ارتودنسی-کش ارتودنسی

از کش ارتودنسی برای تسریع در حرکت دندان استفاده می شود.همچنین از کش ارتودنسی برای اعمال فشار روی دندان در یک جهت خاص استفاده می شود تا دندان در موقعیت صحیح خود قرار بگیرد.متخصص ارتودنسی از کش ارتودنسی برای درمان جلوبودن فک بالا و جلوبودن فک پایین نیز استفاده می کند.

کش ارتودنسی چیست؟

حتما هنگام مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی نام الاستیک ارتودنسی به گوشتان خورده است. منظور از آن همان کش ارتودنسی است که وظیفه آن ارتباط میان فک پایین و بالاست و با قرار گرفتن در آن ها باعث میشود طول درمان ارتودنسی کوتاه تر و آسان تر شود که در ارتودنسی کوتاه مدت نیز ار آن ها استفاده میشود. این کش ها گاها میان دندان های جلو عقب نیز قرار میگیرند.

زمانی که بیمار دارای مشکلات خفیف تری مانند؛ اوربایت، کراس بایت، اپن بایت و اندربایت باشد برای درمان سریع تر و آسان تنها استفاده از براکت ارتودنسی کافی نیست و باید از کش ارتودنسی بین دندانی کمک گرفت.

کش های ارتودنسی بی فکی و دندان ها در رنگ ها و مدل های مختلفی تولید شده اند تا علاوه بر کمک به روند درمان و تسریع آن به شاهر و زیبایی دندان های بیمار نیز کمک میکنند در ادامه قصد مدل های مختلف آن را شرح دهیم و به این سوال پر تکرار کش ارتودنسی چه رنگی بخریم پاسخ دهیم.

کش ارتودنسی چیست

چه زمانی از کش ارتودنسی باید استفاده شود؟

بهتر است به جهت حفظ سلامت دهان و دندان روزی 3 تا 4 بار نسبت به تعویض کش های ارتودنسی اقدام کرد و از جمله زمان‌هایی که باید بیمار کش‌های ارتودنسی را از دهان خارج کند زمان خوردن موارد غذایی است. شخص تحت درمان ارتودنسی ثابت باید از کش ارتودنسی در زمان خواب نیز استفاده کند. باقی ماندن کش ارتودنسی در زمان زیاد باعث می شود که کش ها قابلیت کشسانی خود را از دست بدهند.

بیشتر بخوانید: چسب ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد

انواع کش ارتودنسی

به طور کلی کش های استفاده شده در عمل و دوران ارتودنسی به 2 دسته کلی تقسیم بندی میشوند که هر کدام از آن ها دارای کاربرد های متنوع بوده و مزایای خاص خودشان را دارند. که عبارت اند از:

 1. کش ارتودنسی اورینگ
 2. کش ارتودنسی رابربند

البته به این مورد باید توجه کنید که علاوه بر مدل های خاص کش های ارتودنسی در رنگ های مختلفی هم تولید میشود که در زیر رنگ آن ها را نیز قرار میدهیم.

 1. کش ارتودنسی مشکی
 2. کش ارتودنسی رنگی
 3. کش ارتودنسی بی رنگ
 4. کش ارتودنسی خاکستری
 5. کش ارتودنسی زرد
 6. کش ارتودنسی سفید
 7. کش ارتودنسی طلایی
 8. کش ارتودنسی طوسی
 9. و…
دلایل ترس از دندانپزشکی-فوبیا دندانپزشکی

در ادامه هر دوی آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا دقیق تر متوجه شویم که چه کاربردی دارند.

انواع کش ارتودنسی

کش ارتودنسی O – Ring

این نوع کش ارتودنسی در دور هر براکت قرار می‌گیرد و از آن برای نگه داشتن سیم در شیار براکت استفاده می‌شود. کش ارتودنسی اورینگ در رنگ‌های مختلف و برای حفظ سیم ارتودنسی داخل براکت ها استفاده می گردد.

کش ارتودنسی رابربند

این نوع کش ارتودنسی تا حدی بزرگتر از O-Ring است، دارای تنوع رنگ است و از آن برای وارد کردن فشار به فک استفاده می‌شود تا بایت اصلاح شود .روش های مختلفی برای رابربند وجود دارد که پرکاربردترین آن‌ها قوس داخلی از بالا به پایین است.

انواع کش ارتودنسی از نظر نوع اتصال

علاوه بر دو مدل اورنیگ و رابربند کش های ارتودنسی از نظر اتصال نیز به مدل های مختلفی تقسیم بندی میشوند که آن ها را در ادامه این مطلب قرار دادیم.

