نگهدارنده-ثابت-ارتودنسی-min

زمانی که درمان ارتودنسی به پایان می رسد و دستگاه ارتودنسی خارج می شود، اقدام مهمی در جهت جلوگیری بازگشت دندان ها باید انجام گیرد. نگهدارنده ثابت ارتودنسی یا استفاده از رتینر از مهم ترین اقداماتی است که برای جلوگیری بازگشت دندان ها و حفظ نتایج درمان بعد از اتمام کار توسط متخصص ارتودنسی باید انجام گیرد.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی چیست؟

نگهدارنده ثابت یا فیکس ریتینر به شکل سیم مخصوصی است که پشت دندان ها بعد از خارج کردن دستگاه های ارتودنسی متحرک یا ثابت چسبانده می شود. مزایای آن نسبت به شکل متحرک شامل در دید نبودن، حفظ صد در صدی نتایج ارتودنسی و نهایتا کاهش مشکلاتی نظیر شکستن و گم شدن می باشد. در واقع می‌توان گفت فارغ از اینکه نوع دستگاه ارتودنسی چه نوعی باشد، لازم است برای حفظ نتیجه بعد از اتمام ارتودنسی لازم است از ریتینر یا نگهدارنده استفاده شود. استفاده از نگهدارنده بعد از اتمام درمان ارتودنسی ثابت که یکی از مرسوم‌ترین روش‌های درمان ارتودنسی است، یکی از الزامات مهم این روش درمانی است.
 
با این حال در صورت گاز گرفتن غذاهای سفت با دندانهای جلو امکان جداشدن این سیم ها در برخی نواحی از دندان ها وجود دارد که در این صورت می تواند حتی ظرف چند ساعت چابجایی دندان های ردیف شده را به همراه داشته باشد. لذا در این موارد می بایست در اولین فرصت ممکن به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود.
این دستگاه ها به مدت ۵ تا ۱۰ سال و بدون کوچکترین مزاحمتی برای شما در محل باقی می مانند. با این حال رعایت بهداشت این سیم ها خصوصا استفاده از همان نخ دندان های ارتودنسی ضروری است زیرا در غیر این صورت می تواند تورم شدید لثه ها را در پی داشته باشد.

اگر نگهدارنده ارتودنسی شکست چیکار کنیم

در صورت مواجهه با شکستن سیم پشت دندان می بایست در اولین فرصت برای تعمیر شکسنگی و جلوگیری از برگشت نامرتبی و کجی دندان ها به مطب ارتودنتیست معالج مراجعه کنید.
شکستن نگهدارنده ارتودنسی

انواع نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

نگهدارنده ها یا رتینر های ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند. نگهدارنده ثابت ارتودنسی به دندان ها می چسبند و امکان جدا کردن آن وجود ندارد تا زمانی که دوره درمانی تکمیل گردد. اما نگه دارنده های متحرک بگونه ای طراحی شده اند که بیمار می تواند آن ها را از دهان خود خارج کند. این مورد در ارتودنسی نامرئی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه شما را با انواع نگهداره ارتودنسی آشنا میکنیم با ما همراه باشید.

بعد از ارتودنسی چه باید کرد؟ راهنمای بعد ارتودنسی

رتینر هالی

نگهدارنده هالی از یک قطعه پلاستیکی متناسب با قالب دندان ساخته شده است که توسط یک سیم فلزی به سطح دندان های جلویی وصل می شوند. نگهدارنده متحرک هالی به منظور اصلاح موقعیت دندان ها و حرکات جزئی ساخته شده است.

رتینر شفاف یا اسیکس

نگهدارنده شفاف کاملا از پلاستیک شفاف ساخته شده است که مثل اینویزیلاین تمامی دندان ها را در بر می گیرد. تنها برای تثبیت موقعیت جدید دندان ها از آن استفادده می کنند. به دلیل نامرئی بودن اکثر افراد استفاده از این نگهدارنده را ترجیح می دهند اما متاسفانه طول عمر بالایی ندارند.

