چند راهکار ساده برای برطرف کردن درد ارتودنسی

ارتودنسی علی‌رغم وجود درد و سختی‌هایش اصلی‌ترین و بهترین راهکار برای اصلاح فک و مرتب کردن دندان‌ها به شمار می‌آید که علاوه بر زیبایی، به سلامتی دهان و دندان کمک می‌کند. حتما تاکنون خودتان یا یکی از نزدیکانتان تجربه ارتودنسی دندان‌هایتان را داشته‌اید؛ در مطالعه‌های تخصصی انجام‌شده بیشتر از 95 درصد افراد تجربه ناشی از درد را در طول درمان ارتودنسی خود بیان کرده‌اند. شاید در ذهنتان عوارض و درد حاصل از ارتودنسی کمی سخت و غیرقابل تحمل به نظر بیاید. در این مقاله راهکارهای ساده‌ای به شما معرفی می‌کنیم تا فشار ناشی از ارتودنسی را به راحتی تحمل کنید و درد ناشی از آن را کاهش دهید.

درد و فشارهای ناشی از ارتودنسی بر افراد

متخصص ارتودنسی، هنگام مراجعه بیمارانی که دچار بی‌نظمی دندان‌های فک بالا و پایین هستند، با استفاده از ابزاری مانند سیم و براکت در حالتهای مختلف با درنظر گرفتن وضعیت هر بیمار، اقدام به اتصال دندان‌ها و ردیف‌کردن آنها می‌کند.


این موضوع را در نظر بگیرید که طبق تحقیق و گزارش‌های متخصصین اردتودنسی درد ناشی از ارتودنیسم برای بیماران در درجه اول به ویژگی‌های خاص خود بیمار از قبیل میزان سن، مقدار نیروی اعمالی به دندان‌ها، آستانه تحمل دندان‌های بالا و پایین، درجه استرس بیمار و تلقین برای وجود درد شدید، حساسیت عاطفی هر فرد و تجربه‌های قبلی بیمار از ویزیت دندانپزشک دارد؛ بیشتر عوامل ذکرشده به طور کامل مرتبط با وضعیت روانی مراجعین برای ارتودنسی است. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که بیشتر والدین ترجیح می‌دهند از سنین پایین برای اصلاح لبخند فرزندانشان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.
در حالت کلی، می‌توانیم درد و فشارهایی را که بیماران در طول درمان ارتودنسی تجربه می‌کنند، به صورت زیر طبقه بندی کنیم:

Image

فشار و ناراحتی دندان‌ها، خراش و خونریزی ناشی از سیم و براکت

در روزهای ابتدایی به دلیل اینکه براکت یا سیم که عموما از جنس سرامیک و فولاد هستند، به تازگی بر روی دندان‌ها قرار گرفته است، نیروی بازدارنده‎ای که براکت برای ردیف‌کردن دندان‌ها اعمال می‌کند، باعث می‌شود که فرد دردی را در دندان حس کند. این درد عموما شدید نبوده و قابل تحمل است.


بعد از سپری کردن چندین روز که دندان‌های فرد به ابزار ارتودنسی عادت می‌کند و به تدریج جابجاییشان را برای در یک ردیف قرارگرفتن شروع می‌کنند، این درد تسکین می‌یابد.

Image

عفونت و خونریزی لثه

افرادی که ارتودنسی را تجربه می‌کنند، بیشتر از سایرین باید به بهداشت دهان و دندان‌هایشان اهمیت دهند. در غیر این‌صورت از عوارض مهمی که آنها را تهدید می‌کند، می‌توان به ایجاد عفونت و خونریزی در لثه اشاره کرد؛ در صورت عدم رفع این مشکل پروسه درمان ارتودنسی و جابجایی درست دندان‌ها به تاخیر می‌افتد.

محدود بودن فرد در خوردن و جویدن غذا

Image

به دلیل جابجایی دندان‌های عقب و جلو و وجود براکت، جویدن و خوردن برخی خوراکی‌ها به ویژه غذاهای سفت می‌تواند فرد را با رنج و اذیت روبرو کند.

راهکارهای ساده برای تسکین درد ارتودنسی

در ادامه برای کاهش درد و فشارهای ناشی از ارتودنسی که در قسمت قبلی به آن‌ها اشاره شد، به بیان راهکارهایی ساده پرداخته می‌شود که با رعایت آنها می‌توانید تجربه خوب و راحتی از ارتودنسی داشته‌باشید.

تغییر رژیم غذایی

Image

دسته اول راهکارها مربوط به رژیم غذایی بیمار می‌شود که در طول درمان ارتودنسی قرار دارد.

پرهیز از خوردن غذاهای سفت و چسبناک در روزهای اول

سهم عمده درد ناشی از براکت در 24 تا 72 ساعت اول است؛ در این چند روز بهتر است فرد از غذاهای نرم که نیاز زیادی به جویدن و قرار گرفتن در دهان ندارند، مانند سوپ، پوره سیب‌زمینی و غیره استفاده کند چرا که غذاهای سفت و چسبناک ممکن است باعث صدمه به براکت و تاخیر در روند درمان شوند.

خوردن غداهای سرد و یخی مانند بستنی برای بی حسی دهان

پرهیز از خوردن غذا و نوشیدنی اسیدی

درمان خوراکی برای تسکین درد تغییر در نحوه مسواک زدن

Image

دسته بعدی برای راهکارها برای برطرف کردن درد ناشی از ارتودنسی استفاده از درمان‌های خوراکی و طبیعی و تغییر روش مسواک زدن می باشد.

استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن

شستشوی دهان با آب‌نمک

استفاده از موم و کش‌های اردتودنسی(لاستیک) زیر نظر متخصص ارتودنسی

استفاده از مسواک نرم

استفاده از نخ دندان بعداز وعده غذایی

اغلب افرادی که قصد مراجعه به متخصص اردتودنسی، از درد و فشار ناشی از دوره درمان نگران بوده و وحشت می‌کنند. در این مقاله بعد از معرفی دسته‌بندی‌های مختلف از فشارها و دردهایی که افراد در طول درمان ارتودنسی با آنها مواجه می‌شوند، راهکارهای ساده‌ای برای برطرف کردن درد ارتودنسی بیان شد.
لازم به ذکر است در صورتیکه روش‌های بیان شده برای تسکین درد کافی نبود، بیمار باید فورا به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و مشکلاتش در طول دوره درمان را بیان کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button