ارتودنسی- جلوبودن فک بالا

ناهنجاری جلو بودن فک بالا

یکی از ناهنجاری هایی که بیماران ارتودنسی زیاد از آن یاد می کنند، جلو بودن فک بالا می باشد. چیزی که به لحاظ علمی اغلب صحیح نیست. اساسا در نژاد بشر جز در سندرم های معینی (نظیر تالاسمی) جلو بودن فک بالا اتفاقی نادر است. آنچه که معمولا بیمار را به غلط در این قالب نمایان می کند جلو بودن دندانهای بالا و یا عقب بودن فک پایین می باشد که البته توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می شود.

درمان جلو بودن فک بالا

بر حسب نوع ناهنجاری زمینه ای، درمان در نظر گرفته می شود. چنانچه فک پایین عقب باشد می توان در دوران رشد اقدام به ارتوپدی و اصلاح رشد فک نمود. در بزرگسالی هم بسته به شدت اختلال اسکلتی و خواست بیمار از نتیجه درمان با ارتودنسی کاموفلاژ و یا ارتودنسی همراه جراحی فک قابل درمان خواهد بود.
در کیس هایی هم که دندانهای بالا جلو است بسته به کیس با ارتودنسی ثابت یا متحرک دندانهای جلویی به عقب کشیده می شود.

انواع جلو بودن فک بالا

جلو بودن فک بالا به لحاظ علم دندانپزشکی به سه صورت است:

  • جلو بودن فک بالا
  • جلو بودن لثه ها (لبخند لثه ای)
  • جلو بودن دندانهای فک بالا

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص نحوه درمان هر یک از موارد بالا توضیحاتی را ارائه کنیم:

جلو بودن فک بالا :

این حالت در ظاهر فرد نمایان خواهد شد. به این حالت برآمدگی فک بالا هم گفته می شود اگر بیمار در این صورت در سن رشد باشد پزشک متخصص به او هدگیر ارتودنسی را تجویز خواهد کرد. در غیر این صورت پس از 18 سالگی می تواند جراحی فک انجام دهد.

همچنین بخوانید: هدگیر ارتودنسی

جلو بودن لثه ها (لبخند لثه ای):

در حالتی که فردی مشکل جلو بودن فک داشته باشد فکش در جهت جلو و پایین رشد میکند و این مسئله باعث بروز ناهنجاری لبخند لثه ای می شود یعنی لثه های او بیش از حالت عادی نمایان خواهد شد در این حالت میتوان از روشهای زیر برای درمان لبخند لثه ای استفاده کرد.

  • درمان لبخند لثه ای با جراحی فک
  • درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی
  • درمان لبخند لثه ای با بوتاکس
  • درمان لبخند لثه ای با جراحی لب بالا
  • درمان لبخند لثه ای با لیزر
  • درمان لبخند لثه ای با جراحی زیبایی لثه

همچنین بخوانید: لبخند لثه ای

جلو بودن دندان های فک بالا

در این حالت می توان با روش کشیدن دندان های فک بالا که در اکثر مواقع دندانهای کوچک آسیا هستند فضای لازم را به جهت جابجایی دندان ها ایجاد نمود.

توجه داشته باشید همان طور که در بالا هم ذکر شد اینکه شخص دارای کدامیک از 3 مورد بالاست کار سختی است و این پزشک متخصص ارتودنسی است که میتواند تشخیص دهد بیمار دارای کدامیک از این ناهنجاری هاست.

Call Now Button