‌توان در رابطه با عوارض ارتودنسی اشاره کرد، واکنش‌های آلرژی می‌باشد که دهان و لثه شما به نسبت مواد استفاده شده در ارتودنسی نشان می‌دهد. چرا که بعضاً در برخی از افراد استفاده از کش ارتودنسی و براکت ارتودنسی سبب ایجاد حساسیت هایی می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل شما می‌توانید با دکتر ارتودنسی خود صحبت کنید تا قبل از انجام این درمان از نبود آلرژی شما مطمئن شود.

ممنونیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم با خواندن موارد گفته شده بتوانید با عوارض ناشی از سوء درمان ارتودنسی آشنا شوید. البته قابل توجه است که وجود عوارض مبنا بر مضر بودن این درمان نیست و هر درمان دندانپزشکی دارای عوارض بخصوصی می‌باشد. شما باید با داشتن دانش قبلی به نسبت این عوارض بتوانید از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید که این امر با داشتن یک دکتر ارتودنسی حرفه‌ای ممکن می‌شود. برای رزرو وقت قبلی از بهترین متخصص ارتودنسی می‌توانید از طریق صفحه تعیین وقت اقدام نمایید.