رتینر ثابت

نگهدارنده ثابت ارتودنسی از یک سیم فلزی که به پشت دندان ها متصل می شود، ساخته شده است و امکان جابه جایی آن وجود ندارد. به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار می گیرد در نتیجه پیدا نیست و حکم رتینر مخفی را دارد. ممکن است برای ثبیت دندان ها سال ها از این رتینر استفاده شود به همین دلیل برای چسبیدن آن به دندان ها از مواد کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می کنند. از مزیت های خوبی که نگهدارنده ثابت دارد این است که نیاز به همکاری بیمار نیست.
ولی در نگهدارنده های متحرک باید بیمار بطور مرتب از آن استفاده کند در صورتی که رتینر را از دهان خود خارج کند و فراموش کند که دوباره درون دهان قرار دهد سبب می شود تا رتینر نتواند عملکرد درستی داشته باشد.

انواع-نگهدارنده-ارتودنسی

رعایت نکات بهداشتی در استفاده نگهدارنده ثابت ارتودنسی

زمانی که از نگهدارنده ثابت ارتودنسی استفاده می کنید باید به آموزش بهداشت ارتودنسی اهمیت بیشتری دهید. همانند براکت ارتودنسی اگر بهداشت دهان را به خوبی رعایت نکنید احتمال تجمع پلاک و باکتری ها بین دهان افزایش پیدا می کند در نتیجه موجب پوسیدگی و التهاب لثه می شود. استفاده از نخ دندان و مسواک باید به صورت مرتب صورت گیرد.

پس از درمان ارتودنسی

معایب استفاده از رتینر ثابت چیست؟

اگر از دندان های جلویی برای خوردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت استفاده کنید ممکن است نگهدارنده ثابت ارتودنسی بشکند یا سیم آن کج شود. سعی کنید از گاز زدن موارد زیر اجتناب کنید:

 • یخ
 • میوه های هسته دار
 • نان خشک
 • ته دیگ
 • آبنبات های سخت
 • و …

حدالامکان سعی کنید به خوبی از رتینر ثابت خود نگهداری کنید زیرا برای هرگونه تعمیر یا تعویض رتینر باید هزینه ای پرداخت کنید. که این به خودی خود در مجموع بر هزینه ارتودنسی شما می افزاید.

کاربرد استفاده از نگهدارنده ثابت چیست؟

بعد از اتمام درمان ارتودنسی برای حفظ موقعیت دندان ها از رتینر استفاده می کنند. اما در مواردی از نگهدارنده ها در حفظ فضا برای رویش دندان ای دائمی نیز استفاده می شود. در مواردی که دندان شیری کودک زود تر از زمان موعد بیوفتد باید از رتینر استفاده کرد در غیر این صورت ممکن است در آینده دچار نامرتبی دندان ها شود.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی و ارتودنسی مجدد
ارتباط بین استفاده از نگهدارنده ثابت ارتودنسی و ارتودنسی مجدد

مدت زمان استفاده از نگهدارنده ثابت ارتودنسی چقدر است؟

دوره تکمیل دندان ها و حفظ موقعیت آن ها 9 ماه طول می کشد و در این مدت به دندان ها اجازه حرکت داده نمی شود. به همین خاطر نگهدارنده ها باید شبانه روز استفاده شوند. از این رو استفاده از نگهدارنده ثابت توصیه می شود. اگر هم از رتینر های متحرک استفاده می کنید تنها در زمان غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.

نتیجه گیری در رابطه با نگهدارنده ارتودنسی

نتیجه گیری

استفاده از نگهدارنده ها بعد از اتمام دوره درمانی ضروری است ولی بیمار میتواند با توجه به شرایط خود از نگهدارنده های ثابت یا متحرک استفاده نماید، توجه کنید که از هر کدام از آن ها مزایا و معایبی دارند که نظر متخصص ارتودنسی در انتخاب مدل نگهدارنده ارتودنسی برای بیمار بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاه ها

15 پاسخ به “نگهدارنده ثابت ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد”

 1. مهسا ابریزان گفت:

  سلام دکتر داوودیان. آیا استفاده از پودر سفید کننده برای ریتینر ثابت ( مرحله دوم ارتودنسی نگهدارنده دندان) ضرر دارد یا به نوعی باعث کنده شدن چسب آن می شود؟مرسی

  • admin گفت:

   با توجه به ماهیت سایش پذیر چسب کامپوزیتی بکار رفته در فیکس ریتینر توصیه می گردد از عوامل ساینده ای نظیر خمیر دندانهای سفید کننده و یا پودر هایی که به این منظور در بازار به فروش می رسد استفاده نکنید. بهترین پیشنهاد برای کاهش جلب جرم دندانها در حضور نگهدارنده ثابت، افزایش دفعات مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می باشد.

 2. ترنم افشار گفت:

  سلام دکتر داوودیان من دندان هام رو ارتودنسی انجام دادم و پس از اتمام ارتودنسی برام به صورت سیم نازک نگهدارنده ثابت گذاشتن ولی دندان‌های خرگوشی و کنارش ۱ مبل فاصله گرفته به دکترم هم میگم قبول نمیکنن علت این فاصله چی هست ؟ ممنون

 3. No name گفت:

  سلام وقت بخیر یک تیکه از چسب نگهدارنده ثابتم قسمت پایینش در اومده ایا ضرری داره و باید به دکتر ارتودنسی نشون بدم

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام
   این مورد نیاز به بررسی دقیق‌تر توسط متخصص دندانپزشک به صورت حضوری دارد.
   جهت مشاوره مستقیم با متخصصین دندانپزشکی کلینیک دکتر داودیان و دریافت نوبت حضوری از لینک زیر استفاده کنید.
   https://wa.link/simadent

 4. مرتضی گفت:

  با عرض سلام
  دمتر ریتینر دندون من تو قسمت دندون شماره سه راست پایین جدا شده
  به نظرتون کلا تعویض بشه یا اون قسمتو جدا کنم
  با توجه به سخت پیداکردن ارتودنستیست تو شهرمون

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام،
   همان قسمتی که آسیب دیده است، تعویض ریتینر انجام می‌شود.

   جهت مشاوره مستقیم با متخصصین دندانپزشکی کلینیک دکتر داودیان و دریافت نوبت حضوری از لینک زیر استفاده کنید.
   https://wa.link/simadent
   با تشکر

 5. Gh گفت:

  سلام. من رتینر ثابتم سه بالا، شکسته و بعد سه چهار هفته به دکتر مراجعه کنم تغییری در شکل دندون ها ایجاد میشه؟!

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام،
   باید سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. مشکل حادی به وجود نمی‌آید.
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 6. امیررضا گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر،
  من به تازگی درمان ارتودنسی ام تمام شده ولی از نتیجه کار راضی نیستم؛ دندان های آسیاب به سمت داخل کج شده اند و خط لبخند نیز شکل نگرفته است. دندان های ردیف پایین هم کج هستند.
  میتونم طرح درمان جدید را با شما آغاز کنم؟ (تصاویر قبل و بعد درمان را می تونم براتون بفرستم؟)

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   لطفا عکس هایی از دندان ها و نیم رخ صورت را با موبایل عکس گرفته برای ما ارسال کنید تا بتوانیم بهتر راهنماییئ کنیم
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 7. لیلا گفت:

  سلام خب ریتینرثابت گذاشتن ازچه نخ دندونی بایداستفاده کرد؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   نخ دندان مخصوص ارتودنسی (نخ دندان سوپرفلاس)
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 8. لیلا گفت:

  سلام ماچجوری نخ بکشیم اخه پشت دندان هیلی سخته؟میشه راهنمایی کنید

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   از نخ دندان های مخصوص ارتودنسی حتما استفاده شود و حتما این نخ دندان ها از زیر سیم ثابت پشت دندان رد شود و با حرکت عمودی زیر لثه هدایت شود تا پلاک های زیر لثه را تمیز نمایند و اگر با خونریزی همراه شود امر مهمی نیست و معمولا بعد از چند روز رعایت نظم بهداشت خونریزی کمتر خواهد شد
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.