کش ارتودنسی مثلثی

از این نوع کش برای جابه جایی دندان ها بالا به سمت عقب و جلو کشیدن دندان های پایینی به سمت جلو استفاده می شود. در این حالت کش از قلاب دندان نیش بالایی به قلاب دندان آسیای پایین و قلاب دندان نیش پایین وصل می شود و شکلی مثلثی به وجود می آورد.

کش ارتودنسی جعبه ای

این نوع کش برای روی هم قرار گرفتن دندان ها استفاده می شود. در این حالن کش به قلاب دو دندان در ردیف بالا و در ردیف پایین وصل می شود

کش ارتودنسی کلاس 1

این نوع کش سبب کاهش فاصله بین دندان ها می شود.در این حالت کش ازقلاب دندان آسیای بالا به سمت قلاب دندان نیش بالا کشیده می شود.

کش ارتودنسی کلاس 2

 از این نوع کش برای عقب کشیدن دندان های بالایی و جلو کشیدن دندان های ردیف پایین استفاده می شود. برای برطرف کردن مشکل کش ارتودنسی از قلاب دندان نیش بالایی به قلاب دندان آسیایی پایین وصل می شود.

کش ارتودنسی کلاس 3

این نوع کش باعث می شود که دندان های بالایی به سمت جلو و دندان های پایین به سمت عقب با سرعت بیشتری حرکت کند. در این حالت کش، از قلاب دندان نیش پایین به دندان آسیای بالا متصل می شود.

مشکلات کش های ارتودنسی

زمانی که بیمار از بریس دندان به همراه کش استفاده می‌کند دارای محدودیت‌هایی در خوردن مواد غذایی جامد است برای رفع مشکل فرد باید برای غذا خوردن کش را بردارد و بعد از آن مجددا نصب کند.

مشکلات استفاده از کش ارتودنسی

اگر پس از ارتودنسی و قرار گرفتن کش ارتودنسی در روال درمانی دچار زخم در دهان خود شدید امری طبیعی است. البته باید این مورد را هم در نظربگیرید که در صورتی که از کش ارتودنسی مداوم استفاده شود میتواند بر روی سرعت کار و درمان ارتودنسی تاثیرگذار باشد.

کلینیک دندانپزشکی

نکات استفاده از کش مخصوص ارتودنسی

 • استفاده از کش دندان باعث درد گرفتن دندان‌ها و فک می شود.اما این درد پس از چند روز از بین می‌رود.
 • باز و بسته کردن کش دندان به جهت استراحت و بستن مجدد آن درد به همراه خواهد داشت
 • استفاده مداوم از کش ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی موثر است.
 • کش ارتودنسی به صورت مداوم به جز صرف غذای اصلی استفاده شود.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی و تعویض کش‌ ارتودنسی بعد از هر اقدام
 • خاصیت ارتجاعی کش ارتودنسی بعد از گذر زمان از بین می رود و باید 4 بار در روز کش ارتودنسی را تعویض کرد.
 • در صورت پاره شدن یا شل شدن کش ارتودنسی بایستی آن را تعویض کرد.
 • داشتن یک بسته کش ارتودنسی اضافی در هر مکان اجباری است.

عوامل موثر در شناسایی کش ارتودنسی 

برای شناسایی کش ارتودنسی عوامل زیر تاثیر گذار است :

 1. قطر
  عرض کش ارتودنسی بیانگر قطر آن است.از کش ارتودنسی برای اتصال بین دندان هایی که فاصله کوتاهی دارد استفاده می شود . برای فاصله های بیشتر و دندان های دور از هم از کش ارتودنسی با قطر بیشتر استفاده می شود.
 2. قدرت
  قدرت کش ارتودنسی موجب جابه جایی دندان می شود و برای وارد کردن نیروهای محکم تر باید سیم های محکم تر استفاده شود.
 3. نام
  شناسایی نوع کش ارتودنسی به وسیله نام آن انجام می شود.شرکت های سازنده کش ارتودنسی برای محصولات خود نامی را بر اساس ضوابط خود انتخاب می کنند.

کش های ارتودنسی در ظاهر شبیه به هم هستند اما کارایی آنها با هم متفاوت است.نوع کش ارتودنسی و کیفیت کش ارتودنسی در  هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است.استفاده نادرست از کش ارتودنسی درمان بیمار را تغییر خواهد داد و بیمار فقط باید کش های ارتودنسی را از ارتودنتیست خود دریافت نماید.

مزایای استفاده از کش ارتودنسی

مزایای کش‌های ارتودنسی

 • غیر قابل توجه بودن کش های ارتودنسی نسبت به سایر تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی
 • انعطاف پذیر بودن
 • راحتی در تعویض و برداشتن کش های ارتودنسی
 • کارا بودن برای اصلاح انواع مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان
 • ارزان بودن کش های ارتودنسی نسبت به سایر ابزارها

نتیجه گیری

در این مطلب در رابطه با کش ارتودنسی، انواع آن و مزیت های استفاده از آن را مورد بررسی قرار دادیم امید برایتان مفید واقع شده باشد اگر سوالی داشتید در زیر همین مطلب بپرسید حتما جواب خواهیم داد.

دیدگاه ها

17 پاسخ به “کش ارتودنسی”

 1. فاطمه گفت:

  بسیار عالی ممنون از توضیحاتتون

 2. نصیری گفت:

  سلااام بسیار عالی

 3. مراد گفت:

  کش ارتودنسی یکی از بهترین محصولاتی بود که تا حالا استفاده کردم ممنونم

 4. مسلم کریمی گفت:

  درودجناب دکترمن ناهنجاری فک ودندان داشتم فک پایینم هم جلوبودوهم کج بودالان بیش ازیک ماهه که جراحی انجام دادم فکم عقب رفته اماکجیش برطرف نشده ودندانهام روی هم جفت نمیشن ردیف بالا وپایین ازهم فصله دارن طرف چپ صورتم فاصله دندانهای بالا وپایینم کمتره فکم پایینم به طرف چپ کجه متخصص اورتودنسی برام کش گذاشتن به نظرشماباکش این مشکلم برطرف میشه یابایددوباره جراحی انجام بدم من شهرستان زندگی میکنم درتهران جراحی انجام دادم فعلا برام مقدورنیست به دکترجراحم مراجعه کنم ممنون میشم اگرمنوراهنمایی کنید

 5. فاطمی گفت:

  سلام دکتر ببخشید کش ارتودنسی رو از کجا بخرم داروخونه ها دارن یا باید از متخصصین بگیرم

  • admin گفت:

   سلام
   شما می توانید کش ارتودنسی را از داروخانه های موجود در سطح شهر نیز تهیه نمایید.
   با سپاس

 6. آبتین خان گفت:

  خسته نباشید من یه سوال راجب رنگ هاش داشتم کشی ارتودنسی مشکی بهتره یا بنفش کلا به نظر شما کش ارتودنسی چه رنگی بخرم تا خوب باشه و زیاد ذمخت نباشه

 7. سجاد 2000 گفت:

  سلام بر شما ای بهترین متخصص ارتودنسی ایران و صد البته خوش اخلاق ترین حاجی من ارتودنسی کردم فقط راجب تعویض کش ارتودنسی اطلاع ندارم و چون از تهران اومدیم تبریز الان اینجا برم تعویض میکنن یا باید بیام تهران

 8. یگانه گفت:

  سلام من برای گذاشتن کش مثلثی باید روی دندان بالایی نیش و دو تا دندان پایینی گذاشت ؟

  • سلام
   کش مثلثی طرفین به شیوه های مختلفی میباشد بستگی دارد به شکل مثلثی یا خطی باشد و کدوم دندانها درگیر شوند.
   باسپاس
   دکترداوودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 9. مینا گفت:

  با سلام
  من راهم به مرکز استانی که هستم دوره
  آیا روشی هست که فقط یه جلسه مراجعه کنم برای نصب براکت و سیم گذاری
  و نیاز به مراجعه های بعدی نباشه
  خیلی ممنون از جواب شما🙏

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام دوست عزیز بله
   ما تاکنون بیماران متعددی برای ارتودنسی از شهرهای مختلف ایران داشتیم. در نتیجه با توجه به اینکه تردد و مراجعات پی در پی برای این عزیزان سخت خواهد بود می‌توان تا حد امکان با آن ها همکاری نموده و تا جایی که مقدور است تعداد مراجعات را کاهش داد؛ برای معاینه و هماهنگی های بیشتر بهتر است به صورت حضوری مراجعه فرمایید.

 10. عزیزخانی گفت:

  سلام من چند ماه که ارتودنسی کردم و پزشکم گفته که باید از کش استفاده کنم و چند روزه که احساس میکنم دندان نیش پایینم به سمت کجی انحراف داره پیدا می کنه می خواستم بدونم طبیعیه؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام بهتر است با متخصص ارتودنسی خود در این زمینه مشورت کنید؛ گاهی اوقات به دلیل محاسبات نه چندان دقیق متخصص ارتودنسی و یا همکاری نامناسب بیمار، دندان‎‌ها در خلاف جهت مورد هدف درمان حرکت می‌کنند. بنابراین به معاینه دقیقتری نیاز است.

 11. Sh گفت:

  سلام خسته نباشید. آیا بلعیدن کش ارتودنسی خطرناکه؟؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام دوست عزیز
   به طور کلی اگر فقط در حد یک یا دو کش باشد مشکلی به وجود نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *